Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çağımız dijitalleşti, her şey dijital dünya üzerinden yapılıyor. Alışveriş de öyle. İnternet üzerinden alışveriş yapma oranı her geçen yıl artıyor. Peki bu düzene ayak uydururken dikkat etmemiz gereken ne gibi durumlar var, nasıl daha güvenli şekilde internetten alışveriş yapabiliriz bu soruların cevabını bulacağız. Öncelikle bu işin iki farklı yönü var. Birincisi kredi kartı bilgilerinizin saklanması hususundaki tedbirler. İkincisi ise satın aldığımız ürünün tam ve eksiksiz olarak elimize ulaşmasını sağlayacak tedbirler. Şimdi bu iki hususta neler yapabiliriz biraz bunlardan bahsedelim.

ALIŞVERİŞ YAPTIĞIM SİTE NASIL OLMALI?

Arkadaşlar kredi kartı bilgilerinizi paylaşırken, mutlaka paylaştığınız sitenin güvenilir ve saygın bir kurum olduğundan emin olun. Birkaç aylık, birkaç haftalık firmalara sırf düşük fiyattan satış yapıyor diye aldanıp alışveriş yapmayın. Unutmayın ki aynı ürünü kimse aynı standartlarda, çok uçuk fiyata satamaz. Ya daha kalitesizdir, ya da sizi dolandırmaya çalışıyordur.

Alışveriş yaptığınız siteye giriş yaptığınızda tarayıcıda sitenin adresinin doğru ve eksiksiz yazdığını teyit edin. Aynı isme benzer domainlerle açılmış websiteleri, benzer tasarımlar oluşturarak insanları dolandırabiliyorlar. Bu sebeple bir link aracılığıyla siteye ulaştıysanız adres satırınız kontrol edin. Sitenin başında http yerine https ibaresi olması, sitenin güvenli olarak tanımlandığının kanıtıdır.

Ayrıca alışveriş yapacağınız sitedeki her içeriği, haklarınızı detaylı şekilde okuyun. Satın aldığınız ürünle ilgili yapabileceğiniz her işlemi ( iade,değişim vb ) öğrenerek içinize sindiği takdirde sipariş verin. Ayrıca ekranda özellikle ufak puntoyla yazılmış yerleri dikkatli okuyun. Zira bu bölgelerde satışla ilgili sizin işinize gelmeyecek herhangi bir bilgi olabilir, ufak puntoyla yazılmasının sebebi de insanların alışveriş yapmaktan vazgeçmesini engellemek olabilir. Bu genellikle yeni açılmış sitelerde karşılaşabileceğiniz bir durum. Sektörün öncüsü, medyada kendine yer bulan büyük firmalar böyle ufak alicengiz oyunlarıyla uğraşmazlar.

BAŞKA NE GİBİ TEDBİRLER ALABİLİRİM?

İnternetten alışveriş yapacağınız siteye karar verdiyseniz şimdi kişisel tedbirimize geçelim. Alışveriş yaptığımız kuruma güveniyoruz fakat işlem yaptığımız bilgisayara güvenmiyorsak bunun için de işe yarayabilecek bir tavsiyem var. Bilgisayarda casus yazılımlar kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmesin diye ekran klavyesi aracılığıyla bilgilerimizi websitesine girerek ufak da olsa bir tedbir alabiliriz. Çünkü casus yazılımların birçoğu hala ekran klavyesi kullanılarak girilen içerikleri algılayamamakta. Bu işlemi her internet alışverişinizde kullanırsanız kredi kartı bilgilerinizin ele geçirilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra alışveriş yaptığınız site hakkında internette yazılan yorumları okumak da oldukça etkili bir yöntemdir. Yeni bir siteden alışveriş yapmaya karar verdiniz ve güvenilir buldunuz. Fakat sizin güvenilir bulmanız o sitenin güvenilir olduğu anlamına gelmiyor. İnternetten, sözlüklerden, forumlardan alışveriş yapacağınız firma hakkında araştırma yapabilir, insanların o firma hakkındaki geçmiş deneyimlerini okuyabilirsiniz. Unutmayın ki deneyim parayla satın alınabilen bir şey değil ve insan hayatında çok önemli bir yeri var. Orada alışveriş yapacağınız firmadan dili yanmış birilerini görürseniz sizin diliniz yanmadan olayın içinden sıyrılmış olursunuz.

Bu sebeple internetin referans noktasındaki görevi çok önemli. Siz de alışveriş yaptığınız sitelerle ilgili düşüncelerinizi, olumlu yada olumsuz şekilde paylaşırsanız başka insanların işini kolaylaştırmış olursunuz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Neden herkes bayan eleman arıyor?

Neden herkes bayan eleman arıyor? sorusu son dönemde kafamı fazlasıyla kurcalıyor. Yeni mezun olarak iş …

Modem internetin hızını etkiler mi?

Modem internetin hızını etkiler mi diye düşünüyorsanız bu düşüncenizin cevabı kesinlikle evet. Bir modem, varolan …

2 Yorumlar

  1. Merhaba, son dönemde gerçekten internet üzerinden alışveriş yaparken dolandırıcılık arttı, onun için alışveriş yaparken çok dikkatli oluyorum site bilgilerini kontrol ettikten sonra alış veriş yapıyorum. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir