Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO : Arama Sonuçlarında 300 Karakterlik Uzun Meta Açıklamaları - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO : Arama Sonuçlarında 300 Karakterlik Uzun Meta Açıklamaları

SEO : Arama Sonuçlarında 300 Karakterlik Uzun Meta Açıklamaları

SEO, git gide gelişen ve değişen bir kavram. Son günlerde bazı arama sonuçlarında Google 300 karakterlik meta açıklamalar gösteriyor. Bildiğiniz üzere önceden yaptığınız bir arama sonucu, Google tarafından bize gösterilirken 160 karakter civarı bir açıklama ve konu başlığıyla sergileniyordu. Şuanda bazı aramalar 300 karakterlik açıklama kısmıyla karşımıza çıkıyor. Tüm aramalar bu şekilde değil, sadece bazı aramalar bu şekilde sergileniyor. Bu durumu yeni bir güncelleme veya düzenleme olarak yorumlayabiliriz. Çünkü her değişen özel durum ile birlikte yapmamız gerekenler biraz daha değişiyor. Daha fazla meta açıklama gösterilen yeni güncellemeyi de şöyle yorumlamamız mümkün. Artık kullanıcılar, aradıklarını bulabilecekleri içeriklere girecekler. Yani aldatıcı, kısa meta açıklamalarla kullanıcıları sitenize çekme devri sona erecek gibi gözüküyor. Çünkü kullanıcı konu başlığının altında 300 karakterlik bir meta açıklaması görecek. 300 karakter oldukça uzun ve kullanıcı aradığı içeriğin sizin sitenizde olup olmadığını bu uzun açıklama kısmıyla beraber çok daha rahat şekilde görebilecek.

Yukarıdaki arama sonucuna baktığımızda sitemizin 300 karakterlik bir meta açıklama ile sergilendiğini görüyoruz. Önceden 155-160 karakter civarı bir açıklama ile sergileniyordu. Yaptığım incelemelerde genellikle içerikler faydalı ve konuyla alakalı ise bu şekilde uzun meta açıklamalarla sergileniyor bunu gördüm. Bunun dışında spam siteler hala 160 karakter civarında bir meta açıklama ile sergileniyor.

Bu güncellemenin spam sitelere vurulacak bir darbe olacağını düşünüyorum. Özgün içeriğe ve görsellere fazlasıyla önem veren Google, bu güncelleme ile kullanıcılar için faydalı içerik üreten, konu başlığıyla uygun içerik üreten siteleri bir adım daha yukarıya taşıyacak gibi gözüküyor. Bu sebeple yazılarımızda kullanacağımız anahtar kelime sayısı vs. değişkenlik gösterebilir.

Google tarafından yapılmış herhangi bir açıklama yok. Fakat deneme aşamasında oldukları için şuanda bir açıklama yapmadıklarını düşünüyorum. Bu uzun meta açıklamaları güncellemesi tamamen devreye girince, muhtemelen kapsamlı ve detaylı bir açıklama yapacaklardır.

Ben de daha bu konuda çalışmalar ve analizler yapıyorum. Bu uzun meta açıklamalarının sitelerimize ne gibi katkıları, zararları olabilir bunun üzerine kafa yoruyorum. Bu konuda edindiğim tüm bilgi, tecrübe ve birikimleri sizlerle buradan paylaşacağım.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir