Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi İnternet ile ilgili inanılmaz pratik bilgiler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / İnternet ile ilgili inanılmaz pratik bilgiler

İnternet ile ilgili inanılmaz pratik bilgiler

Bu yazımızda, internet ile ilgili inanılmaz pratik bilgileri derleyip sizlerle paylaşacağım. Bu bilgiler gerçekten çoğu zaman hayat kurtarabiliyor. Bu bilgiler arasından bazıları sizlere “aa bu kadar kolay mıymış?” dedirtecek diye düşünüyorum. Çünkü uzun uğraşlar verdiğimiz, çaba gösterdiğimiz bazı durumların çözümü aslında sandığımızdan çok daha basit olabiliyor. Bu yazıyı tamamen okuduğunuzda, artık internet üzerinden gerçekleştirmek istediğiniz bazı şeyleri çok daha hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

1 ) Youtube yaş probleminin çözümü

Bildiğiniz üzere bazı youtube videoları, izlemeye çalıştığınızda yaşınızı doğrulamak için oturum açın şeklinde uyarı verebiliyor. Bu uyarıyı aşmak için giriş yapmanıza gerek yok. Adres satırındaki watch kısmı yerine v yazarsanız bu problemi saniyeler içerisinde aşmış oluyorsunuz.

2) Youtube videosunu gif’e dönüştürmek

İnternet dünyasında gif’lerin inanılmaz bir konumu var. İnsanların yüzünü güldürecek milyonlarca gif etrafta dolaşıyor. Peki siz bir videoda gördüğünüz komik, ilginç bir sahneyi gif haline getirmek istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor? Tek yapmanız gereken gifs.com adresine giriş yaptıktan sonra youtube linkini belirtmek ve videonuzu keserek gif formatına dönüştürmek.

3 ) Bilgisayarım açık mı?

Belki de tavsiyeler arasından en hayat kurtaranı geliyor şimdi. Bu tavsiyemiz, birçok internet kullanıcısının kafasındaki soru işaretlerinin tamamını ortadan kaldırdı. Bildiğiniz üzere bilgisayarımızın açık olup olmadığını öğrenmek isteyebiliriz. Mesela ben bu satırları yazarken bilgisayarım açık mı değil mi çok merak ediyorum. Hemen http://ismycomputeron.com sitesine giriyorum ve bilgisayarımın açık olup olmadığını öğrenebiliyorum. Gerçekten inanılmaz değil mi?

4) Facebook’tan programsız video indirmek

Bunun için çeşitli programlar olsa da en pratik yolunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Videonun olduğu sayfa açıkken, www kısmı yerine m yazıp sayfayı yeniliyoruz. Daha sonra video’nun üzerine sağ tıklayarak kolaylıkla indirebiliyoruz. Bazı videolarda görüntü kalitesinde düşmeler olabiliyor indirdikten sonra şimdiden uyarmış olayım.

5) Web sitenizin eski halini görüntülemek

Bu maddedeki bilgimiz özellikle webmasterler, blog yazarları için geliyor. Eski günlerde, aylarda, yıllarda web sitenizin nasıl gözüktüğünü merak mı ediyorsunuz? Örneğin 4 sene önce oluşturduğunuz bir sitenin 2 sene önceki halini merak ediyorsanız bu paylaşacağımız yöntem ile eski halini görüntüleyebilirsiniz. ( garanti vermiyoruz ama büyük ihtimal görüntülersiniz )

https://archive.org/ adlı siteye giriş yaptıktan sonra web adresinizi yazın. Daha sonra da karşınıza çıkan takvimden gitmek istediğiniz tarihi seçerek sitenizin o yıllardaki, günlerdeki görünümüne ulaşabilirsiniz. Nostalji yapmak isteyenler için birebir. Az önce duygusal dakikalar yaşadım ilk açtığım sitem ile alakalı.

6) Youtube’den programsız video indirmek 

Bunun da çok pratik bir yöntemi var. Çoğunuz biliyordur muhtemelen ama bilmeyenler için paylaşalım. İndirmek istediğiniz videoya gidin. Daha sonra adres satırında “www.” kısmından sonra youtube yazısının başına “ss” iki tane s ekliyoruz ve entere basıyoruz. Daha sonra bizi bir sayfaya yönlendiriyor ve buradan videoyu kolayca bilgisayarımıza indirebiliyoruz.

7) Google’de arama yaparken “-” işaretinin kullanımı

Arama motorlarını her gün belki de onlarca kez kullanıyoruz. Peki bu bilgiyi biliyor musunuz açıkçası çok merak ediyorum. Arama motoru olan Google ile arama yaparken, yapacağımız aramanın başında tire “-” işaretini koyup bir şeyler yazarsak, bunun anlamı tire işaretinden sonra yazdığım kelimelerin bulunmadığı sayfaları bana gösterdir. Yani arama motoruna, hangi kelimeleri görmek istemediğimizi yazarak da arama yapabiliyoruz. Net iyi bilgi.

Bu yazı serimize daha sonra devam etmeyi düşünüyorum. Daha sizinle paylaşmak istediğim onlarca pratik bilgi var. Bu paylaştıklarım arasından bilmedikleriniz, yeni öğrendikleriniz var ise yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Böylece paylaştığımız bilgilerden en çok hangisinin bilinmediğini öğrenme şansı buluruz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Askerliğinizin ne şekilde geçeceğini belirleyen temel faktörlerden bir tanesi de celp döneminiz. Bildiğiniz üzere 4 …

Clinomania : Sabah Kalkınca Neden Yataktan Çıkamıyorum ?

Sabah kalkınca yataktan çıkamamak ve bunun bir eziyet döngüsü şeklinde devam etmesi. Evet bu durum …

5 Yorumlar

  1. Bu yayına yer işareti koydum, gözümün önünde olsun diye 🙂 Çok teşekkürler harikaydı ve youtube’ dan bir video indirdim bakalım denemeler yapıyorum 🙂

  2. Kesinlikle yaradı.. şu an yayınladığım yazıdaki videoyu söylediğiniz gibi youtubedan indirdim. 🙂

  3. Alan adımın site haritasına baktım, 2012 yılında bir yazılım şirketi deneme forumları kurmuş. Çok şaşırdım gerçekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir