Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Iphone hızını ve performansını arttırma yöntemleri - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Teknoloji / Iphone hızını ve performansını arttırma yöntemleri

Iphone hızını ve performansını arttırma yöntemleri

Iphone günümüzün en fazla kullanılan akıllı telefonlarından bir tanesi. Hemen hemen her evde, en az bir Iphone kullanıcısı mevcut. Bu telefona tutkuyla bağlananların en büyük hazları telefonun stabil bir performans gösterebilmesi. Diğer işletim sistemlerinin aksine, IOS işletim sisteminin en büyük artısı stabil performans göstermesi. Diğer işletim sistemlerini kullanan telefonların en büyük dezavantajı bir süre sonra işletim sisteminin şişmesi ve ağırlaşması.

Fakat dönem dönem, çeşitli sebeplerle Iphone kullanıcıları da telefonlarının performansının düşmesi problemiyle karşılaşabiliyorlar. Bunun birçok sebebi olabilir. Bu yazımızda IOS işletim sistemine sahip telefonlarınızın performansını arttırmak için uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemleri sizlerle paylaşacağım. Bunları adım adım uyguladığınız takdirde, telefonunuz eskiye oranla çok daha stabil bir performans ile sizlere mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaşatacak.

IPHONE HIZINI VE PERFORMANSINI ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

1 ) TELEFONUNUZU VE UYGULAMALARINIZI DAİMA GÜNCEL TUTUN

Iphone kullanıcıları için en önemli yöntemlerin başında telefonu ve uygulamaları güncel tutmak geliyor. Bildiğiniz üzere IOS işletim sistemi sürekli geliştiriliyor. Her güncellemeyle birlikte çeşitli eksiklikler ve açıklar gideriliyor. Böylece telefonunuzun çok daha stabil bir performans ile sizlere hizmet etmesi sağlanıyor. O sebeple telefonunuzu güncel tutmanız oldukça önemli.

Bunun yanı sıra uygulamaların da güncel tutulması oldukça önemli. Çünkü uygulamalar her geçen gün yeni özelliklerle donatılırken performans anlamında da yenilikler sağlanıyor. Böylece performansınızı iyileştirecek yeni özellikler, sistemsel düzenlemelere gidiliyor. Eğer telefonunuzdan maksimum performans ile faydalanmak istiyorsanız kesinlikle uygulamalarınızın tamamını güncel tutmanızı tavsiye ediyorum.

2 ) GEREKSİZ DOSYALARDAN VE UYGULAMALARDAN KURTULUN

Iphone performansını arttırmak için kritik öneme sahip bir başka unsur da telefonun kapasitesinin tamamının kullanılması. Bildiğiniz üzere Iphone telefonlarda ek alan kullanımına olanak sağlanmıyor. Herhangi bir hafıza kartı desteği yok. Bu sebeple telefonunuzun mevcut kapasitesini verimli kullanmanız şart.

Telefonunuza yüzlerce uygulama indirmek yerine sadece kullanacağınız, size fayda sağlayacak uygulamaları telefonunuzda bulundurun. Gereksiz uygulamalar ve dosyalar işletim sisteminizin yavaşlamasına yol açar. O sebeple düzenli aralıklarla telefonunuzdaki gereksiz uygulamaları kaldırmanızı tavsiye ediyorum.

3 ) FOTOĞRAF VE VİDEO TEMİZLİĞİ

Iphone telefonlarda kapasitenin büyük çoğunluğunu fotoğraflar ve videolar doldurur. O sebeple düzenli olarak gereksiz fotoğrafları, videoları silmenizi tavsiye ediyorum. Eğer telefonunuzda silmeye kıyamadığınız ama fazla yer kaplayan fotoğraflar, videolar var ise bunları düzenli aralıklarla bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

Bilgisayarınıza yedeklemek size zor bir işlem olarak geliyorsa bu işlemi ICLOUD aracılığıyla yapabilirsiniz. Bulut sistemiyle beraber video ve fotoğraflarınızı internet üzerinden de yedekleyebiliyorsunuz. Böylece telefonunuzda kullanabileceğiniz alanı arttırabilir, telefonunuzun performansını doğrudan arttırabilirsiniz.

4 ) BELGELER VE VERİLERİN TEMİZLENMESİ

Bu işlemi gerçekleştirmek için birçok yöntem var. Fakat eskiye oranla bu işi tam anlamıyla yerine getiren uygulama sayısı oldukça az. Bu noktada benim sizlere tavsiyem 2-3 ayda bir uygulamaları tamamen telefonunuzdan kaldırıp tekrar yüklemeniz. Çünkü 80 mb boyutundaki bir uygulama, kullanıma bağlı olarak 2-3 ay sonra 500 mb gibi boyutlara ulaşabiliyor.

Özellikle görsellerin ve videoların fazlasıyla kullanıldığı uygulamalarda bu şişkinlik çok büyük bir hantallığa yol açar. O sebeple uygulamaları tüm belge ve verilerle birlikte silip tekrar yüklemek, telefonunuzda alan açılmasını sağlayacak ve hızınıza doğrudan katkı sağlayacaktır.

5 ) HAREKETİ AZALT SEÇENEĞİNİ AKTİF HALE GETİRİN

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik kısmından Hareketi azalt özelliğini aktif hale getirerek de telefonunuzun performansına katkı sağlayabilirsiniz. Böylece gereksiz telefon animasyonlarından kurtularak telefonunuzun işlemlerinize çok daha kısa bir süre içerisinde tepki vermesini sağlayabiliyorsunuz. Kullanmaya başladıktan sonra performansınızda gözle görülür bir artış olduğunu siz de fark edeceksiniz.

6 ) ARKA PLANDA UYGULAMA YENİLEMEYİ KAPATMAK

Bu da performansınıza katkı sağlayacak unsurlardan birisi. Ayarlar > Genel kısmına giriş yaptıktan sonra arka planda uygulama yenilenin kapalı olduğundan emin olun. Böylece telefonunuz arka plandaki uygulamaları yenilemeye çaba harcamayacak ve daha yüksek performans ile çalışacak.

Ayrıca bu işlemi uyguladığınızda telefonunuzun pil ömründe de gözle görülür bir artış gözlemleyeceksiniz. Hem performans, hem de pil tüketimi açısından olmazsa olmaz bir unsur.

Bu tavsiyeler tamamını uygularsanız, telefonunuzda %30 gibi bir performans artışı sağlayabileceğinizin garantisini verebilirim. Eğer bunlara rağmen telefonunuzda herhangi bir performans artışı gözlemleyemiyorsanız, ya telefonunuz çok eski bir Iphone modelidir ya da donanımsal bazı sıkıntılar yaşıyorsunuzdur. Bu sorunların tespiti ve çözümü için de teknik servislere başvurabilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Bilgisayarı açınca tarih ve saat ayarlarının sıfırlanması

Bilgisayarı her açtığınızda tarih ve saati yeniden ayarlamak zorunda kalıyorsanız bir süre sonra bu durum …

Iphone : Arka Planda Youtube Nasıl Çalıştırılır ?

Youtube, dünyanın en popüler sosyal platformlarından bir tanesi. Özellikle son dönemlerde Youtube üzerinden para kazanmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir