Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Grip olanların tüketmesi gereken besinler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Grip olanların tüketmesi gereken besinler

Grip olanların tüketmesi gereken besinler


Kış aylarına girdiğimiz şu zamanlarda grip olma ihtimalimiz yaz aylarına oranla çok daha fazla. Peki grip olduğumuzda nelere dikkat edersek bu rahatsızlıktan çok daha kolay kurtulabiliriz.

Grip olan kişiler özellikle antioksidan bakımından zengin besinler tüketmeliler. Antioksidan tüketimini arttırmamızın sebebi, antioksidanın bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça faydalı olmasıdır. Bunun yanı sıra A,C ve E vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek rahatsızlığı çok daha kolay atlatmamızı sağlar. Bu vitaminleri günlük besin değerlerini karşılayacak şekilde ve miktarda almak oldukça önemlidir. Bu besinleri grip olmadan tüketmek ise bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar ve grip olma ihtimalimizi azaltır.

Bunun yanı sıra en önemli noktalardan bir tanesi de düzenli ve dengeli beslenmektir. Düzenli ve dengeli beslenen bireyler, beslenmeyenlere oranla çok daha az grip olurlar. Bu sebeple vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri, günlük olarak düzenli ve dengeli şekilde tüketerek bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasına yardımcı olabiliriz.

Günlük olarak sebze,et,süt ve meyve grubunun vücudumuza yeterli miktarda alınması gerekir. Bu besinlerin vücuda alınma oranı vücudunuzun boy-kilo endeksiyle ve yaşınızla orantılı olarak değişebilir. İdeal olanı bu besinleri yeterli ve sık miktarda tüketmektir.

Sebze ve meyve seçiminde ise C ve E vitamini bakımından zengin değerlere sahip olanların tercih edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra soğan ve sarımsak tüketimi vücudun bağışıklık seviyesinin yukarılarda tutulmasında kritik rol oynar. Grip olan bireyler, olmayan bireylere göre soğan ve sarımsak tüketimini arttırmalılar. Böylece hastalıktan daha rahat ve kısa bir süre içerisinde kurtulabilirler.

Tahıl grubunun da yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Özellikle ekmek tüketiminde tam tahıl ekmeği ve buğday ekmeği tüketimine özen gösterilerek vücudun gripten çok daha kolay arınması sağlanabilir.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Askerliğinizin ne şekilde geçeceğini belirleyen temel faktörlerden bir tanesi de celp döneminiz. Bildiğiniz üzere 4 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir