Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Ayla Filmi : Güney Kore ve Türkiye Dostluğu Nasıl Oluştu - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Ayla Filmi : Güney Kore ve Türkiye Dostluğu Nasıl Oluştu

Ayla Filmi : Güney Kore ve Türkiye Dostluğu Nasıl Oluştu

Geçtiğimiz günlerde Ayla filmini izleme fırsatı buldum. Filmin konusuna dair hiçbir fikrim yoktu, sadece sinemanın önünde karar verilerek girilen bir filmdi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Soğuk Savaş döneminin sıcak temaslarından birisini konu edinen bu film, Kuzey Kore’nin Çin ile birleşerek Güney Kore’ye karşı başlattığı katliamı konu alıyordu. ABD, Güney Kore’ye destek için oradaydı. Ayrıca Nato’ya girme isteği bulunan Türkiye’de yaklaşık 5000 kişilik bir tugayla bu savaşa katılmak üzere İskenderun’dan yola çıkıyor. Gemiyle yaklaşık 30 gün kadar süren, yorucu ve yıpratıcı bir seyahat ile Kore’ye ulaşıyorlar. Fakat yolculuk esnasında bu psikolojiyi kaldıramayanlardan kendilerini denize atanlar bile oluyor. Dönemin şartları düşünüldüğünde herkesin kaldırabileceği bir yolculuk olmayacağı kesin.

Ayla filminde de Türkiye’den Güney Kore’ye gitmek için seçilen 2 astsubayın hikayesi anlatılıyor. Bu hikayeyi oldukça dramatik yapan birçok unsur var. Fakat film ile ilgili spoiler paylaşmamak adına filmin içeriğinden ayrıntılı olarak bahsetmeyeceğim. Fakat benim gibi siz de fragmanı dahi izlemeden filme gitmelisiniz. Film ile ilgili hiçbir fikriniz yokken, hiçbir sahne, hiçbir yüz görmemişken filmin insan üzerinde bıraktığı etki çok daha farklı oluyor. Özellikle de drama türünün iyi bir örneği olan Ayla adlı filmde.

Ben bu yazımda filmi beğendiğimi vurgularken asıl değinmek istediğim nokta Güney Kore ve Türkiye arasındaki dostluk. İşte bu dostluk, bu kadar cefayı çekip oraya 5000 civarı subay,astsubay ve erden oluşan tugayı gönderebilen Türk milletine duyulan saygı, sevgi ve minnet ile gün geçtikçe daha da artıyor. Güney Kore’nin yardım çağrısına ilk yanıt veren ülkelerin başında Türkiye geliyor. Hemen seçilen, saygın subay ve astsubaylar erler ile birlikte bölgeye gönderilerek uzun bir seyehat sonrası Kuzey Kore ve Çin karşısında Güney Kore’yi kendi vatanlarıymış gibi savunmak adına kendilerini savaşın ortasında buluyorlar.

Savaş sırasında yüzlerce Türk askeri şehit düşüyor, binlerce askerimiz yaralanıyor. 1 sene sonra ilk giden ekip geri dönüyor, yerlerini yeni subay ve astsubaylara, erlere bırakıyorlar. Savaş sona erdiğinde de Türkiye Güney Kore’ye desteklerini esirgemiyor ve savaş esnasında yetim kalan çocukların okuması adına Ankara Okulu’nu Kore’de açıyor. Burada yetim kalan Koreli çocuklara Türkçe,İngilizce ve ana dillerinde eğitimler veriliyor. Ayrıca çocuklara Türk marşları ezberletiliyor. Günümüzde bu okuldan mezun olup yaşayan 20 kişi kadar insan kaldı. Bu insanlarla yapılan röportajların tamamında Türk milletine duydukları minneti dile getiriyorlar ve okulda öğrendikleri Türkçe marşların tamamını ezbere okuyabiliyorlar.

Yakın tarihte 2002 Dünya Kupası’nda Güney Kore ve Türkiye arasında oynanan maçta yansıyan dostluk görüntülerini hemen hemen herkes hatırlıyordur. Türkiye maçı kazanmıştı, fakat her golden sonra alkışlanmıştı. Maçtan sonra ise Türkiye ve Güney Kore takımları el ele tribünlere giderek tribünleri selamlamıştılar. Ayrıca tribünlerde Güney Kore taraftarları Türk bayraklarını sallayarak maçı takip etmişlerdi. İki ülke arasındaki güzel ilişkilerin oluşmasını sağlayan tüm Kore şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyorum.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Youtube fenomenlerinin sinema filmi çekmesi

Youtube fenomenlerinin sinema filmi çekmesi furyası, her geçen gün artarak devam ediyor. Ünlerini dünya çapında …

İnternet ile ilgili inanılmaz pratik bilgiler

Bu yazımızda, internet ile ilgili inanılmaz pratik bilgileri derleyip sizlerle paylaşacağım. Bu bilgiler gerçekten çoğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir