Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Çalışma motivasyonu nasıl arttırılır? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Nasıl-Nedir ? / Çalışma motivasyonu nasıl arttırılır?

Çalışma motivasyonu nasıl arttırılır?

Çalışma motivasyonu, kişinin yaptığı işi huzurla ve başarıyla sürdürmesi için oldukça gerekli bir şey. Peki yaptığınız işten sıkılmaya başladığınız anlarda çalışma motivasyonunuzu arttırmak için neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda bunun üzerine bir şeyler anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle sevdiğiniz işi yapıyorsanız, çalışma motivasyonunuzun düşme sıklığı fazlasıyla azalır. O yüzden yaptığınız iş, hevesle yaptığınız bir iş olmalı. Eğer çalışmak sizin için ızdırap haline dönüşmüşse, muhtemelen hayallerinizdeki işi yapmıyorsunuzdur. Çünkü insan, severek yaptığı işi zor dahi olsa sıkılmadan, şikayet etmeden yapar. Fakat sevmediği bir iş basit bile olsa ona sıkıcı, bunaltıcı ve zor gelebilir. O sebeple temel nokta sevdiğiniz işi yapmak.

Her sevdiği işi yapanın motivasyonu da her zaman yüksek olmayabilir. Dönem dönem kişinin yaşadığı psikolojik problemler yada fiziksel rahatsızlıklar kişinin motivasyonunun düşmesine sebebiyet verebilir. İşte böyle dönemlerde ufak dokunuşlarla motivasyonunuzu tekrar arttırabilirsiniz.

“Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” Konfüçyüs

ÇALIŞMA MOTİVASYONU NASIL ARTTIRILIR?

Motivasyonunuzu arttırmak için öncelikle hedeflerinizin, amaçlarınızın farkında olun. Bu amaçlara giderken, bu amaçlar doğrultusunda çalışırken hep sonucu düşünerek kendinizi motive edin.

Örneğin olimpiyatlara hazırlanan bir milli sporcu, dönem dönem kendisini çok güçsüz, isteksiz hissedebilir. Yoğun antrenmanlar, sinir, stres gibi faktörler onu bıkma noktasına kadar getirebilir. Fakat bu sporcu, olimpiyatta sahneye çıkıp ülkesinin bayrağını göndere çektirdiğini hayal ederse, bunu düşlerse tüm sıkıntılarından, isteksizliğinden kurtulur ve amacı uğruna güdülenmiş olur.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Hayallerini büyük bir firmada, CEO olmak olarak belirleyen birisi bu noktaya gelebilmek için tüm aşamaları başarılı şekilde geçmesi gerektiğinin farkına varmalıdır. Banka CEO’su olmayı amaçlayan kişi, öncelikle bankanın alt kademe görevlerinde başarılı ve uzun bir kariyer geçirmesi gerektiğini kendisine kabullendirmelidir. Hiçbir başarı, aniden ve tesadüf eseri kazanılmamıştır. Kıskandığınız, şuanda firmada CEO olan kişi de sizin geçtiğiniz yollardan geçti, sizin gibi düşük seviyeli işlerle meşgul oldu. O sebeple başarının çalışmayla birlikte mutlaka geleceğinin farkına varmalısınız. Sizi başarıya taşıyacağına inanmanız, çalışma hayatınızdaki en büyük motivasyonunuz olacak.

Dış çevreyle ilgili motivasyonunuzu arttırmak için de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Örneğin bir ofis ortamında çalışıyorsunuz yada kodlamayla ilgilenen bir yazılımcısınız. Ofis ortamında çalışan insanların, ofislerindeki masalarını kendi zevklerine göre döşemeleri, onları mutlu eden 1-2 fotoğrafı masalarında bulundurmaları onları mutlu eder. Mutlu olmak da motivasyonu doğrudan arttırır. Yazılımcı olan kişi için ise çok keyif alarak kullandığı bir mouse, mouse pad yada laptop motivasyonunu arttıracaktır. O sebeple sizi mutlu eden şeyleri iş hayatınızın da bir parçası haline getirmeye çalışın.

Bunların yanı sıra motivasyonunuzu kaybettiğiniz dönemlerde kendinize vakit ayırın, arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmeye başlayın. Hayatın iş dışındaki güzel yönlerini, duygularını hissetmeye çalışın. İşinizi iyi şekilde yapın ama hayatınız işiniz olmasın. İşiniz dışındaki sosyal yaşantınızda da insanlarla iletişim kurun, dostlarınızla eğlenin, yeni arkadaşlar edinin.

Kendinizi iyi tanıyın. Nelerden keyif aldığınızı, nelerin size zor geldiğini belirleyin ve bunlar için bazı önlemler alın. Örneğin haftada bir yapılan rutin iş yeri toplantıları sizi fazla geriyorsa, huzursuz ediyorsa o güne çok daha güzel şekilde uyanmaya çalışın. Her sabah yaptığınızdan farklı bir kahvaltı yapın, hatta arkadaşlarınızla kahvaltı yapın ve güne güzel başlayın. Unutmayın ki güne nasıl başlarsanız, kendinizi nasıl hissederseniz gününüzün büyük çoğunluğunu da o şekilde sürdürürsünüz.

Güne nasıl başlarsanız, gününüz o şekilde devam eder. Pozitif başlayın, pozitif sürdürün.

İş hayatınızın dışında kendinize güzel hobiler edin. Spor, sanat, doğa yürüyüşleri, seyahatler. Hiç fark etmez. Keyif aldığınız şeyleri yapma sıklığınızı arttırın. Bunları hayatınızın bir parçası haline getirin. Kendinizi sadece işe gidip gelen bir robot olmaktan kurtarın. İnsan olduğunuzu hissedin.

Unutmayın ki insan zihni çok kuvvetlidir ve zihniniz nasıl isterse siz öyle olursunuz. Mutlu olduğunuzu, hayatın güzel olduğunu düşünerek yaşamınızı sürdürün. Erken kalktınız, uykusuz ve bitkinsiniz ama bir şey olmaz. Bunlar 1 saat kadar sonra geçiyor. Mutsuz olmak için değil, mutlu olmak için sebepler bulun. İşiniz stresli olabilir, ama iş arkadaşlarınızdan iyi anlaştığınız, keyifli vakit geçirdiğiniz insanlar da var. Stresli tarafını değil, arkadaşlarınızla birlikte olacağınızı düşünün. Zorlukları da onlarla beraber, omuz omuza aşacağınız fikrini kendinize telkin edin.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

3 Yorumlar

  1. Yapılan işe odaklanmak gerekiyor. Mesela kod yazarken öyle bir odaklanıyorsunuz ki dünya size kodlanmış halde gözüküyor 😀

  2. Sevdiğimiz işi yapmamız ve çalışmalarımıza odaklanmamız motivasyonun sürekliliği için önemli oluyor.Her insanın zaman zaman yaşadığı morel bozuklulukları olabiliyor.O zaman yeşil bir ormanda yürümek veya bir deniz havası almak bana iyi geliyor.Tekrar aynı motivasyonuma geri dönüyorum.Çalışma hayatında motivasyonun arttırılması ile ilgili güzel bir yazı hazırlamışsınız.Emeklerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir