Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi AdBlock : Adsense ve reklam gelirlerini etkiliyor mu? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Dijital Pazarlama / AdBlock : Adsense ve reklam gelirlerini etkiliyor mu?

AdBlock : Adsense ve reklam gelirlerini etkiliyor mu?

AdBlock adlı reklam engelleme eklentisi sayesinde, birçok sayfanın reklam gösterim sayısı düştü. Bu eklenti gün geçtikçe daha da popüler oluyor, kullanan insan sayısı her geçen gün daha da artıyor. Peki bu eklentinin sitelerimizin gelirlerine ne gibi bir etkisi oldu? Düşüşlerin sebebi bu eklenti olabilir mi bu yazımızda bundan bahsetmeye çalışacağım.

Adsense, site sahiplerinin en büyük gelir kaynağı. Milyonlarca liranın döndüğü bu sektörü baltalayan en önemli eklentilerden bir tanesi ise AdBlock adlı eklenti. Bu eklenti hemen hemen tüm tarayıcılarda kullanılabilen, oldukça yaygın bir eklenti. Tarayıcısına bu eklentiyi kuran kişiler, hiçbir şekilde Adsense reklamlarını ve diğer reklamları görmüyor. Yani sayfanız tamamen reklamlardan arınmış şekilde sergileniyor.

Şunu söylemek istiyorum ki bu eklentileri kullanmanın herhangi bir etik yönü olduğunu düşünmüyorum. Çünkü internet dünyası çok büyük bir pazar alanı. İnsanlar yatırımlar yapıyorlar, gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyorlar. Tek gelirleri ise Adsense ve diğer reklam gelirleri. Fakat sizler, adamın belki de aylarca üzerinde çalışarak hazırladığı bir makaleyi bu reklam engelleyen eklentiler ile birlikte ziyaret ettiğinizde, bu adamın tüm emeği çöpe gitmiş oluyor. Zira bu adamın gelir kaynağı burası, bu makaleyi hazırlamak için bu kadar emek vermesinin sebebi de para kazanmak. Yani win-win ( kazan kazan ) durumu var. Siz içeriği okuyup bilgileniyorsunuz, o da reklam tıklamaları sayesinde sizden hiçbir şey eksilmeden para kazanmış oluyor. Karşılıklı bir kazanç söz konusu yani.

Fakat kullanıcılara da şu noktada hak vermezsem tek taraflı düşünmüş olurum. Bazı siteler, özellikle de bahis siteleri giriş yaptığınız andan itibaren onlarca pop-up vb. reklam ile kullanıcılara zor anlar yaşatıyorlar. Adeta kullanıcıyı bu eklentiyi kullanmaya mecbur bırakıyorlar. Fakat olan yine düzgün, efendi gibi kimseyi darlamadan reklamlarını göstermeye, para kazanmaya çalışan emekçilere oluyor.

ADBLOCK ADSENSE VE REKLAM GELİRLERİNİ DÜŞÜRDÜ MÜ ?

Bu sorunun yanıtı kesinlikle evet. Şöyle düşünürseniz hataya düşersiniz. Bilinçli internet kullanıcısı zaten siteye girdiğinde de reklamlara tıklamayan, ihtiyacı olanı alıp çıkan internet kullanıcısı. AdBlock adlı eklentiyi kullanan kullanıcılar da bilinçli internet kullanıcıları olduğu için zaten o eklenti olmasa dahi reklamlara tıklamadan siteden çıkış yapacaklardı, bir şey değişmedi. Bu oldukça yanlış bir bakış açısı.

Çünkü bir ailede 3 internet kullanıcısı olsun. Bunlardan yetişkin olan bilgisayara bu eklentiyi kursun, diğerleri ise 10 yaşlarında çocuklar olsun. Çocuklar interneti kullanırken herhangi bir reklam ile karşılaşmayacakları için hiçbir reklama tıklamıyorlar. Yani bir bilinçli kullanıcının AdBlock yüklemesi, o bilgisayarı kullanan herkesin bu reklamlardan kurtulmasına sebep oluyor. Doğal olarak da reklam gelirleri düşmüş oluyor. Ayrıca internet cafelerde de bu eklentinin iyice yaygınlaşması gelirleri düşüren bir başka faktör.

GELİRLERİ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR ?

Masaüstü ziyaretçilerin bu eklentiyi kullanma oranını artmasıyla birlikte mobil ziyaretçilere odaklı projeler geliştirilebilir. Genellikle mobil kullanıcılar bu tür eklentileri kullanmadan siteleri ziyaret ediyorlar ve mobil kullanıcıların reklamlara tıklama sıklığı masaüstü kullanıcılarına göre çok daha fazla. Çünkü telefon kasıyor, ekrana görüntü geç düşüyor gibi sebeplerle mobil kullanıcıları sık sık reklamlara tıklarken, masaüstü kullanıcılarda tıklama oranı fazlasıyla düşük.

İnternete mobil ortamdan erişimin günümüz çağlarında oldukça kolay olması sebebiyle de mobil uyumlu temalar kullanarak, sitelerinize mobil ziyaretçi çekmeye çalışmalısınız. Böylece gelirleriniz tekrar eski günlerdeki seviyelere yükselecektir.

AdBlock’u devre dışı bırakmadan siteye girmenizi engelleyen bazı eklentiler, kodlar mevcut. Fakat ben bunların kullanılmasını doğru bulmuyorum. Oldukça itici bir görüntü oluşturuyor. Siteyi ziyaret etmek isteyen insana reklam engelleme eklentisini kapat ki siteme girince reklamlara tıklayabilesin demek ona reklamlara tıklama demekle eşdeğer gibime geliyor. O sebeple AdBlock kullananlar için herhangi bir engelleme uygulamanızı tavsiye etmiyorum.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

WordPress : Jingle Bells Eklentisi – Christmas Music

WordPress bloglarında kullanabileceğiniz mükemmel huzurlu hissettiren bir eklentiden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere 2017 yılının son …

Yeni Bir Çalışma Ortamı : Co-Working Spaces

Son zamanlarda iş dünyasında çok fazla işitmeye başladığımız bir kavram Co-Working Spaces. Peki ne demek …

4 Yorumlar

  1. Gelir açısından çok bakmıyorum ben bu işe.Tabi gelir kazanmak isteyenlere de saygı duyuyorum.Öncelikle severek yazmalı,samimi olunmalı.Para ilk amaç olursa bir yere kadar gider diye düşünüyorum…

    • Haklısınız. Blog yazmak, öncelikle sevmek ile olur. Para kazanma amacıyla blog yazmaya başlamak kesinlikle yanlış. Çünkü çok daha kolay, rahat para kazanabilecekleri binlerce sektör mevcut. Kaliteli bir blog oluşturmak, insanlara faydalı şeyler yapmanın insana verdiği huzur kazanacağımız 2-3 kuruşun çok daha ötesinde bir haz veriyor 🙂

  2. Peki insanların bu eklentiyi kullanmasına gene biz webmasterlar sebep olmadık mı hocam? Bir sitede 3 kere açılan popup, sağda solda sabit reklam, içerik içinde 3 tane reklam, anasayfada reklam, siteye girerken reklam ee sonuç kullanıcı buna tabiki önlem alacaktır. Efendi gibi sitesi olanlarda bunların yanında yanıyor.

    • Tamamen haklısınız bu konuda. İnternet kullanıcısını buna zorladı çoğu site sahibi. İnsanlar istediklerine erişemez oldular, her yerden çıkan reklamlarla insanları fazlasıyla bunalttılar. Kullanmaya mecburlar, ben dahil herkes bunu kullanıyor maalesef. O yüzden mobil tarafa önem daha fazla verilmeye başlandı. Çünkü mobil olarak bu reklam engelleme uygulamalarını kullananların sayısı oldukça düşük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir