Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Gold Digger Ne Demektir ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Gold Digger Ne Demektir ?

Gold Digger Ne Demektir ?

Gold digger kavramı, özellikle Kanye West’in şarkısıyla beraber çok daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Kelime anlamı daha farklı olsa da anlaşılabilir olması için “para avcısı,altın avcısı” gibi bir türkçe karşılığı olduğunu söyleyebiliriz. Parası için bir erkekle birliktelik yaşayan yada evlenen kadınlar için kullanılan bir tabirdir. Günümüzde ise daha çok para yiyen, her akşam başka bir locada başkalarının parasıyla mutlu olmayı yeğleyen kadınlar için kullanılan bir tabirdir.

Genellikle bu tür ilişkilerde erkek yaşlı, çirkin ve zengin olur. Kadın ise fakir,genç ve bakımlı. Kadının tek amacı erkeğin parasını yemek, onun parasıyla mutlu bir yaşam sürdürmektir. Erkek ise parası sayesinde güzel bir kadınla birlikte olmayı, son günlerini düzgün geçirmeyi yaşamayı amaçlar. Bu sebeple karşılıklı çıkara dayalı bir ilişki olduğundan söz edebiliriz. Çünkü iki taraf da bu durumdan kazançlı çıkar. Yaşlı birey parası sayesinde güzel bir kadınla beraber olmuş olur, kadın ise güzelliğini para karşılığında servis etmiştir.

Genellikle geri kalmış ahlaki değerlerin hakim olduğu, geri kalmış ülkelerde yaşanan bir olaydır. İleri seviyede ahlaki yeterlilik sahibi ülkelerde görülme sıklığı oldukça azdır. Türkiye,Ukrayna,Tayland gibi ülkelerde sıklıkla bu olaya rastlanabilir. Fakat ileri seviyede ahlaki yeterliliği bulunan, muasır medeniyetler düzenine geçmiş olan saygın ülkelerde görülme sıklığı oldukça azdır.

Günümüzdeki yansıması daha çok “loca kızı” olarak ortaya çıkmaktadır. Locadan locaya gezen, hesap ödemeyen ama hesabı gece sonunda başka türlü Berkecanlara ödeyen kızlar sayesinde toplumumuzda da gittikçe yaygınlaşan bir kavramdır.

Genellikle Ali Ağaoğlu gibi para koyacak yeri bulunmayan, orta yaşlı adamları hedef alırlar ve hedeflerine kitlenirler. Onları çeşitli temel içgüdü taktikleriyle yoldan çıkarmak, bir numaralı silahlarıdır. Giydikleri erotik bir kıyafet, söyledikleri 1-2 erotik söz ile avlarına yavaş yavaş yaklaşırlar ve istediklerini alabilirlerse karşılıklı bir kazanç sağlanmış olur, iki taraf da geceyi mutlulukla tamamlar. Erkek, parası sayesinde hayatı boyunca ulaşamayacağı güzellikte ve çekicilikte bir kadınla birlikte olmuş olur. Kadın ise bu durumdan pek keyif almasa da gece sonunda maddi olarak kazançlı ayrılacağı için durumu idare eder.

Ayrıca bu kavramın sadece kadınlar için kullanılmadığını da söylememiz gerek. Genç, diri erkekler de yaşlı ve zengin kadınlarla birlikte sırf paraları için birlikte olabiliyorlar. Fakat Türkiye şartlarında bu pek yaşanan bir durum değil. Bizim ülkemizde yaşanan, bilinen tarzı yukarıda bahsettiğimiz şekilde.

Son olarak sizi biraz geçmişe götürerek, 7-8 sene öncenin en popüler şarkısı olan Gold Digger’ı da buraya bırakayım. Video klibi kesinlikle izleyin, okuduğunuz şeylerin kafanızda çok daha net şekillenmesini sağlayacak.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir