Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi İyi Bir Halı Saha Oyuncusu Nasıl Olunur ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / İyi Bir Halı Saha Oyuncusu Nasıl Olunur ?

İyi Bir Halı Saha Oyuncusu Nasıl Olunur ?

Evet arkadaşlar uzun zamandır dijital pazarlama, sosyal medya ve SEO gibi konularda yazılar yazıyordum. Biraz gündemden uzaklaşarak keyifle yazabileceğim bir şeyler karalamak istedim. Halı saha erkekler için bir yaşam tarzı. Hemen hemen her erkeğin hayatında düzenli katıldığı bir halı saha organizasyonu ve tayfası var. Bu yazımızda halı sahada göze batan, herkes tarafından takdir edilen bir oyuncu olmak için neler yapmak gerekir bundan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle halı saha ile tam saha futbolu arasında aşırı büyük farklar var. O sebeple büyük sahada iyi oyuncu olan herkes, halı sahada iyi oynayamaz. Aynı şekilde halı sahada iyi olan kişinin de tam sahada çok iyi olması beklenemez. İki sahanın futbol tarzı, sistemi arasında büyük farklılıklar var. Tam sahada oynanan futbol daha çok sabırlı oyun üzerine kuruluyken halı sahada genellikle sonuç odaklı futbol oynanır. Maçların 11-10 bitmesinin sebebi de hem sahanın boyutunun ufak olması, hem de sonuç odaklı futboldan ötürüdür.

Halı sahada en çok sevilen oyuncu tipi zannettiğiniz adam eksilten, sürekli çalıma girip 3 kere çalım atıp 5 kere top kaptıran, millete bacak arası atmaya çalışan o malum kişi değil. Bu tanımı yapınca herkesin kafasında çevresinden birisi canlanmıştır illa ki. Çünkü bu şahıs halı sahaların olmazsa olmazıdır. Ama havasının sönmesi için gerçekleşmesi gereken tek şey karşısına birazcık futbol bilen bir savunma oyuncusunun geçmesidir. Karşısında biraz futbol bilen birisi olduğunda çalım atamayan, gerilen, her topu kaptıran ve çirkefleşen bu arkadaş asla takımda istenmez.

Halı sahada stoper bölgesinde işini yapıp, oyunu arkadan pasla kuran ve fazla göz önüne çıkmayan adam halı sahanın sevilen oyuncusudur. Tam bir görev adamıdır. Gol atma gibi bir kaygısı yoktur, savunmasını yapar ve arkadan oyun kurar. Topu alıp 5 kişiyi çalımlamak gibi işlerde gözü yoktur, tam aile babası olacak adamdır. Görevini tam ve eksiksiz yapar, gereksiz şeylerle sahada uğraşmaz.

Bunun yanı sıra halı sahada hiç koşmayan, sadece ayağına top gelince gol atan ve maçtan sonra attığı gol sayısıyla övünen, yeteneksiz ve beleşçi bir forvet oyuncusu da akıllara gelir. Bu oyuncunun futbolu bilmediğini anlamak için attığı gol sayısıyla performansını doğru orantılı olarak düşünmesi yeterlidir. Sahada 1 km bile koşmamıştır, fakat boş kaleye 5 gol atmıştır ve oranın kralı odur. Tabi ki de sadece kendi dünyasında.

İYİ BİR HALI SAHA FUTBOLCUSU NELER YAPMALI ?

  • Sadece gerektiğinde sorumluluk almak, fazla göz önüne çıkmak için gayret göstermemek.
  • Öne çıkmayı millete çalım atmak olarak algılamamak, sadece mücadele ederek öne çıkabileceğinin bilincinde olmak.
  • Basit oynamayı sevmek, gelen topları arkadaşlarıyla paylaşmak. Gerektiğinde boş kaleye dahi gol attırmak.
  • Takım arkadaşları hata yaptığında bağırıp çağırmamak, onun açığını kapatmak için de mücadeleye devam etmek.
  • Çalım yeteneği yüksek olsa bile sadece bu yeteneğini gerekli yerlerde kullanmak, savunmaya kadar koşup topu alıp herkesi geçmeye çalışmamak.
  • Aktif dinlenme yapabilmek, geriye dönüp sadece adamını savunarak nabzını düşürmeyi bilmek. Önde elleri belinde yada yere çökmüş şekilde dinlenmeye çalışmamak. Bu sizi dinlendirmez, daha çok nefesinizi yorar. Aktif dinlenme en iyi dinlenme şeklidir. Hem de takımınıza destek olmuş, yardım etmiş olursunuz.
  • Genellikle halı sahalarda taç olmaz. Bu sebeple kenar telleri düzgün şekilde kullanabilmek iyi bir halı saha oyuncusunun olmazsa olmazıdır. Savunmacı için sıkışan topu uzaklaştırmaya yardım eder, orta saha ve hücum oyuncuları için 2’ye 1 yapmak için eşsiz bir fırsattır.

Bu faktörleri yerine getiren oyuncular, halı sahaların vazgeçilmez oyuncularıdır ve bir halı saha organizasyonu olduğunda ilk önce bu arkadaşlar aranırlar. O sebeple halı sahada oynarken bu özelliklerden sizde bulunanları düzgün şekilde uygularsanız, halı sahaların vazgeçilmez oyuncusu olabilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Mevkilere göre krampon seçimi nasıl yapılmalı?

Krampon seçerken birçok kriteri bir arada değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü krampon seçimi oldukça önemli bir husus. …

SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

SEO konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için öncelikle söyleyebileceğim şey bu sektörün temelini, mantığını anlayabilecek içerikleri …

2 Yorumlar

  1. Halı saha maçlarında iyi bir takım arkadaşı bulmak zordur. İyi bir halı saha oyuncusu olmak bu yüzden takım arkadaşları için önemlidir. Yazdığınız tavsiyeler önemli.

  2. Halı sahada kaleye geçmeyen kişiler halı saha oyuncusu değildir benim gözümde. Bence herkes o kaleye geçmeyi tadıcak ve ondan sonra ben oyuncuyum diyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir