Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Geleneksel Medya ve Yeni Medya Arasındaki Farklar - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Sosyal Medya / Geleneksel Medya ve Yeni Medya Arasındaki Farklar

Geleneksel Medya ve Yeni Medya Arasındaki Farklar

Geleneksel medya kalıbıyla anlatılmak istenen medya araçları, geçmişte günümüze oranla çok daha fazla kullanılan iletişim araçlarıdır. Bunlara pek çok örnek verilebilir. Gazete,dergi vb. geleneksel medya araçlarına örnek olarak gösterilebilir ve bu örnekler çoğaltılabilir. Yeni medya ise çağın gerekliliklerine ayak uydurmuş, modern medya araçlarına işaret eder. Bunların da başlıcası internet ve sosyal medyadır. Artık kuruluşlar interneti ve sosyal mecraları kullanarak iletişim faaliyetlerini organize etmekteler. Peki neden geleneksel medyadan yeni medyaya geçilmeli, yeni medyanın avantajları neler biraz bunlardan bahsedelim.

Neden yeni medya düzenine geçmek zorundayız ?

Bunun çok net ve en açık olan cevabı tasarruftur. Yeni medya araçları, geleneksel medya araçlarına göre çok daha uygun maliyetle satın alınabilmekte. Ayrıca yeni medya düzeniyle çok daha fazla kitleye, çok daha uygun bir maliyetle mesajlarımızı iletiyoruz. Yani hem ekonomik olarak, hem de erişim kapasitesi olarak yeni medya araçları çok daha avantajlı. Ayrıca geleneksel medya araçlarının kullanım sıklığı ve oranı da oldukça düşük. Yani yeni nesiller gazete, dergi okumak yerine sosyal mecralarda aktif olarak bulunuyorlar. Durum böyleyken bu kitlelerin tamamına hitap etmek isteyen kuruluşların sosyal mecralarda aktif rol oynaması çok önemli.

Bunun yanı sıra geleneksel medya düzeninde bizler sadece tüketici rolündeyiz. Bizim için üretilen içeriği, reklamı okuyoruz. Fakat yeni medya düzeninde bizler sadece tüketici değiliz. Sosyal mecralarda yapılan paylaşımlara yorum yapabiliyor, fikrimizi belirtebiliyoruz. Bu sebeple geleneksel medya düzeninin her geçen gün yeni medya düzenine doğru hızlı bir geçiş yaşadığını söyleyebiliriz.

Yeni medya düzeninde Türkiye’nin konumu

Dış ülkelerin yeni medya ile tanışması Türkiye’den biraz daha eskiye dayanıyor. İnternet ve sosyal platformların gelişimi Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da Türkiye’ye oranla biraz daha eskiye dayanıyor. Bizlerin yeni medya düzeniyle tanışması ve bütünleşmesi onlara göre biraz daha yakın bir geçmişte gerçekleşti. Özellikle internet kullanım oranının ülkemizde son 10 yılda yaşadığı büyük artışla birlikte yeni medya düzeni ülkemizi de etkisi altına sardı. Artık dünyayı yöneten güçler yeni medya düzenini kullanıyorlar.

Yeni medya düzeni – Yerellik ve Evrensellik

Geleneksel medya araçlarında kurumların dünyaya açılması oldukça zahmetli, maliyetli ve zordu. Yeni medya düzeninde ise yöneticiler, büyük firmalar saniyeler içerisinde iletmek istedikleri mesajı tüm dünyaya iletebiliyorlar. Hem de masrafsız şekilde. Bu sebeple günümüzde yerellik kavramı git gide yok oluyor. Dünyanın en ücra köşesinde yaşanan bir olayı dakikalar içerisinde tüm dünya öğrenebiliyor. Geleneksel düzende ise bu pek mümkün olmuyordu ya da hayli zaman alıyordu. Yeni medya düzeninin yarattığı en büyük değişimlerden birisi de işte bu.

Son olarak şunu söyleyerek yazımı tamamlamak istiyorum. Bundan aslında çok da uzak olmayan, 10 sene önce yaptığımız birçok şeyi şuanda yapmıyoruz. Çünkü evrendeki her şey gibi günün gerekliliklerine ayak uydurmak zorundayız. Bundan 10-12 sene önce kadar Nokia 3310 dünyanın en iyi telefonuydu. Zira bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyordu. Fakat zaman geçtikçe telefondan beklentilerimiz azaldı ve şuanda kimse bu telefonu kullanmıyor. İşte medya da aynı böyledir. Zaman içerisinde, dönemin gerektirdiği şekilde gelişir ve değişir. Belki de bundan 5 sene sonra günümüzde kullanılan sosyal mecralar yerini başka, farklı bir ortama bırakacak. Bunu kestirebilmek güç. Fakat şuanda sosyal mecraların dünya ticaretinde ve yönetiminde oldukça önemli ve temel bir konumu olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Sosyal medya : Gösterişli hayat insanları mutsuz mu ediyor?

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte psikolojik rahatsızlıkların artması arasında bir bağlantı olabilir mi diye düşünürken bu …

Facebook : Mesajları Toplu Şekilde Silme Eklentisi

Facebook’ta mesajların tamamını toplu ve hızlı şekilde silmek mümkün. Bildiğiniz üzere Facebook, bir zamanların en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir