Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Bilgisayarı açınca tarih ve saat ayarlarının sıfırlanması - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Teknoloji / Bilgisayarı açınca tarih ve saat ayarlarının sıfırlanması

Bilgisayarı açınca tarih ve saat ayarlarının sıfırlanması

Bilgisayarı her açtığınızda tarih ve saati yeniden ayarlamak zorunda kalıyorsanız bir süre sonra bu durum can sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Ayrıca bilgisayarınız açılıren sizden BIOS ekranı F2 tuşuna basarak bilgisayarınızı açmanızı istiyor da olabilir. Bu problemin çözümü oldukça basit olsa bile birçok kişi bunu çözüme kavuşturmak yerine F2 ile bilgisayarı açmaya, her seferinde de tarih ve saati değiştirmeye üşenmiyorlar. Fakat ben üşeniyorum. O sebeple bu problemin çözümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle problemin kaynağı BIOS. BIOS güncellemelerinin tam ve eksiksiz olduğundan emin olun. Tüm güncellemeleri eksiksiz şekilde yaptığınızda halde hala bu problemle karşılaşıyorsanız yapmanız gereken şey BIOS pilini değiştirmek. Bu pil, kullanıma bağlı olarak 4-5 sene içerisinde tam anlamıyla tükenebiliyor. O sebeple bu problemle karşılaşıyorsunuz.

Bilgisayar her açıldığında sizin ayarlarınız otomatik sıfırlanıyor. Çünkü bu ayarları hafızada tutan BIOS’un pili bittiği için bu işlemi tam anlamıyla yerine getiremiyor. Yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızın kasasını açtıktan sonra anakart üzerindeki BIOS pillerini yenileriyle değiştirmek. Bu piller, özel olarak satın almanız gereken türden piller değil. Hemen hemen tüm saatçilerde bu pillerden bulabiliyorsunuz. Eğer pilin boyutlarını saatçiye anlatmakta sıkıntı yaşarsanız eski çıkardığınız pilleri götürerek saatçiye gösterebilir, aynı boyutlarda yeni pilleri satın alabilirsiniz.

Yeni pilleri takıp bilgisayarı çalıştırdıktan sonra BIOS ayarlarına giriş yapın. Buradan tüm tarih, saat vb. ayarları tekrar ayarlayın ve kaydederek bilgisayarınızı açın. Muhtemelen bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızda tarih ve saati tekrar tekrar ayarlama işleminden kurtulmuş olacaksınız. Eğer pilleri değiştirdiğiniz halde problem değiştiriyorsa bilgisayarınızın anakartı ile ilgili bir problem olabilir yada bilgisayarınız yazılımsal olarak sıkıntı yaşıyor olabilir.

Donanımsal bir sıkıntı yoksa yeni bir Windows kurulumu gerçekleştirmeniz problemin çözümüne katkı sağlayacaktır. Eğer yeni bir Windows kurduğunuz halde problem devam ediyorsa bilgisayarınızı teknik servise götürmenizi ve anakartınızı kontrol ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

Umarım herkesin yaşadığı bu problem, pilin değişmesiyle düzelecek kadar basit seviyededir. Zira anakart problemi yaşamak baya can sıkıcı olabiliyor.

Bu konuyla ilgili problemleriniz, sorularınız veya görüşleriniz var ise yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Iphone hızını ve performansını arttırma yöntemleri

Iphone günümüzün en fazla kullanılan akıllı telefonlarından bir tanesi. Hemen hemen her evde, en az …

Iphone : Arka Planda Youtube Nasıl Çalıştırılır ?

Youtube, dünyanın en popüler sosyal platformlarından bir tanesi. Özellikle son dönemlerde Youtube üzerinden para kazanmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir