Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Acemi Sürücüler İçin Tavsiyeler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Seyehat / Acemi Sürücüler İçin Tavsiyeler

Acemi Sürücüler İçin Tavsiyeler

Acemi sürücüler için özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde araba sürmek ve öğrenmek oldukça zahmetli olabiliyor. Bu yazımızda acemi sürücüler için tavsiyeler vererek büyük şehirlerde, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde araba sürerken nelere dikkat etmeleri gerektiğinden bahsedeceğiz. Öncelikle araba sürmenin hiçbir zor yanı yok. Kişilerin öğrenme hızları arasındaki fark da tamamen rahat olup olmamaktan kaynaklanıyor. Rahat olan birisi araba sürmeyi, rahat olmayan bireye göre çok daha kısa sürede öğrenebiliyor. Bu sebeple şöför koltuğuna oturduğunuz andan itibaren özgüvenli ve rahat olmanızda fayda var. Zira yapılan kazaların büyük çoğunluğu anlık panikler sebebiyle ortaya çıkıyor. Her ne olursa olsun soğukkanlılığınızı yitirmeyin ve arabanın hakimiyetini kaybetmeyin.

Acemi sürücüler için düz vites arabayı kaldırmak problem olabiliyor. Birazcık da düz vites arabayı rahat şekilde nasıl kaldırabileceğinizden bahsedelim. Vitesi boşa alıp arabayı çalıştırdınız. Daha sonra arabayı debriyaja basıp vitese koydunuz. El frenini indirirken ayağınız frene ve debriyaja basılı olsun çünkü araba viteste. El frenini indirdikten sonra yapmanız gereken tek şey ayağınızı hafifçe debriyajdan kaldırmak ve kavrama sesini işitmek. Arabadan kavrama sesini aldıktan sonra frendeki ayağınızı hafifçe gaza dokundurarak arabayı kaldırabilirsiniz. El frenini indirirken ayağımızın frende olmasının sebebi arabanın kaymaması içindir. Eğer arabanın kaymayacağından eminseniz, düz bir alandaysanız bu aşamayı atlayabilirsiniz.

Vites değişikliği yaparken paniğe kapılmayın ve vites değiştirirken debriyaja sonuna kadar basın. Aksi takdirde vites değiştiremeyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de vites yerleriniz ezberlemek. Zira araba kullanırken vites koluna bakamazsınız. Bu sizin direksiyon ve yol hakimiyetini kaybetmenize yol açar. O sebeple viteslerin yerlerini ve dizilim mantığını ezberleyin. Böylece gözünüz ve dikkatiniz her zaman yolda kalır, kaza yapma riskiniz iyice azalır.

Bunun yanı sıra vites değiştirirken vitesi doğru yere çekmelisiniz. 3. vites yerine arabayı 2. vitesten 5. vitese atarsanız arabanızda ciddi arızalara yol açarsınız, bunun yanı sıra bu işlemi trafikte yaptıysanız da hayati kayıplara sebep olabilecek kazalara yol açabilirsiniz.

Trafikte dikkat etmeniz gereken temel noktalardan birisi de sinyal butonudur. Bildiğiniz üzere arabalarda sinyal butonunu kullanmak çok basit ama bizim ülkemizde pek kullanılmıyor. Aslında sinyal butonu hayati kazaların önüne geçebilecek kadar önemlidir. Bu sebeple siz iyi yada kötü şöför olun fark etmez, daima sinyal butonunu kullanın. Ayrıca döneceğiniz yere gelmeden 1 saniye önce değil de 8-9 saniye önce sinyal butonuna basın ki arkanızdaki araçlar sizin ne tarafa gideceğinizi, döneceğinizi anlasınlar ve birbirinize yardımcı olmuş olun.

Ayrıca park ederken, sokak aralarında ince yerlerden geçerken arabayı çizebilir, sürtebilirsiniz. Bunlar herkesin başına geliyor. Bunların tamamı zamanla düzelecek şeyler. Önemli olan temel nokta öğrenirken hayati hatalar yapmamak, kendinizin ve başkalarının hayatını tehlikeye atmamak. Yoksa arabanın çizilmesi gibi ufak tefek şeyler herkesin başına geliyor ve bunlar zamanla tamamen düzeliyor.

Arabayı sürerken kontrolün sizde olduğunu hissedin, arabanın tek görevinin sizin istediklerinizi yerine getirmek olduğunu fark edin. Bu size özgüven verecektir. Zamanla sürmeye devam ederseniz de bu sıkıntıların tamamını aşar, iyi bir şöför olursunuz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …

Hollanda’ya gitmek için vize başvurusu nasıl yapılmalı

Öncelikle yazıma şunu belirterek başlamak istiyorum. Schengen ülkelerinden birisine gitmek istiyorsanız mutlaka konsolosluğu bu konuda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir