Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Erasmus - Deliliğe Övgü Kitap Değerlendirmesi - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Eğitim / Erasmus – Deliliğe Övgü Kitap Değerlendirmesi

Erasmus – Deliliğe Övgü Kitap Değerlendirmesi

Desiderius Erasmus‘un en fazla bilinen eserlerinden birisi Deliliğe Övgü‘dür. 1511 yılında ilk baskısı yapılan bu kitap üretildiği çağdan günümüze kadar güncelliğini ve popülerliğini sürdürmüştür. Kitabın yazarı Erasmus, kitabı Thomas More’a adamıştır. Zaten Thomas’ın yazdığı Ütopya adlı eser dışında bu kategoride rakipsiz bir eserdir.

Kitap, Thomas More’a yazılan bir mektup ile başlar. Metin boyunca insanın kendi kendisiyle alay edebilmesinin en güzel ve canlı örnekleri ortaya konur. Gülmece ve hiciv türündeki bu eserde iki temel görüş mevcuttur. Birinci görüşte gerçek bilgeliğin delilik olduğundan bahsedilir. İkinci görüşte ise kendini bilge sanmak, gerçek deliliktir.

Kitapta delilik yani stultitia kavramı, kendisine sürekli övgüler düzer ve deliliğin hayatla bağlantılı tüm alanlarda nasıl da egemen olduğunu ortaya koyar. Savaşta, barışta, aşkta, politikada, siyasette her yerde asıl ve tek hakim olan şey deliliktir. Çağın din anlayışına, kiliseye ve papazlara karşı acımasız şekilde eleştiriler yönlendirilir. Yobazlıkla, bağnazlıkla mücadele etmek adına kaleme alınmış en popüler eser olduğunu söyleyebiliriz. Yüzyıllar geçse de popülerliğini ve evrenselliğini günümüzde dahi korumaktadır. Günümüzde dahi kitabı okuduğunuzda kitaptaki evrenselliği ve güncelliği anlayabilmek mümkün.

Kitabı okumaya başladığınızda bir miktar zorlanabilirsiniz. Çünkü tanrılardan ve tanrıçalardan sıkça söz ediliyor ve hepsinin tarihçesini bilmek eseri düzgün yorumlamak açısından oldukça önemli. Benim elimdeki arya yayıncılığın 2. baskısında kitabın en arka bölümünde tüm tanrı ve tanrıçaların, kavramları tek tek açıklanmış. Kitaba başlamadan önce arkadaki kavramları detaylı olarak okuyup idrak ederseniz kitabı okurken çok daha büyük anlamlara ulaşabilirsiniz. Fakat bunları okumadan da kitabın büyük çoğunluğunu, vermek istediği evrensel mesajları rahat şekilde anlayabiliyorsunuz.

Felsefi türü kitap okumak isteyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye edebileceğim bu kitabın dili çok sade ve anlaşılır değil tabi ki. Fakat anlamaya çalışır ve yoğunlaşırsanız çok derin felsefi noktalara değinildiğini, ve toplumun, insanların, siyasetin, aşkın, sanatın, siyasetin yani her alanın eleştirisinin ne kadar incelikle yapıldığını anlayabilirsiniz. Elimdeki baskı 200 sayfa, fakat son 10-12 sayfa kadarı reklam ve tanıtımlardan oluşuyor. Anlayamayacağınızın düşünüldüğü latince kelimeler veya yabancı kavramlar numaralandırılmış metinde. Okurken anlayamadığınız numaradaki kelimeyi kitabın en arka sayfalarından numarasına göre bulun ve anlamına bakın. Cümlelerin anlamını tam anlamadan, sindirmeden geçiştirmeyin.

Son olarak ben de “Kendini bilge sanmak gerçek deliliktir.” diyerek yazımı noktalıyorum.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Öğrenci Evine Çıkacaklara Tavsiyeler

Şehir dışında üniversite okuyanlar için öğrenci evine çıkmak, oldukça zor bir süreç. Nereden, hangi şartlarda …

Devlet Üniversitesi ve Özel Üniversite Arasındaki Farklar

Devlet Üniversitesinde okuyan birisi olarak bu yazımda devlet üniversitesinde okumak ile özel üniversitede okumak arasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir