Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Blogger Altyapısının Avantajları ve Dezavantajları - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / Blogger Altyapısının Avantajları ve Dezavantajları

Blogger Altyapısının Avantajları ve Dezavantajları

Blogger altyapısı ile oluşturulan blogların birçok avantajı var. Bunun yanında dezavantajları da yok değil. O sebeple beklentiler önceden belirlenmeli, bu doğrultuda uygun olan altyapı aracılığıyla blog oluşturulmalıdır. Öncelikle blogger altyapısının artılarından bahsederek yazımıza başlayalım.

Blogger, Google’ye ait olduğu için temelden bir avantajı olduğundan söz edebiliriz. Zira blogger aracılığıyla oluşturulan sitelerin index alması, sıralamalarda yukarılara tırmanması pek de zor olmuyor. Bunun yanı sıra ücretsiz olması blogger altyapısının en büyük özelliği. Host,domain ücreti ödemeden, ücretsiz şekilde bir blog oluşturulabilir, sıralamalarda yukarılara tırmanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak kendi özel domaininizi blogger altyapısı ile birleştirip de kullanabilirsiniz, bu da mükemmel bir özellik. Zira bir websitesi açılırken ne kadar trafiğe ulaşacağı, hangi seviyede bir hosting gerektiğini net olarak kestiremeyebilirsiniz. Fakat blogger aracılığıyla blog açtığınızda sınırsız bir host, sınırsız bir trafiğe sahip olmuş oluyorsunuz. Bu sebeple sunucu problemleri yaşamaz, sitenizin stabil ve sağlıklı şekilde yayın hayatına devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra host-domain satın alarak wordpress blog oluşturmanın da artıları ve dezavantajları var. WordPress, düzenlenmesi ve kullanması en kolay yazılımlardan bir tanesi. Ayrıca çok kaliteli eklentileri var. Blogger’a karşı en büyük avantajı site içerisinde kolayca değişiklikler yapabilmeniz ve eklentiler aracılığıyla sitenizi çok daha güzel bir hale getirebilmeniz. O sebeple blog dünyasına yeni adım atıyorsanız öncelikle blogger ile başlamanızı tavsiye ederim. Bu süreçte hem blog kültürünü öğrenebilirsiniz, hem de fazla detayla uğraşmadan sadece içerik üretimine odaklanabilirsiniz.

Google gözünde sitenizin yukarılara tırmanması için uzantının pek de önemi yoktur. Önemli olan kaliteli içeriktir. Bu sebeple blogunuzun uzantısının blogspot.com.tr şeklinde olmasının sitenin geleceği açısından hiçbir sakıncası yok. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir olay. İsterseniz domaininizi blogger altyapısı ile değerlendirebilir, isterseniz klasik blogspot uzantısıyla yayın hayatınıza devam edebilirsiniz. Blogger altyapısını domainsiz kullanan ve çok iyi yerlere gelmiş birçok blog bulunmakta. Google’den ufak tefek araştırmalar yaparak bu bloglara erişebilirsiniz.

Blogger altyapısı kullanırken dikkat etmeniz gereken temel nokta sade, akıcı ve hızlı bir tema kullanmanız. Kullanıcılar sitenize geldiğinde istedikleri bilgiye kısa sürede erişebilmeli, karışıklıktan uzak temiz bir temayla karşılanmalı. Bu site hızınızı da doğru orantılı olarak arttıracağından SEO faaliyetleri açısından da sitenize katkı sağlayacaktır.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir