Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi İyi Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Nasıl-Nedir ? / İyi Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır ?

İyi Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır ?

İyi bir özgeçmişin önemini bilmeyen yoktur sanırım. Çünkü iş başvurularında ilk izlenimi yarattığımız şey özgeçmişimiz. Firma bizi ilk özgeçmişimiz sayesinde tanıyor ve eğer bu özgeçmiş özensiz hazırlanmış, üzerinde uğraşılmamış ve yaratıcılıktan yoksun ise muhtemelen özgeçmişiniz tozlu raflarda yerini alıyor. O sebeple firmada kendinizle ilgili olumlu bir ilk izlenim bırakmak adına özenli bir özgeçmiş hazırlamanız şart. Size benzer onca adayın arasından sıyrılarak, fark yaratmanız için özgeçmiş eşsiz bir fırsat.

İYİ BİR ÖZGEÇMİŞ NASIL HAZIRLANIR ?

 

  • Öncelikle özgeçmişiniz klasik tasarımların dışında olmalı, internet sitelerinden saniyeler içerisinde oluşturabildiğiniz hazır şablonlu bir özgeçmişin kurumların ilgisini çekmesi oldukça zordur. Bu sebeple klasik şablonların dışında, kendinize özgü, yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayacağınız bir özgeçmiş ile firma gözünde diğer adaylar arasından sıyrılabilir, bir adım öne çıkabilirsiniz.
  • Yukarıda bahsettiğim şey bazıları için oldukça zor olabilir, çünkü sıfırdan bir özgeçmiş hazırlamak oldukça zor olabiliyor. O zaman yapmanız gereken şey yabancı sitelerden yaratıcı, farklı özgeçmiş şablonları indirerek bunları Türkçe’ye çevirmeleri. Çünkü bizim hazır şablonların yanında onların hazırladıkları özgeçmiş şablonları oldukça yaratıcı ve şık gözüküyor.
  • Özgeçmişiniz sizinle ilgili firmanın bilmek istediği tüm sorulara tam anlamıyla cevap vermeli. Örneğin askerlik durumunuz, ehliyet bilgisi gibi birçok bilgi özgeçmişinizde yer almalı. Bunların yanı sıra yabancı dil ve sertifika bilgileriniz, aldığınız eğitimlerin tamamı, medeni durumunuz, iş tecrübelerinizin tümü, tüm yetkinlikleriniz, tüm iletişim bilgileri eksiksiz şekilde bulunmalı. Bunların yanı sıra kendinizle ilgili fark yaratacak diğer ögeleri de özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.
  • Özgeçmiş farklı olsun diye çok uçuk kaçık tasarımlardan kaçınmalısınız. Sade, yaratıcı ve şık bir şablon kullanarak özgeçmişinizi hazırlayın. Böylece bu özgeçmişi inceleyen firma yetkilisi aradığı tüm bilgilere kolayca erişebilir. Karmakarışık, bilgilerin yerleri belli belirsiz olan bir özgeçmiş muhtemelen firma yetkilisinde olumsuz bir imaj yaratacaktır.
  • Özgeçmişinizde kullandığınız fotoğraf mutlaka çalışmak istediğiniz sektör ile uyum içerisinde olsun. Örneğin bir holdingde çalışacaksanız klasik kıyafetli, şık bir fotoğrafınızı mutlaka kullanmalısınız. Fakat reklam ajansı gibi bir sektörde çalışmak istiyorsanız daha salaş bir fotoğrafı özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Önemli olan firmanın sizden beklediklerini doğru analiz edebilmek ve buna uygun şekilde fotoğraf seçimi yapmak.

Bu ve bunun gibi faktörlere dikkat ederek, kaliteli ve etkileyici bir özgeçmiş hazırlayabilir, rakipleriniz arasından sıyrılarak firmalar gözünde fark yaratabilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Çalışma motivasyonu nasıl arttırılır?

Çalışma motivasyonu, kişinin yaptığı işi huzurla ve başarıyla sürdürmesi için oldukça gerekli bir şey. Peki …

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

3 Yorumlar

  1. Özgeçmiş hazırlarken çok özenli olmalıyız. Özgeçmiş düzenli, anlaşılabilir ve doyurucu bilgiler içermeli. IK Sorumlusu incelediği zaman CV’de ki önemli noktaları bu sayede fark edebilir. Verdiğiniz bilgiler ile çok güzel CV Örnekleri çıkacağına inanıyorum.

  2. yaklaşık 7 aydır işsiz gerçeği ve her gün farklı kurslara yazıldığım için cv mi dolu dolu göstermeye çalışıyorum bu süreçlerden geçen arkadaşlara kolay gelsin umarım başarılı olurlar iyi çalışmalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir