Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Nasıl-Nedir ? / Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken hataya düşüyor. Böylece içerikleri arama motorlarında oldukça geri sıralarda çıkıyor ve siteye ziyaretçi çekmekte zorlanıyorlar. Blog yazısının en önemli parçalarından bir tanesi başlıktır. Çünkü içeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun, kullanıcılar arama yaptıklarında öncelikle yazınızın başlığını görecekleri için başlığınız ilgi çekici, ziyaretçiyi içeri çekecek nitelikte oluşturulmalıdır. Aksi takdirde kullanıcı, aradığının o yazıda olmadığını düşünerek diğer sonuçlardan bir tanesine giriş yapabilir. Gördünüz mü? Sırf düzgün bir başlık kullanmadınız diye o kadar emek verdiğiniz, belki de binlerce kelimeden oluşan makalenize ziyaretçiyi çekemediniz.

Endişelenmeyin. Bu yazımızda etkileyici başlık seçiminin nasıl atılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Ayrıca başlık seçerken, sitenizin otoriterliğini de dikkate alarak başlık seçmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Bu konuya kimse değinmiyor. Herkes SEO uyumlu başlık nasıl atılır diye yazılar paylaşıyor fakat hangi site için hangi çeşit başlık atılacağından bahsetmiyorlar. Zira her site için başlık yapısı değişik şekilde kullanılır.

Öncelikle genel özelliklerden bahsedelim.

YAZILARINIZ İÇİN BAŞLIK SEÇİMİ NASIL YAPILMALI ?

  • Kullandığınız başlık, içeriğinizle tam olarak uyum içerisinde olsun. Kullanıcıyı yanıltmaya yönelik başlık seçmekten kaçının. Çünkü kullanıcıları bu yöntem ile siteye çekmeyi başarsanız bile kullanıcılar sitenizde aradıklarını bulamayacakları için kısa bir süre sonra sitenizi terk ederler. Bu da sitenizin hemen çıkma oranını arttıracağından size hiçbir faydası olmaz. Bizim için önemli olan, kullanıcı memnuniyeti olmalı. Kimseyi aldatmadan içeriğimizi ve başlığımızı onlara sunmalıyız.
  • Yazı başlığınız ne fazla uzun, ne de fazla kısa olmalıdır. Konu içeriğini en iyi şekilde özetleyen başlık kullanılmalıdır. Yazı başlığı kısa olsun diye içeriği özetlemeyen bir başlık seçmek de yanlış olur. Ama 15 kelimelik bir başlık da oldukça saçma olur ve arama motorları tarafından pek de ciddiye alınmaz.
  • Eğer bir sorunun cevabını içeren bir yazı yayınlıyorsanız, mutlaka soru işareti kullanmaya özen gösterin. Kullanıcılar başlığınızı arama sonuçlarında gördüğünde, kendi aradıkları şeyin de bu sorunun cevabı olduğu izlenimine kapılarak sitenizi ziyaret ederler.
  • Soru işaretinin yanı sıra başlıklarınızın sonunda ünlem gibi noktalama işaretlerini de kullanabilirsiniz. Bu ve bunun gibi noktalama işaretleri, arama sonuçları listelenirken kullanıcıların ilgisini çekebilir ve kullanıcıların sitenizi ziyaret etme olasılığını arttırır.
  • İnsanlar neleri yapmamaları gerektiğini de çok fazla merak eder. Çünkü insanlar yapıları gereği hatalardan kaçınma eğilimindedir. O sebeple yazınız bazı şeylerden korunmayı, kaçınmayı ele alıyorsa mutlaka başlığınızda kesinlikle,mutlaka gibi ifadelere yer verin.
  • Call to Action özelliğini kullanın. Yani kullanıcı direkt olarak eyleme çağıracak başlıkları seçin. Nasıl yapılır? Nasıl Edilir? gibi başlıklar direkt olarak kullanıcının sitenize girip bu aksiyonu gerçekleştirmeyi öğrenmesine yönelik başlıklardır ve kullanımı gayet güzel geri dönüşleri beraberinde getirir.
  • H1-H2 taglarını mutlaka içeriğiniz içerisinde kullanın. Ana başlığınızla alakalı alt başlıkları yazınızın içerisinde kullanırsanız arama motorları ilgili konuda sitenizi üst sıralarda gösterecektir.
Şimdi de pek fazla kişinin konuşmadığı bir konudan bahsetmek istiyorum. Arkadaşlar yeni bir siteniz varsa, alanında otoriter değilse ve aramalarda çok arka sıralarda çıkıyorsa mutlaka uzun, belirli bir konuya odaklanan başlıklarla içeriklerinizi yayınlamaya başlayın.

Örneğin SEO ipuçları şeklinde bir başlık atıp yayınlayacağınız içerik, muhtemelen 20. sayfada falan gösterilecektir ki kimse o sayfaya kadar dönüp sizin içeriğinize göz atmaz. Konuyu biraz daha genelden özele doğru çekmelisiniz. Yani siz SEO ipuçları diye içerik paylaşmayıp, bu ipuçlarından sadece bir tanesini konu başlığı olarak seçip yayınlarsanız daha özel bir konuya değindiğiniz için sıralamalarda daha üst sıralarda yer alırsınız.

O sebeple herkesin yazdığı, otoriter sitelerin bulunduğu konularda içerik üretip de sitemi kimse ziyaret etmiyor diye yakınmanın pek de mantığı yok. Bilgi birikiminizi, uygun başlıkla ve yöntemle kullanıcılara aktarmanız şart.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: WordPress mi Blogger mı daha avantajlı?

WordPress mi blogger mı daha avantajlı sorusu, bu sektöre yeni girecek olanların tamamının kafasını kurcalayan bir …

SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

SEO konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için öncelikle söyleyebileceğim şey bu sektörün temelini, mantığını anlayabilecek içerikleri …

2 Yorumlar

  1. Eskiden daha kısa başlıklar seçerdim. Son zamanlarda abartıp neredeyse bir paragrafta oradan çıkaracak gibi yazıyorum 🙂 bilgiler için teşekkürler ilk fırsatta düzelticem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir