Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi İletişim Fakültesinde Okuyanlara Tavsiyeler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Eğitim / İletişim Fakültesinde Okuyanlara Tavsiyeler

İletişim Fakültesinde Okuyanlara Tavsiyeler

Bildiğiniz üzere mezun işsiz sayısı her geçen gün artıyor. Bu sebeple sizlere bazı tavsiyeler vererek üniversiteyi bitirdikten sonra işsiz, ortada kalma ihtimalinizi azaltmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki iletişim fakültesi bitirmek, kendinizi geliştirmedikten sonra hiçbir şey ifade etmiyor. Şöyle ki bir eczacı mezun olduktan sonra diplomasıyla iş yapabilirken sizin diplomanız hiçbir işe yaramıyor. Eczacı diplomasını dükkanına asıp iş güç sahibi olurken siz diplomanızı kuytu köşe bir yere atacaksınız. Bunun bilinciyle hareket ederseniz, salt mezun olma odaklı düşünmezseniz mezun olduktan sonra işsiz kalma ihtimaliniz de aynı oranda azalacaktır.

Öncelikle iletişim fakültesinde hangi bölümü okuduğunuzdan bağımsız olarak tavsiyelerimi sürdüreceğimi belirtmek istiyorum. Okula kayıt olduğunuz ilk günden itibaren staj arayışına başlayın. Özellikle 1. sınıfta olmanız, sizi yetiştirmek adına işverenlerin iştahını kabartacak bir durum olacaktır. Size hiç para vermeyebilirler, çok az para verebilirler bunları dert etmeyin. Hem derslerinize, hem de stajınıza gidin. Hatta devam zorunluluğunuz yoksa ve bir seçim yapmanız gerekiyorsa stajınıza daha fazla ağırlık verin. Zira okulda öğrenilen teorik bilgiler ile staj yaparken öğreneceğiniz pratik bilgiler arasında dağlar kadar fark var. Bir yerde staj yapmaya başlarsanız söylediğimi çok daha iyi şekilde anlamış olursunuz.

Tabi ki de bunları yaparken hayatı kendinize zindan etmeden gerçekleştirmelisiniz. Yarı zamanlı bir staj, ilk 2 sene için yeterli olacaktır. Haftada 3 gün staja gitmek, staj yapmak sizi fazla yormaz. Hem üniversite derslerinize girebilir, hem staja gidebilir hem de kendinize vakit ayırabilirsiniz. Gelecek kaygılarına kapılarak tamamen staj, iş kovalayıp üniversite okuduğunuzun bile farkına varmamak da en az mezun olduktan sonra işsiz kalmak kadar acı bir durum. Çünkü ikinci bir üniversite bitirmeyi düşünmüyorsanız, yüksek lisans dahi yapsanız lisans okurken aldığınız üniversite tadını, havasını bir daha alamazsınız. O sebeple üniversite hayatının tadını çıkarırken hem derslerinizi, hem de stajınızı ihmal etmeden güzel ve programlı şekilde devam edin.

3. ve 4. sınıflarda iseniz ve devam zorunluluğunuz yoksa tam zamanlı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. İlk seneden itibaren staj yaptıysanız 2 senelik tecrübe bir yerde tam zamanlı olarak başlayabilmeniz için yeterli bir süre. Stajyer olmaktan çıktıktan, tam zamanlı çalışmaya başladıktan sonra sektöre çok daha iyi hakim olacaksınız.

Bunların yanı sıra yazmak, çizmekle ilgili bir şeyler yapmayı düşünüyorsanız mutlaka kendinize bir blog oluşturun ve oraya yazı yazın. Bu hem sizin için ilerleyen yıllarda bir referans olacak, hem de kendinizi yazarak ifade edebilme yeteneğinizi geliştirecektir. Açtığınız bloga ilginizi çeken konularda yazılar yazarsanız hem sıkılmadan içerik üretebilir, hem de devamlılığı sağlayabilirsiniz.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Üniversite hayatı çok güzel, insan okurken vizeden finalden bunalıp ” ne zaman bitecek bu lanet okul ” diye söyleniyor fakat mezun olduktan sonra insan o güzel günleri özlemiyor değil. O sebeple hem üniversite hayatını yaşayın, hem de kendi geleceğinizi programlı şekilde inşa edin.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Instagram: Son görülme özelliği nasıl kapatılır?

Whatsapp’ın yuva yıkan özelliklerinden olan son görülme özelliği, bugün itibariyle Instagram tarafından da kullanılmaya başlandı. …

Ders çalışırken odaklanma problemi yaşamak

Ders çalışırken odaklanma problemi yaşamayan yoktur. Özellikle hayatın bazı stresli dönemlerinde bu durumda artış gözlemlenir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir