Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Futbol Hakemliği Serüveni : SOĞUKKANLILIK - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Hakemlik / Futbol Hakemliği Serüveni : SOĞUKKANLILIK

Futbol Hakemliği Serüveni : SOĞUKKANLILIK

Futbol hakemliği serüveni serimizin ikinci yazısını yazma fırsatını henüz buldum. Bu yazımızın özellikle hakemliğe yeni başlayan, ya da başlamayı düşünen aday hakemlerimize oldukça faydalı olacağına inanıyorum. Çünkü hakemliğin gerektirdiği en büyük niteliklerden bir tanesi olan soğukkanlılıktan bahsetmek istiyorum.

Bir hakemde olmazsa olmaz özelliklerin başında soğukkanlılık gelir. Soğukkanlılık, en gergin atmosferlerde dahi mantıklı düşünebilmeyi, doğru kararı verebilmeyi sağlayan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Yeni hakemliğe başlamış olan arkadaşların büyük çoğunluğu müsabakalarda heyecanlı olurlar. Heyecan, soğukkanlılığın düşmanıdır. O sebeple heyecanınızı yenmeyi, soğukkanlı olabilmeyi öğrenmek kritik bir öneme sahip.

Özellikle hakemliğe başladığınızda yardımcı hakem olarak görev yapacaksınız. Yardımcı hakemlik, orta hakemlikten hiç de aşağı kalır yanı olmayacak seviyede zordur. Özellikle ofsayt pozisyonlarında soğukkanlı olmayı öğrenmeniz şart. Çünkü ofsayt, yanlış uygulandığı takdirde bir takımın ve maçın kaderini etkileyebilen en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Örneğin ilk maçınıza çıktınız, heyecanlısınız. Savunma arkasına bir top atıldı ve top daha o oyuncuya ulaşmadan heyecanla bayrağı kaldırıp ofsaytı verdiniz. Fakat ofsayt olan oyuncu topa sürünmedi ve diğer oyuncu gidip golü yaptı. Bu doğrudan maçın ve takımın kaderini etkiler. Oysa ki bekleyip pozisyonu oynatsanız, oyuncu topa müdahil olmadan bayrağı kaldırmasanız ve oyunu oynatmanız sizin hakemlik yeteneğinizin bir göstergesidir ve herkes tarafından da takdir toplayan bir harekettir. Özellikle ofsayt pozisyonlarında heyecanlı olmadan, soğukkanlı şekilde pozisyonu izlemek ve süzmek önemli.

Soğukkanlılık tabi ki sadece ofsayt pozisyonlarıyla sınırlı bir durum değil. Maçın tamamında yardımcı hakem de olsanız, orta hakem de olsanız soğukkanlı olmak zorundasınız. Özellikle taraftarı olan takımların sizi baskı altına alamaması için soğukkanlılık, stres yönetimi oldukça önemli. %100 doğru bir düdük bile çalsanız, tribünlerden küfür ve uğultular gelebilir. Bunlara aldırış etmeden, doğru gördüğünüz şekilde maçı yönetmek sizin için odaklanmanız gereken tek nokta olmalı.

Yani kısaca:

MAÇI İDARE ETMEMELİ, MAÇI YÖNETMELİSİNİZ.

Yukarıdaki kısa ve öz cümle aslında her şeyi anlatıyor. Maçı idare etmek, soğukkanlı olmayan hakemlerin işidir. İyi hakemler ise daima maçı yöneten hakemlerdir. Siz tribün baskısından etkilenip, faul olmayan pozisyonlara sırf gaz almak için faul çalmaya başlarsanız hem kendinize olan saygınızı, hem de rakip takım tarafından size gösterilen saygıyı yitirmiş olursunuz. Ve sonuç olarak işler içinden çıkılmaz bir hal alır.

Yardımcı hakem örneğindeki gibi orta hakemlikte de heyecan, soğukkanlılıktan uzak olmak hakemin bir numaralı düşmanıdır. Bir pozisyonun faul olduğuna %100 kanaat getirdiyseniz bile aynı saniye içerisinde düdüğü çalmak zorunda değilsiniz. Avantaj kuralını oynatmak, hakemin oyuna ve kurallara hakimiyetini gösterir. Pozisyon faul ise aynı saniye içinde faul çalmayın, olabilecek herhangi bir avantaj pozisyonunu da göz önünde bulundurun. İyi bir avantaj uygulaması, maçın kaderini aynı ofsayt pozisyonlarında olduğu gibi doğrudan etkiler bunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Ayrıca doğru bulduğunuz kararları uyguladıktan sonra gördüğünüz tepkiye kesinlikle aldırış etmeyin. Çünkü taraftarlar, futbolcular daima kazanmak için mücadele ederler. Onlara göre aleyhlerinde olan her pozisyon hatalıdır ve her pozisyon için itiraz ederler. Siz gördüğünüzü, bildiğiniz uygulamaya devam edin. Maçı yönetmekten idare etmeye geçerseniz işlerin kısa süre içerisinde sarpa saracağını fark edeceksiniz. Kontrolü elinizde tutun, heyecanı bir kenara bırakın ve soğukkanlı şekilde kararlarınızı verin.

Ayrıca sizin soğukkanlı olmanız ve bunu sahadakilere, tribünlerdekilere hissettirmeniz bile maçın ambiyansını doğrudan değiştirir. Sahada ne yaptığını bilen hakem futbolcular ve taraftarlar tarafından kolayca anlaşılır. Heyecanlı, kontrolünü kaybetmiş bir hakemin her şeyden kolayca etkilenebildiğini fark eden taraftarlar, futbolcular sizin üzerinize oynamaya başlarlar. O sebeple daima soğukkanlı, kendinden emin olmanız şart.

Bu mesleğe yeni başladıysanız şunu hatırlatmamızda da fayda var. Sahada küfür edilen, itiraz edilen hakemdir arkadaşlar kesinlikle siz değilsiniz. Sizin yerinize X kişi de olsa o küfürleri tribünden işitecek. Hiçbir şeyi şahsi olarak algılamayın, söylenenler ve itirazlar bir kulağınızdan girip ötekinden çıksın. Bu soğukkanlı duruşu sergileyenler, bugün büyük hakem olmayı başaran insanlardır bunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir