Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta birliğinde görev seçimi yapıldıktan sonra, belirli bir göreviniz olur ve sürekli bununla ilgilenirsiniz. Bunun dışında pek az işiniz olur. Bu sebeple insanın belli bir işinin olması, askerliğin daha kolay bir şekilde sürdürülmesini sağlar. Zira acemi birliğinde mıntıkayı siz yaparsınız, tuvaletleri siz temizlersiniz, koğuşları siz temizlersiniz, yeri gelir bulaşık yıkarsınız, yeri gelir yemek dağıtırsınız. Yani belirli bir göreviniz yoktur, komutanlarınız yada çavuşlar sizi nereye sürüklerlerse oraya gidersiniz. Aynı koyun mantığında bir işleyiş sürer gider. Bu da bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlar. Allah’tan acemi birliği kısa sürüyor ve usta birliğinize gittiğinizde sizi bir alanda görevlendiriyorlar.

USTA BİRLİĞİNDE GÖREV SEÇİMİ NASIL YAPILIYOR ?

Usta birliğinde görevlerinizi sizin seçmeniz gibi bir durum yok. Fakat uzun dönem askerlik yapan arkadaşlar için, acemi birliğinde meslek seçimi yapılır. Komutanlar belirli mesleği olanları ayırarak onların gerekli yerlere dağıtımlarının yapılmasını sağlarlar. Örneğin elektrikçi, müzisyen, kaloriferci,kuaför gibi belirgin bir işiniz varsa nerede bu konuda eksiklik yaşanıyorsa oraya gönderilirsiniz.

Örneğin ben ordu evinde askerlik yaptım, oraya gönderdikleri arkadaşların tamamının belirgin bir mesleği vardı. Kimisi pide ustasıydı, kimisi resepsiyonist, kimisi garson, kimisi ise kaloriferci. Çünkü neredeyse tüm ihtiyaçlar askerler tarafından karşılanıyor, böylece devlet maaş ödemeden kalifiye eleman çalıştırmış oluyor.

Eğer belirgin bir işiniz, mesleğiniz yoksa dağıtım yapıldıktan sonra gittiğiniz yerde komutanlar neler yapabildiğinizi sizlere sorabilirler, ya da direkt olarak görünüşünüz, tavrınızdan yola çıkarak sizi bir yere koyabilirler. Genellikle belirgin bir mesleği olmayanlar rastgele şekilde belirli görevlere verilirler. Fakat yaşını başını almış, askerler üzerinde söz geçirebilecek kişiler ise bölük çavuşluğu gibi görevlere verilebilirler.

USTA BİRLİĞİNDE NE GİBİ GÖREVLERDE ÇALIŞABİLİRİZ ?

Bu durum gittiğiniz yere göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin ordu evi gibi bir yere gittiyseniz durum farklıdır, eğitim bölüğüne gittiyseniz çok daha farklı. Genellikle her birlikte olan görevlerden bazıları : bölük çavuşu,devriye onbaşı, haberci, kazan dairesi sorumlusu, silahlık sorumlusu, yemekhane sorumlusu, garaj çalışanı, şöför,yazıcı gibi görevlerdir. Bunların dışında birçok ekstra görev de mevcuttur, bu gittiğiniz yerin durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

O sebeple gittiğiniz usta birliğinde mutlaka kendinizi doğru şekilde ifade ederek, komutanların gözüne girip düzgün bir göreve yerleştirilmeniz gerekiyor. Örneğin senelerdir araba kullanıyorsanız usta birliğinde kesinlikle buradan yürüyün derim. Çünkü araba kullanmak, insanı özgür hissettiriyor. Ayrıca sürekli yolda izde olacağınız için de vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. O sebeple usta şöförlerin kesinlikle garaj kısmında çalışmak için çabalamasını tavsiye ediyorum.

USTA BİRLİĞİNDE EN RAHAT GÖREV HANGİSİDİR ?

Bu durum da gittiğiniz yere göre değişkenlik gösterir fakat genellikle haberci dediğimiz tesis komutanının getir-götür işlerini yapan asker oldukça rahattır. Çünkü tek görevi tesis komutanının ihtiyaçlarını karşılamaktır. Fakat bu görevin çeşitli riskleri de yok değil. İşini düzgün yapan, tesis komutanının gözüne girebilen askerler için bu görev nimet iken baştan savma iş yapan, komutanıyla nasıl iletişim kuracağını bilmeyen kişiler için ise eziyete dönüşebilmektedir. Çünkü muhattap olduğunuz insan tesisin en kıdemli komutanı ve ona bir yanlış yapmanız geri dönüşü zor sonuçlara sebebiyet verebilir.

Fakat işinizi düzgün yapar, komutanınıza kendinizi sevdirirseniz birlikte gayet güzel vakit geçirirsiniz. Tüm komutanlar sizi tanır, sizinle samimi olurlar. Çünkü en üst komutanın yanında sürekli sizi görmek, onlar tarafından da tanınıp sayılmanıza yol açıyor. Onlar da komutanla ilgili bazı haberleri, bilgileri sizden alıyorlar. O sebeple size fazla karışamıyorlar, sizinle iyi geçinmeye çalışıyorlar.

Bunların yanı sıra ben gündüz uykusu uyumakta problem yaşamam diyenler için gece devrine onbaşı mükemmel bir iştir. Tek yapmanız gereken nöbetçileri değiştirmektir. Gece nöbeti geleni yatağından kaldırırsınız, onu nöbete götürür ve nöbeti biten askeri de birliğe geri getirip silahını, ekipmanını teslim alırsınız. Bunlardan arda kalan vakitlerde ise oturursunuz. Eğer telefon kullanımında problem olmayan bir tesis ise gece telefonla sabaha kadar dizi izlersiniz, vakit su gibi akıp geçer.

Kuaför iseniz de rahat edersiniz. Genellikle nöbetleriniz dışında kimse size bulaşmaz, sadece askerleri traş etmekten sorumlu olursunuz. Yiyip içip yatarsınız diyebilirim.

Mutfakta çalışmanın en güzel yanlarından birisi sürekli tok gezmenizdir. Hiç aç kalmazsınız, her zaman atıştıracak 1-2 lokma bir şeyiniz olur. En kötü kahvaltılık alıp ekmek arasına koyarak karnınızı doyurursunuz. Fakat bunun adil olmadığını da unutmayın. Başkasının hakkına girmemeye özen gösterin. Sadece çok mecbur kaldığınızda bu ayrıcalığınızı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Yazıcı da rahat işlerden bir tanesidir. Bütün gün komutanın yanında oturur, evrak işlerini halledersiniz. İmzalatılacak dosyaları imzalatırsınız. Pek fazla nöbet yazılmaz, çok nadir nöbet tutarsınız. Yapılabilecek işlerden bir tanesidir.

Sizler de bu konudaki görüş, duygu ve düşünceleriniz bizlere yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Mevkilere göre krampon seçimi nasıl yapılmalı?

Krampon seçerken birçok kriteri bir arada değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü krampon seçimi oldukça önemli bir husus. …

SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

SEO konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için öncelikle söyleyebileceğim şey bu sektörün temelini, mantığını anlayabilecek içerikleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir