Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Google : Kopya İçerik Nasıl Şikayet Edilir ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Dijital Pazarlama / Google : Kopya İçerik Nasıl Şikayet Edilir ?

Google : Kopya İçerik Nasıl Şikayet Edilir ?

Google, yeni dönemdeki tüm algoritmalarını özgünlük üzerine düzenliyor. Özgünlük alanında en fazla dikkat edilen şeylerden bir tanesi de özgün içerik. Bunların yanı sıra özgün bir tema tasarımı, özgün fotoğraflar gibi birçok özgünlük faktörü de sitenizin sıralamasını ve değerini etkiliyor. O sebeple bu yazımızda yazdığınız, emek verdiğiniz içeriğin başkası tarafından çalındığını, kullanıldığını fark ettiğinizde bu durumu nasıl şikayet edebileceğinizden bahsedeceğim.

Özgün içerik üretip, sitesini belirli bir yere getirmeye çalışan insanların korkulu rüyalarından bir tanesi içeriğin çalınması sorunu. Hatta yeni bir siteniz varsa ve bu site birileri tarafından biliniyorsa eklediğiniz içerik daha Google’de index almadan, bu içerik başka bir siteye kopyalanabiliyor ve karşı tarafın sitesi daha hızlı index alıyorsa hem yazdığınız yazı, hem de emeğiniz boşa gitmiş oluyor. Bu sebeple bu şikayet servisinin kullanılması, emek hırsızlığının şikayet edilmesi oldukça önemli.

Bir siteyi, yazıyı şikayet etmek istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken adres : https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr

Bu siteye giriş yaptıktan sonra aşağıdaki Webspam bildir kısmına tıklamanız gerekiyor. Daha sonra açılan ekranda gerekli kısımları eksiksiz şekilde doldurarak bildirme işlemini tamamlayın. Yaptığınız başvurunun sonuç vermesi yoğunluğa göre 1 gün ile 3 hafta arasında sonuç verebiliyor. O sebeple düzgün şikayetlerin biraz uzun da sürse kesinlikle sonuç verdiğini söyleyebilirim.

Son zamanlarda birçok kişinin bu sorundan müzdarip olduğunu gördüm. Bu konuda büyük bir bilgi karmaşası vardı. Kimileri bu servisin kullanıldığında işe yaramadığını, sonuç vermediğini söylüyordu kimileri ise sistemin düzgün şekilde hala çalıştığını. Ben de denemek adına bir siteyi şikayet ettim haklı bir sebepten ötürü. 2 gün sonra gördüm ki aynı arkadaş webmaster forumunda sitesinin sıkıntı yaşadığını, gelirlerinin yüzde yetmiş azaldığından falan yakınan bir konu açmış. Sitesi muhtemelen spam içerik kategorisine geçiş yaptı ve sıralamaları da bunla doğru orantılı olarak düştü.

Eğer sizler de spam ve kopya içerikli sitelere sık sık rastlıyorsanız hiç üşenmeden bu servisi kullanarak şikayet edin. Haksız kazancın ve haksız rekabetin önüne geçin. Böylece emek verenlerin kazandığı, emek hırsızlarının ise zamanla yok olduğu bir web dünyasını hep beraber inşa edelim.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: WordPress mi Blogger mı daha avantajlı?

WordPress mi blogger mı daha avantajlı sorusu, bu sektöre yeni girecek olanların tamamının kafasını kurcalayan bir …

SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

SEO konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için öncelikle söyleyebileceğim şey bu sektörün temelini, mantığını anlayabilecek içerikleri …

3 Yorumlar

  1. Faydalı bir yazı. Teşekkürler hocam.

  2. Valla artık bıktım şu içerik hırsızlarından ne kadar şikayet etsem de hala sitemden içerik çalıyorlar. Her gün şikayet ediyorum hala hiç bir şey olmuyor ama yılmayacağım her gün şikayet etmeye devam edeceğim umarım
    içerik hırsızları cezalandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir