Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Adsense Başvurunuzun Kabul Edilmesi İçin Altın Tavsiyeler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / Adsense Başvurunuzun Kabul Edilmesi İçin Altın Tavsiyeler

Adsense Başvurunuzun Kabul Edilmesi İçin Altın Tavsiyeler

Bildiğiniz üzere Google Adsense, website sahiplerinin en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi. Fakat adsense başvuruları son dönemde çok fazla reddedilmeye başladı. Bu yazımızda reddedilme sebeplerinden başlıcalarına değinerek başvurunuzun kabul edilmesi için neler yapmanız gerekiyor birazcık bundan bahsedeceğim. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Adsense başvurularının kabul edilmesi için belli başlı kriterler olsa da bazen beklenmedik şeyler yaşanabiliyor. Buna en güzel örnek tamamen özgün içerikten oluşan, spam içermeyen ve kullanıcı deneyimini yukarıya çıkarmak için üretilmiş içeriklerle dolu websitelerinin reddedilerek; içerikten yoksun, kullanıcı deneyimini önemsemeyen websitelerin başvurularının zaman zaman kabul edilmesi örnek olarak gösterilebilir. Fakat bu ekstra bir örnektir. Eğer siz gerekli şartları yerine getiriyorsunuz en fazla birkaç kez reddedilir, en sonunda adsense reklam ağına kabul edilirsiniz.

Adsense başvurularında dikkat edilen temel unsur sitenizin özgünlüğüdür. Özgün içeriklerden oluşan, hit kaygısı gütmeden, hileye hurdaya karışmadan sadece ziyaretçiler için içerik üretirseniz adsense başvurunuzun kabul edilmesi için en önemli koşullardan birisini yerine getirmişsiniz demektir. Zira google, spam içeriği ve kullanıcı için üretilmeyen içeriği pek fazla önemsemiyor. Bunu hem adsense başvurularınızı reddederek, hem de google sıralamalarında sizi yukarılara taşımayarak çok net şekilde gösteriyor.

Yukarıda bahsettiğimiz duruma dikkat etmeyen website sahipleri yetersiz içerik sebebiyle reddediliyor ki reddedilen sitelerin büyük çoğunluğu bu husustan reddedilir. O sebeple sitenizdeki yazıların niceliğinden ziyade, yazıların nitelik açısından kıymetli olması çok daha önemli. Spam içeriklerle 1500 içerik girilmiş bir sitedense, 20-30 özgün makale girişi yapılmış siteniz adsense tarafından kabul edilir.

Eğer sitenizi açalı henüz çok kısa bir süre olduysa bu da adsense başvurunuzun reddedilmesi için önemli bir sebeptir. Adsense gözünde bir sitenin değerinin anlaşılabilmesi için en az 2-3 aydır faaliyette olması ve siteye düzenli şekilde özgün içerik girilmesi gerekiyor. O sebeple eğer yeni oluşturduğunuz bir site için adsense başvurusu yaptığınızda reddediliyorsanız bunu dert etmeyin ve acele etmeyin. Zira yeni açılmış bir sitenin size pek fazla getirisi zaten olmayacak, içerik ve google indexleri oturduktan sonra yapacağınız başvuruyla adsense hesabınızın onaylanması çok daha muhtemeldir.

Bir başka reddedilme sebebi ise google kurallarının site içerisinde ihlal edilmesi. Yani google başvurunuzu Google Adsense politikasına uymuyor şeklinde bir gerekçe ile de reddetme hakkına sahip. Siteniz mobile uyumlu şekilde düzgün bir temayla yayın yapıyor olmalı, sitenin her tarafından orantısız reklamlar, pop-uplar çıkmamalı. Bu ve bunun gibi gerekçelerle reddedilmemek için sitenizi düzgün bir temayla oluşturun. İletişim, hakkında gibi sayfaları oluşturun. Abartılı ve aşırı reklamlardan kaçının. Pop-up reklamlardan uzak durun.

Uygunsuz içerik de çok fazla karşılaşılan reddedilme sebeplerinden bir tanesi. Google uygunsuz içerik ile şunu anlatmak istiyor. Sitenizde uyuşturucu, tütün ürünleri, taciz, ırkçılık, hack, crack, warez gibi içerikleri barındıramazsınız. Ayrıca yetişkinlere yönelik içerikler, yasa dışı içerikler de uygunsuz içerik kategorisinde değerlendiriliyor ve reddediliyor.

Eğer yukarıda bahsettiğim hususlara dikkat ederek sitenizi oluşturur ve sabırlı davranırsanız, adsense başvurunuz oldukça kolay şekilde onaylanacaktır. Temel nokta şudur. İçeriğinizi para kazanmak için değil, kullanıcıların memnuniyeti için oluşturun. Google algoritmaları günümüzde öyle bir noktaya geldi ki, sizin içeriği ne için oluşturduğunuzu, konu başlığıyla içeriğin uyumlu olup olmadığını, siteye giren kullanıcının sayfayı kaç saniyede terk ettiğinden yola çıkarak içeriğin kullanıcıya yardımcı olmak için mi ticari kaygılarla mı üretildiğini dahi anlayabiliyorlar. Google’yi kandırmak yerine kurallara uygun ve başarılı bir site oluşturarak başvurunuzu gerçekleştirmenizi tavsiye ediyorum.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir