Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Avşa Adası'na Gideceklere Tavsiyeler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Kültür / Avşa Adası’na Gideceklere Tavsiyeler

Avşa Adası’na Gideceklere Tavsiyeler

Avşa Adası’na daha önce 3 kere gitmiş birisi olarak bu yazımda gitmeyi düşünen arkadaşlar için tavsiyelerde bulunacağım. Avşa Adası, Marmara adalarından bir tanesi. İstanbul’dan 2,5 saat gibi bir sürede adaya ulaşabiliyorsunuz. Tekirdağ’dan gitmek isteyenler için bu süre biraz daha kısalıyor. Özellikle Mayıs ayından sonra adanın nüfusu fazlasıyla artıyor. Özellikle Marmara ve çevresinde yaşayanlar denize girmek için adaya hücum ediyorlar. Yazlıkçıların da Haziran başı gibi adaya giriş yaptığını söyleyebiliriz. Ada tatil dönemi boyunca oldukça kalabalık ve neşeli bir yer haline geliyor. Kışları ise sadece yerel halkı kaldığı için nüfusu bir hayli düşüyor. Özellikle Marmara çevresinde yaşayanlar için yakınlığı sebebiyle kısa süreli kaçamak tatil imkanı sunması adanın popülerliğini her geçen yıl daha da arttırıyor.

Avşa Adası’na İstanbul’da yaşayanlar Yenikapı İDO İskelesi aracılığıyla seyahat edebiliyorlar. Tekirdağ’dan ve Marmara’nın çevre illerinden de ulaşım imkanı mevcut. Adaya indiğinizde öncelikle İskele’de sizi karşılayan işletmeciler görüyorsunuz. Bunlar pansiyon ve apart işletmecileri. İskelede pansiyonlarının,apartlarının, dairelerinin tanıtımlarını yaparak müşteri kazanmaya çalışıyorlar. Yurt dışından bomba transfer olarak gelmiş futbolcu gibi karşılandığınızı söyleyebilirim. Çünkü herkes sizi potansiyel müşteri olarak görüyor ve sağlı sollu onlarca insan size bir şeyler söylüyor, herkes konuştuğu için pek de bir şey anlamıyorsunuz. Benim size tavsiyem indiğiniz gibi hemen buradan birisiyle anlaşmayın. Adaya ayak basın, ne tarafın daha güzel olduğunu keşfedin ve oraya yakın bir yerden apart,daire yada pansiyon kiralayın. Hemen ilk girdiğiniz yerden de kiralamayın, birçok yeri dolaşın ve fiyat-potansiyel olarak beklentilerinizi karşılayan en iyi yeri belirleyecek tercihinizi yapın. Unutmayın ki Avşa’da kesinlikle kalacak yer bulamama gibi bir problem yaşamazsınız. Çünkü adanın büyük bir kısmı otel, pansiyon olarak hizmet veriyor. İskele’de müşteri çekme yarışına girmelerinin sebebi de bundan kaynaklanıyor. Mülklerini sadece yazları değerlendirebildikleri için herkes bu dönemi oldukça verimli ve kazanç dolu geçirmek istiyor.

Avşa Adası’nın denizi gayet güzeldir. Tekirdağ ve çevresindeki gibi yosunlu, dalgalı ve kirli bir denizi yok. Denize girdiğinizde denizden kesinlikle keyif alıyorsunuz. Bunun yanı sıra ücretli olarak hizmet veren birçok beach de mevcut. Benim size tavsiyem buralara gitmeniz. Çünkü iskele kısmında şezlong, şemsiye kiralarsanız hem tam anlamıyla rahat edemiyorsunuz, hem de denizi ücretli yerlere göre biraz daha yosunlu olabiliyor. Fakat ücretli yerlerde makul bir şezlong ücreti ödeyerek rahat şekilde hizmet alabiliyorsunuz. Denizin ve kumsalın bakımı da bu bölgelerde daha iyi yapıldığı için gayet temiz ve insanın içini ferahlatan bir yapısı var. O sebeple Avşa’ya gittiyseniz ve 1 hafta kadar kalmayı düşünüyorsanız bütün ücretli beachlere gidin, tatilinizi orada geçirin iskele kısmında değil. Hem doğal yapısı itibariyle ücretli beachler daha güzel, hem de yeme içme gibi hizmetler de ayağınıza kadar geliyor.

Avşa Adası, akşamları ise insanların sokaklara dökülmesiyle birlikte cıvıl cıvıl bir hal alıyor. Bağıran, müşteri çekmeye çalışan esnaflar, sahile vuran denizin çıkardığı ses insana huzur veriyor. Fakat Avşa diğer tatil beldelerine göre ayarsız şekilde pahalı diyebilirim. Antalya’da 12 liraya yiyebileceğiniz şeyi burada 24 liraya yiyebiliyorsunuz. Bunun sebebi de sadece yaz dönemi hizmet verdikleri için gelenden gidenden gereken parayı kopartmak ve kışı rahat şekilde geçirebilmek. Yemek yiyebileceğiniz yer sayısı fazla ama yemeklerin lezzetli olduğunu söyleyemem. O sebeple yemek yapmayı biliyorsanız kendi alışverişinizi yaparak kendi yemeğinizi pişirmenizi tavsiye ederim. Böylece daha az para harcamış da olursunuz.

Avşa’nın gece hayatı ise Antalya, Bodrum gibi yerlerle tabi ki de kıyaslanamaz. Ama yine de eğlenmek için çeşitli mekanlar var. Bu mekanların en büyük problemi ise fazlasıyla pahalı olmaları. Beşiktaş’ta kaliteli bir mekanda 18-20 liraya içeceğiniz birayı ufacık, içeride insanın bile bulunmadığı gece kulüplerinde 30 liradan satıyorlar. O sebeple gece kulüplerine gitmek istiyorsanız mutlaka tatiliniz boyunca 1 yada 2 kere gidin, çünkü cebinizi bu durum fazlasıyla yıpratacaktır. İstanbul’da eğlenmek, Avşa’da eğlenmekten çok daha ucuz ve keyifli bunu söyleyebilirim bu konunun özeti olarak.

Avantajları ve dezavantajları göz önüne alındığında bana soracak olursanız Avşa gidilebilecek bir yer, ben her gittiğimde keyifli vakit geçirebiliyorum. Fakat adada geçireceğiniz süre maksimum 7 gün olsun, çünkü bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. Mümkünse 5 gün kadar kalın, taş çatlasa 7 olsun. Çünkü bir süre sonra sıradanlaşmaya, can sıkmaya başlıyor. Ayrıca insan 2 kuruşluk şeye 50 kuruş ödeyince de maddi olarak biraz zorlanıyor.

Avşa’ya gitmek isteyenlere tavsiyem arkadaş grubu olarak gidin ve bir villa tarzı yer kiralayın. Kendi kendinize eğlenin, alkol alacaksanız tekelden satın alıp evinizde için. Gece kulüplerinde sizi soyup soğana çevirmelerine izin vermeyin, ortamı görmek için 1 kere gidebilirsiniz sonrası zarar ziyan komple. Arkadaş grubuyla giderseniz hem sıkılmazsınız, hem de maddi olarak daha az zorlanırsınız. Çünkü apartların fiyatları tatil sezonunda oldukça artıyor. Ben son kaldığım aparta gecelik 120 lira ödedim arkadaşımla beraber, daha ucuz yerler de var ama buralarda da hijyen ve estetik sıfır. Kalabalık gidip villa kiralarsanız hem güzel bir ortamda kalmış olursunuz, hem de arkadaşlarınızla vakit geçirip sıkılmamış olursunuz.

Ayanya Beach ve Sapphire Beach’e uğramadan da dönmeyin derim.

Eğer Avşa Adası ile ilgili soru ve görüşleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …

Retro Akımı Nedir ?

Retro akımı, kültürel olarak eskiye ait olan ve bir dönem moda olmuş şeylerin, günümüze uyarlanması …

2 Yorumlar

  1. Uygun fiyata bir villa kiralayıp arkadaşlarla veya sevdiklerle beraber yapılabilecek bir tatil olarak düşünüyorum değerli tecrübeleriniz için teşekkür ederiz.

    • Aslında fiyatlar pek uygun değil. Bir gece kulübüne girdiğinizde 30 liradan bira satıyorlar. İstanbul’da en lüks mekanda bira bu fiyatlara zor satılıyor. O sebeple gidecekler fiyat olarak çok da uygun bir ortam beklemesinler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir