Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi İyi Bir Kurumun Instagram Profili Nasıl Olmalı ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Dijital Pazarlama / İyi Bir Kurumun Instagram Profili Nasıl Olmalı ?

İyi Bir Kurumun Instagram Profili Nasıl Olmalı ?

Instagram, sosyal mecralar arasındaki popülerlik yarışında son dönemlerde baya öne çıkmış gibi gözüküyor. İlk çıktığı dönemlerde Facebook’un gölgesinde kalan, fazla ilgi alaka gösterilmeyen, “Facebook’a da fotoğraf yükleyebiliyoruz zaten neme gerek ki bu uygulama?” denen Instagram günümüzün en fazla kullanılan sosyal mecralarından bir tanesi. Özellikle de reklam konusunda oldukça kaliteli bir platform. Yaptığınız işi kolayca tanıtabiliyor, insanların sizi rahatlıkla bulmasını sağlayabiliyorsunuz.

Örneğin fotoğraf işiyle uğraşıyorsunuz, mükemmel fotoğraflar çekiyor ve buradan paylaşıyorsunuz. Ayrıca dış çekim, düğün çekimi, doğum çekimi gibi işlerle de ilgileniyorsunuz. Bu çektiğiniz mükemmel fotoğraflar, aslında sizin reklamınız. Siz isteseniz de, istemeseniz de güzel fotoğraflarınız insanların beğenisini ve takdirini kazanıyor, takipçi sayınız git gide artıyor ve yaptığınız işin takdir görmesi sizi daha da motive ediyor. Böylece insanlar tarafından tanınan, bilinen bir fotoğraf sayfasına sahip oluyorsunuz. İnsanlar bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyduklarında da akıllarına ilk gelen isim siz oluyorsunuz. Fotoğrafçı sadece bir örnek, bu örnekler tabii ki çoğaltılabilir.

INSTAGRAM PROFILINI DUZENLERKEN NELERE DIKKAT ETMELIYIZ ?

Peki Instagram profilini düzenlerken nelere dikkat etmeliyiz biraz bunlardan bahsedelim. Öncelikle kurumsal bir görünüm adına biyografi ve web sitesi kısmı kesinlikle doldurulmalı. Web sitesi yoksa kesinlikle oluşturulmalı. Bu, muhtemel müşterilerinizde güven oluşturabilmeniz adına kritik önem taşıyor. Biyografi kısmına ise çalışmalarınızı, kurumunuzu yada yaptığınız işi tanıtan güzel birkaç cümle eklemelisiniz. Bunların yanı sıra işletme profiline geçerek yaptığınız işin insanlar tarafından ciddiye alınmasını da sağlamalısınız. İnsanların sizlerle iletişime geçebileceği bir mail adresini de profilinize ekleyebilirsiniz.

Yapacağınız paylaşımlar, mutlaka kaliteli olmalı. Örneğin fotoğrafçıysanız her çektiğiniz fotoğrafı paylaşmayın. Günde 1-2 fotoğraftan fazla da paylaşmanızı önermem. Çünkü sürekli fotoğraf paylaşımı, kullanıcılarda doygunluk ve bitkinlik yaratır. Az ve öz şekilde fotoğraflarınızı paylaşın. Paylaştığınız fotoğraf sayısının az olmasının bir önemi yok, önemli olan paylaştığınız fotoğrafların niteliği. Örnekleri fotoğrafçılık sektörü üzerinden veriyorum ama bahsettiklerimi her sektöre uygulayabilirsiniz, mantık tamamen aynı.

Bunların yanı sıra kimseyi takip etmemek gibi bir trend mevcut fakat ben bunu doğru bulmuyorum. Özellikle sektörünüzde faaliyet gösteren, kaliteli işler çıkaran kişileri ve kuruluşları takip etmelisiniz. Çünkü sizin profilinize giren insanlar, takip ettiğiniz kişilere de göz atmak isteyebilir. Takip ettiğiniz kişiler arasında ikinizin de takip ettiği, kaliteli işler çıkaran birisinin bulunması sizin için oldukça avantajlı. Çünkü bir nevi o insanın gözünde bu durum referans olarak algılanır ve bu da size olan ilgisinin artmasına sebep olur.

Bunların yanı sıra insanların yaptıkları yorumlara, eleştirilere elinizden geldiğince cevap verin. Özellikle eleştirilere sakinlikle cevap vermeniz önemli. Çünkü bu kendinize ve yaptığınız işe olan güveninizin bir göstergesi olarak algılanır. Yapılan kötü yorumları temizlemek, kimse görmeden silmek oldukça yanlıştır. Herkes size yazılan olumsuz yorumu görmeli, ona yazdığınız cevabı da okuyabilmeli. Böylece bir kullanıcının daha aklında o eleştiriyle ilgili bir soru oluşmuş ise o soruyu da otomatik olarak cevaplamış, insanların zihnindeki sorulara cevap vermiş olursunuz.

Etiket kullanırken gereksiz ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Kullandığınız tüm etiketler yaptığınız işle tam olarak alaklı olsun. Sektörünüzle ve paylaşımınızla alakasız etiket kullanmak olumsuz bir izlenim yaratmanıza sebebiyet verir.

Bunların yanı sıra sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

SEO konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için öncelikle söyleyebileceğim şey bu sektörün temelini, mantığını anlayabilecek içerikleri …

Youtube fenomenlerinin sinema filmi çekmesi

Youtube fenomenlerinin sinema filmi çekmesi furyası, her geçen gün artarak devam ediyor. Ünlerini dünya çapında …

1 Yorum

  1. İyi bir instagram profili ile, en iyi satışı, en iyi haberi ve en iyi insanları bulmanız garantidir. Bu yüzden yazılanlara uymak en doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir