Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Backlink, Tanıtım Yazıları ve SEO Açısından Önemi - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / Backlink, Tanıtım Yazıları ve SEO Açısından Önemi

Backlink, Tanıtım Yazıları ve SEO Açısından Önemi

SEO, uçsuz bucaksız ve sürekli gelişen, değişen bir sektör. Bu sektörde var olmak için tüm değişimleri, gelişimleri takip etmek ve doğru hamlelerle siteleri başarıya ulaştırmak önemli. Backlink de bu doğru hamlelerden birisi, tabi ki doğru ve yerinde kullanıldığı zaman. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki backlink olsun, çamurdan olsun mantığı pek doğru değil. Çünkü backlink sitenizi sadece olumlu anlamda etkileyen bir şey değil, yanlış kullanıldığı zaman siteniz için zararları da olabilmekte. Bu sebeple backlink alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Öncelikle konuyu yeni siteler açısından ele alalım. Yeni bir site açtınız, içerik girmeye başladınız. Hemen backlink satın alayım, sitemi doğrudan zirveye oynatayım mantığı pek de doğru değil. Çünkü yeni açılan sitelerin temel ihtiyacı backlink değildir. Yeni açılan sitelerin temel ihtiyacı güzel bir yazılım, kaliteli bir tema, özgün ve spesifik içeriktir. Backlink olayı çalışmaların bir sonraki boyutudur. Bu sebeple siteyi açtıktan 10 gün sonra onlarca backlink almanın sitenize pek fazla getirisi olmaz, cebinizden çıkan paraya yazık olabilir. Her şey doğal akışında ilerlemeli. Önce siteniz google gözündeki değerini içeriğiyle,düzgün yazılımıyla ve özgün içerikleriyle almalı. Daha sonra backlink çalışmaları yapılmalı ve sitenin üst sıralarda yer alması için çalışmalar yürütülmelidir.

Benim sizlere tavsiyem sitenize 1-1,5 ay boyunca hiç backlink almadan yukarıda söylediğim çalışmalara odaklanın. Sitenize her gün düzenli içerik girin, temanızdaki kodlama problemlerini düzeltin ve kaliteli bir tema kullanın. 40-45 gün kadar bu işlemi uygulayın. Daha sonra sitenizle aynı doğrultuda hizmet ve içerik üreten, spam içermeyen, link çıkışı fazla olmayan sitelerden yavaş yavaş backlink almaya başlayabilirsiniz. Benim tavsiyem yeni siteler için ayda 1 yada 2 adet backlink, tanıtım yazısı almanın yeterli olacağı. İlerleyen süreçte siteniz 5-6 ayını doldurduğunda bu sayıyı yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Unutmayın ki SEO prensiplerinden birisi de doğallıktır. Sitenizi açtığınız ilk günden itibaren backlink yağmuruna tutarsanız google gözünde bu doğallık kaybolur, yapay bir yükselme peşinde olduğunuz anlaşılır ve bu sitenizin sıralamalarda üst sıralarda yer almasını engeller.

Yeni sitenize backlink almaktan ziyade özgün içeriklerle oluşturduğunuz, içerisinde 2 veya 3 direk anasayfanıza link çıkışı olan tanıtım yazısı satın almanızdır. Adı üstünde, tanıtım yazısı. Yani bir sitenin, sizin yeni sitenize referans olması. Google gözünde bunun anlamı yeni bir site açılmış, kaliteli içerikler üretiyor ve kategorisinde iyi konumda olan bu site yeni açılan siteye referans oluyordur. Bu sebeple yeni sitelerde tanıtım yazısı öncelikte tutulmalı, abartılmadan uygulanmalıdır. Daha sonra siteniz aylandıkça, yıllandıkça backlink satın almaya başlayabilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir