Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi İyi bir profil fotoğrafı nasıl olmalı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Sosyal Medya / İyi bir profil fotoğrafı nasıl olmalı?

İyi bir profil fotoğrafı nasıl olmalı?

İyi bir profil fotoğrafı, sosyal medya hesaplarının yada çeşitli forum üyeliklerinin göze hoş gelmesi açısından oldukça önemli. Çünkü insanlar hakkındaki ilk izlenimimiz günümüzde genellikle sosyal medya üzerinden gerçekleşiyor. Sosyal medya üzerinden tanışıp, görüşüp evlenen çiftler bile mevcut. O sebeple sosyal medya hesaplarımızda yada çeşitli üyeliklerde kullandığımız profil fotoğraflarının doğru seçilmesi oldukça önemli. Peki iyi bir profil fotoğrafı nasıl olmalı ?

  • İyi bir profil fotoğrafının vazgeçilmez özelliği yüzünüzün net şekilde gözükmesidir. Fotoğrafta yüzünüzün net şekilde gözüktüğü fotoğrafları kullanmaya özen gösterin. Yüzünüzün net gözükmediği fotoğraflar karşı tarafta şüphe yaratır, şeffaflık yitirilir.
  • Profil fotoğrafı olarak seçtiğiniz fotoğraf üzerinde fazla oynama yapmayın. Ufak tefek renk dokunuşları dışında abartılı efektler ve değişiklikler itici bir görünüme sebep olabilir.
  • Profil fotoğrafınızın gözlüklü yada şapkalı olmasını tavsiye etmiyorum. Çünkü günümüzde özellikle gözlük kusur kapatıcı özelliği sebebiyle tercih edilen bir aksesuar. Profil fotoğrafınızda gözlüklü bir fotoğraf olsa bile fotoğraflarınızın büyük çoğunluğunun gözlüklü fotoğraflardan oluşması karşı tarafta şüphe uyandırabilir. Herkes inkar etse de, fiziksel görünüm her şeydir. Herkes iç güzellik naraları atar fakat bunlar tamamen sunidir. Fiziksel olarak beğenmediği kimseyle iletişime geçmezler. O sebeple fotoğraflarınız insanlarda şüphe bırakmayacak şekilde oranlanmalıdır.
  • Profil fotoğrafınızı yıllarca değiştirmemenizin artı ve eksi yönleri mevcut. Artık insanlar sizin profil fotoğrafınızı gördüğünde akıllarında direkt olarak siz gelirsiniz. Fakat sürekli profil fotoğrafı değiştirmek, insanlarda anında bu etkiyi yaratamamanıza sebebiyet verebilir. Bu maddeyi bir örnek üzerinden açıklayalım.
  • Örneğin Twitter üzerinden eğlenceli içerikler paylaşıyorsunuz ve belirli bir kitleniz var. Bu kitle bir süre sonra algıda seçicilik yaparak ana sayfada onlarca tweet varken istemsizce sizin tweetinizi görecekler. Çünkü kullandığınız profil fotoğrafı ve sizin kimliğiniz arasında doğrudan bir bağlantı kurdular. Fakat her gün bu fotoğrafı değiştirirseniz, insanlar bu tweeti kimin attığını anlamak için sizin profilinize girme ihtiyacı duyabilirler. Her gün profil fotoğrafı değiştirmeyi bu sebeple faydalı bulmuyorum.
  • Eğer twitter üzerinden çok yüksek takipçilere hitap ediyorsanız profil resminizi değiştiğinizi tweet aracılığıyla takipçilerinize duyurun. Böylece insanlar yeni profil resminize de aşina olurlar ve yazdıklarınızı farklı şekilde değerlendirirler. Şöyle ki bazı kişilerin yazdığı tweetler, sadece o kişi attığı için komik olabiliyor. Bir başkası yazdığında gülmeyi bırak tebessüm bile etmeyeceğiniz bir tweeti, sırf qamberdesouza attı diye gülebiliyorsunuz.
  • İş başvuruları yaparken CV üzerinde kullandığınız profil resmi de oldukça önemlidir. Böyle resmi alanlarda profil resmi kullanırken kullanmanız gereken fotoğraf kesinlikle klasik elbiseyle, doğru açıdan çekilmiş bir fotoğraf olmalı. Ülkemizdeki insan kaynakları sürecinde binlerce başvurunun arasından inanın ki 500 tanesi sırf özensin fotoğraf kullanımı, özensiz özgeçmiş hazırlanması gibi sebeplerden ötürü eleniyor. O sebeple kaliteli bir profil fotoğrafıyla burada da fark yaratmanız mümkün olabilir.
  • Profil fotoğrafınız ile karakteriniz arasında bir bağlantı olmasına özen gösterin. Sürekli oversize t-shirt, dar kot pantolon giyen birisinin profil fotoğrafında takım elbiseli bir fotoğrafının olması oldukça çelişkili bir görünüme sebep oluyor. Tarzınız, hitap etmek istediğiniz kitle ile doğru orantılı bir profil fotoğrafı seçmeniz hem beğenilmeniz, hem de kitlenizi genişletebilmeniz açısından oldukça önemli.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Facebook : Mesajları Toplu Şekilde Silme Eklentisi

Facebook’ta mesajların tamamını toplu ve hızlı şekilde silmek mümkün. Bildiğiniz üzere Facebook, bir zamanların en …

İyi Bir Kurumun Instagram Profili Nasıl Olmalı ?

Instagram, sosyal mecralar arasındaki popülerlik yarışında son dönemlerde baya öne çıkmış gibi gözüküyor. İlk çıktığı …

1 Yorum

  1. bu fotğrafı kullanan varmı yoksa ben kullana bilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir