Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Askerliğinizin ne şekilde geçeceğini belirleyen temel faktörlerden bir tanesi de celp döneminiz. Bildiğiniz üzere 4 farklı celp döneminde askerliğinizi yapabiliyorsunuz. Bunlar Şubat-Mayıs-Ağustos-Kasım celpleri. Bunların yanı sıra devre kaybı vs. gibi durumlarınız varsa ara celp dönemlerinde de askere gitme şansınız var. Ama temel olarak bu 4 temel celp döneminde büyük oranda herkes askerliğini yapıyor. Peki bu celp dönemlerinden hangisinde askerlik yapmak daha mantıklı? Artıları ve eksileri neler biraz bunlardan bahsedelim.

Öncelikle burada şu soruyu cevaplamanız gerekiyor. Kısa dönem olarak mı uzun dönem olarak mı askerliğinizi yapıyorsunuz? Çünkü hangi celp döneminde gitmenizin daha mantıklı olacağının cevabı aslında bu soruda gizli.

KISA DÖNEM HANGİ CELP DÖNEMİNDE ASKERE GİTMELİ ?

Kısa dönem olarak askerliğini yapan birisinin, Kasım celbinde askere gitmesi mantıklıdır. Çünkü Kasım celbinde askere gittiğinde döneceği mevsim Nisan sonu gibidir. Yani tam olarak havaların ısınmaya başladığı, insanların tatil hazırlığı yapmaya başladığı zamanlar. O sebeple ben kısa dönem olarak askerliğimi yapmak için Kasım celbini tercih ettim, döndüğümde yaz gelmek üzereydi ve tatil yapacak, dinlenecek çok vaktim oldu.

Kasım celbinin bana göre bir artısı da havaların sıcak olmamasıdır. Havalar sıcak olduğunda eğitim alanında yanar, pişersiniz eğitimlerde. Fakat soğuğa karşı bir süre sonra vücut alışıyor, içlikler vs. ile soğuktan koruyabiliyorsunuz kendinizi fakat sıcaktan korunmak için herhangi bir şey yok. Ayrıca acemi birliklerinde her istediğinizde duş alabileceğiniz bir ortam da olmayacağı için yaz celplerinde askerlik yapmak eziyet haline dönüşebilir. Ter kokusuyla boğuşmak, mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Duş almak istersiniz yeterli su yoktur alamazsınız gibi problemler oldukça can sıkıcıdır. O sebeple bana göre sıcaktan ziyade soğukta askerlik yapmak daha mantıklı.

Kasım celbini kaçırdıysanız diğer tavsiye ettiğim celp dönemi Şubat celbi. Çünkü Şubat’ta gittiğiniz takdirde 2 ay soğuk görürsünüz, 2 ay bahar havası gibi geçer, sonlara doğru da havalar ısınır ve geriye dönersiniz. Yazın sonuna doğru döneceğiniz için tatil yapmak için de vakit bulabilirsiniz.

UZUN DÖNEM HANGİ CELP DÖNEMİNDE ASKERE GİTMELİ ?

Askerliğini uzun dönem yapacaklar için benim tavsiyem Mayıs celbinde askere gitmeleri. Çünkü böylece sadece bir yaz kaçırmış oluyorsunuz. Mayıs’da askere giderseniz izinlerinizin de tamamını kullanmadığınızı düşünürsek Nisan’ın ortalarında evinize geri dönüyorsunuz. Yine mevsim olarak güzel bir mevsimde evinize dönmüş oluyorsunuz. Uzun dönemlerin herhangi bir mevsimi askeriyede görmeme şansları maalesef yok. Hem kışı, hem de yazı görmek zorundasınız. O sebeple uzun dönem gidecek arkadaşlar dönecekleri tarihin güzel olmasına odaklanarak celp dönemlerini seçmeliler. Bunun için de en uygun celp Mayıs celbi gibi gözüküyor.

Uzun dönem askere gidecek arkadaşların güzel bir tatilden sonra askere gitmelerini tavsiye ediyorum. Hem kafa olarak 12 ay askerliğe kendilerini hazırlamaları, hem de stresten ve sıkıntıdan arınmaları açısından bu önemli.

Ayrıca askerlikle ilgili bu yazılara da göz atabilirsiniz :

Askere Gidecekler İçin Bilgi ve Tavsiyeler 

Yedek Subay Neler Yapar ?

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

Clinomania : Sabah Kalkınca Neden Yataktan Çıkamıyorum ?

Sabah kalkınca yataktan çıkamamak ve bunun bir eziyet döngüsü şeklinde devam etmesi. Evet bu durum …

1 Yorum

  1. Yararlı bilgi. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir