Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi İş Görüşmesine Gideceklere Tavsiyeler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / İş Görüşmesine Gideceklere Tavsiyeler

İş Görüşmesine Gideceklere Tavsiyeler

İş görüşmeleri, insanın hayatını kısa bir süre içerisinde değiştirebilir. Bu sebeple iş görüşmelerine gitmeden önce özenle hazırlık yapılmalıdır. Bu hazırlık aşamalarından ilki, görüşmeye gideceğiniz firma hakkında bilgi edinmektir. Firmanın tarihçesi, yaptığı işler, başarıları gibi konularda internet üzerinden araştırmalar yapın. Çünkü mülakatlarda genellikle bu soru ilk başlarda sorulur. “Firmamız hakkında bilginiz var mı?“, “Neden x firmasında çalışmak istiyorsunuz?” gibi sorular görüşme yapan insan kaynakları personelinin sorduğu öncelikli sorular arasındadır. Bu sebeple size bu sorular sorulduğunda, akıcı ve özgün bir üslupla yanıtlamak, sizi diğer adayların önüne geçirecek. Firma hakkında hiçbir bilginiz olmadan görüşmeye gitmeniz hanenize eksi puan olarak yazılacaktır.

Bunların yanı sıra çalışmayı düşündüğünüz firmanın kültürüne uygun davranın. Ağır, klasik giyimi gerektiren bir sektörde faaliyet gösteren bir firma ile iş görüşmesine gidiyorsanız buna uygun olarak klasik giyinin. Fakat reklam ajansları gibi daha salaş iş alanı bulunan firmalarla görüşmeye gidiyorsanız ona uygun olarak salaş şekilde giyinin. Kurum kültürüne uygun şekilde giyinmek, davranmak mülakatlarda çok önemli. Fazlasıyla kurumsal bir firmada sosyal medyada dönen bir mizahı yapmanız pek doğru karşılanmayabilir. Fakat salaş bir ortamda, firmada yapılan görüşmede kendinizi sevdirmeniz önemli. Buralarda uygun vaziyet oluştuğunda sempatik girişimlerde bulunmanız faydanıza olacaktır.

Bunların yanı sıra mülakat esnasında kesinlikle soğukkanlı kalmanız gerekiyor. Heyecanlanan, verilen sorulara heyecanlı ve karışık cevaplar veren adayların direk olarak olumsuz bir algı yarattıklarını söyleyebilirim. Girebileceğiniz, uygun görüldüğünüz bir pozisyona heyecanınız ve telaşınız yüzünden alınmayabilirsiniz. Kendinizi sakinleştirin, görüşmenin güzel geçeceği konusunda kendinizi motive edin ve verilen sorulara soğukkanlı ve güler yüzlü şekilde cevap verin. Ayrıca karşınızdaki kişinin firmadaki konumunu da dikkate alarak üslubunuzu bu doğrultuda seçin. Kurumsal bir dil ile karşınızdakiyle muhattap olun, fakat kurumsal bir dil kullanacağım diye de itici görünmeyin. Bunun dengesini düzgün kurarsanız görüşmeniz oldukça güzel geçecektir. Zaten sizi mülakat için aradıklarına göre iş için gerekli şartları yerine getiriyorsunuz demektir. Gerisi tamamen yukarıda bahsettiğim unsurların düzgün uygulanıp uygulanmadığıyla alakalı. Olumlu yada olumsuz şekilde geri dönüş almak firma yetkilisinden ziyade sizin elinizde.

Ayrıca yeni mezunsanız, başvurduğunuz sektör ile alakalı akademik bilginin yanı sıra sektörel bilgi de edinmeye çalışın. Örneğin dijital pazarlama ile ilgili bir iş başvurusu yaptıysanız, son trendlerden ve faaliyetlerden haberiniz olsun. Konusu açılırsa bunlardan en azından üstünkörü bahsedebilecek kadar bilgi sahibi olun. Böylece diğer adaylara göre bir adım öne çıkmış olursunuz. Akademik bilginin yanı sıra sektöre hakim olmak, sektör dinamiklerinin farkında olmak da fazlasıyla önemli. Çünkü teorik bilgi ile bu bilgiyi sahada uygulamak arasında çok büyük farklar var. Bu farkların bilincinde olduğunuz ve sahada da aktif olarak teoriyi pratiğe dökebileceğinize karşınızdaki personeli, müdürü ikna edebilirseniz diğer adaylardan 1 adım öne çıkmış olursunuz.

Bunların yanı sıra vücut dilinizi de aktif ve düzgün şekilde kullanın. Gereksiz jest ve mimiklerden kaçının, gerekli yerlerde vücut dilinizle de sözlü iletişimin yanı sıra söylemek istediklerinizi pekiştirin. Unutmayın ki vücut dili, evrensel bir dildir ve herkes tarafından bilinir, öğrenilir ve kabul edilir. Eğer bu konuda bilginiz yoksa aktif vücut dili kullanımı ile ilgili internet üzerinden araştırma yaparak bu konuda da bilgi sahibi olun.

Eğer iş görüşmesi toplu mülakat şeklinde gerçekleşiyorsa diğer adayların verdiği cevaplara yakın, benzer cevaplar vermeyin. Onların belirtmediği yada yanlış belirttiğini düşündüğünüz şeyleri kendinize göre yorumlayarak farklı cevaplar üretin. Diğer kişiler arasından sıyrılmak için anlık olarak düşünmek, farklı şeyler üretmek ve bunları düzgün şekilde karşı tarafa iletmeniz gerekiyor. Toplu mülakatta yanınızda oturan herkes sizin muhtemel rakipleriniz. O sebeple onlar arasından sıyrılıp akılda kalıcılık sağlamanız gerekiyor.

Ayrıca iş görüşmesi esnasında kendinizi iyi pazarlamanız büyük önem taşıyor. Yaptıklarınızı, yapabileceklerinizi düzgün şekilde ifade etmeniz gerekiyor. Yaptığınız işleri küçümsemeden, hatta gerekirse büyüterek karşınızdaki müdüre, personele iletmeniz büyük önem taşıyor. Çünkü iş tecrübesi ve daha önce yapılan şeyler, firmaya girdikten sonra yapabileceklerinizin referansıdır.

Bu yazıda bahsedilen konulara dikkat eder ve bunları başarıyla karşı tarafa aktarırsanız güzel bir görüşme süreci geçireceğinizi söyleyebilirim. Bunların yanı sıra olmadığınız birisi gibi davranmayın, kendiniz olun, istek ve beklentilerinizi tam olarak karşı tarafa iletin, çekinmeyin ve o istediğiniz işte çalışmaya başlayın.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Askerliğinizin ne şekilde geçeceğini belirleyen temel faktörlerden bir tanesi de celp döneminiz. Bildiğiniz üzere 4 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir