Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Futbol Hakemliği Serüveni : Hakem Psikolojisi - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Hakemlik / Futbol Hakemliği Serüveni : Hakem Psikolojisi

Futbol Hakemliği Serüveni : Hakem Psikolojisi

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir yazı serisine başlamaya karar verdim. Bu yazı dizisinde hakem olmayı düşünen, ya da hakemlikle ilgili bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım. Yazı serimizin ilk yazısında ilk maçtan bahsetmek istiyorum. Hakemliğin ilk maçı oldukça özeldir ve asla unutulmaz. Çünkü ne kadar futbol oynamış olursanız olun, hakem olmak, maç yönetmek çok farklı. Hem duygusal olarak çok farklı, hem de dışarıdan gözüktüğü kadar kolay değil bunu söylemek istiyorum. Dışarıdan atıp tutan insanların, saha içerisine girdiklerinde bir bayrak dahi kaldıramayacaklarından adım gibi eminim. O yüzden ülkemizde tabii ki hakemler eleştirilebilir, fakat bu konuda biraz daha yapıcı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gerçekten yaptıkları iş hiç de kolay değil.

Kulüplerin taraftarları, geniş kadroları, medya güçleri vardır. Hakemler ise sahaya çıktıkları anda 4 kişidirler. Tabii ki bağlı oldukları federasyonun onlara verdiği yetkiler vardır fakat o an, o stadyumda 4 kişidirler ve sahada sevilmeyen adamlardır. Kesinlikle hakemi kimse sevmez arkadaşlar. Siz 90 dakika muhteşem maç da yönetseniz, tüm ofsayt bayraklarını doğru da kaldırsanız bizim ülkemizde her şey sonuç odaklı düşünüldüğü için yine eleştirileceksiniz. Çünkü herkes, kendi desteklediği takımın kazanmasını istediği için algıları kendi takımları lehine pozitif ayrımcılık yapmaya oldukça meyilli. Benzer bir pozisyon kendi takımlarının lehine olduğunda hakem de hata yapacak modunda olan insanlar, kendi takımlarının aleyhine yapıldığında ise ortalığı galeyana getirirler.

O yüzden hakem olmak isteyen arkadaşların kulaklarını tüm olumsuzluklara tıkayarak sahada adaletli şekilde maç yönetmeye odaklanmaları gerekiyor. Sizin kimseyi mutlu etmek gibi bir sorumluluğunuz yok. Sizin sahadaki tek sorumluluğunuz adil şekilde maç yönetmek. Siz ne yaparsanız yapın eleştirileceksiniz bunu bilerek bu mesleğe başlamalısınız. 500 maçta bir hakem ile ilgili çok iyi maç yönetti yorumu televizyonlarda duyulur. Fakat geri kalan 450 maçta da belki sadece 1 tane hata yapmıştır. Bu sebeple bu meslekte kusursuz olmanız bekleniyor, fakat futbolcular ve teknik direktörler nasıl hatalar yapıyorlarsa hakemler de hata yapabilirler. Ne zaman bu anlayışa, zihniyete geçer ve kaos teorileri üretmekten vazgeçersek işte o zaman ülkece futbol konusunda daha iyi konumlara gelebileceğiz.

Psikolojik açıdan hakem olmak isteyenlerin mutlaka kendilerine şu soruyu sormaları gerekiyor. Bana söylenecek kötü sözler, olumsuz yorumlar benim kontrolümü kaybetmeme yol açar mı? İyi hakem olmak ile kötü hakem olmak arasındaki temel ayrımın bu olduğuna inanıyorum. Hakem sahada kontrolü hiçbir zaman elinden bırakmamalı. Bir önceki pozisyonda hatalı karar vermiş olabilir, ondan sonrasını o pozisyonu düşünerek, onu telafi etmeye çalışarak geçirmek yerine oyuna odaklanmalı ve daha iyisini yapabilmek için çalışmalı.

Senelerce futbol oynamış olsanız da, futbol kurallarını yalayıp yutsanız da sahada maç yönetmek, karar vermek gerçekten başlarda kolay olmuyor. Yıllandıkça, tecrübelendikçe insan kendisini geliştiriyor.

İlk maçın unutulmaz olduğunu düşünüyorum. O sebeple bir sonraki yazımın başlığı ” Futbol Hakemliği Serüveni : İlk Maç ” olacak. Kısa bir süre sonra o yazıyı da hazırlayıp buraya eklemeyi düşünüyorum. Bu gibi paylaşımların hakemliğe ilgi duyan, hakem olmak isteyen kardeşlerimize de yardımcı olacağını düşünüyorum.

Sorularınız veya merak ettikleriniz var ise yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

2 Yorumlar

  1. Bloğunuzu sürekli takip ediyorum paylaşımlarınız çok güzel ve kaliteli teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir