Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Kurumsal firmada çalışmanın avantajları neler? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Nasıl-Nedir ? / Kurumsal firmada çalışmanın avantajları neler?

Kurumsal firmada çalışmanın avantajları neler?

Kurumsal firmada çalışmak, kariyerine burada yön vermek insanların en büyük hayallerinden, isteklerinden bir tanesi. Peki kurumsal bir firmada çalışmanın insan hayatına ne gibi katkıları, avantajları var? Bu yazımızda bundan bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle kurumsal bir firmada çalışmanın en büyük avantajı başınızda sürekli olarak sizi darlayan bir patronunuzun bulunmamasıdır. Patron ile müdür arasındaki farkı bilmeyenler için de kısa bir açıklama geçeyim. Müdür, sizin gibi maaşlı olarak çalışır, emir kuludur. Patronun istekleri doğrultusunda yetkilerini ve sorumluluklarını yerine getirir. O sebeple patron gibi hiçbir şeyden korkusu olmayan, anlayışsız insanlar değildirler genelde. Onlar da emir kulu oldukları için sizi daha iyi anlayabilirler. Derdinizi, tasanızı çok daha kolay şekilde iletebilirsiniz.

Tabii ki de bahsettiğimiz kurumsal firma, gerçek bir kurumsal firma. Yoksa kurumsallık adı altında köy bakkalı gibi yönetilen, kurumsallıktan zerre nasibini almamış firmalar da yok değil. Ama başarılı bir kurum yapısı, oturmuş bir kurum kimliği olan kuruluşlarda çalışıyorsanız bu avantajların tamamına yakınını elde edebilirsiniz.

Ayrıca kurumsal bir firmada çalışmak, sizin kariyeriniz açısından da oldukça önemlidir. Hemen hemen herkes hayatında iş değiştirir. Bir firmaya girip kariyerinin tamamını orada sürdüren insan çok azdır, hatta yoktur diyebiliriz. Kurumsal bir firmada çalıştıktan sonra, özgeçmişinizde bu firmanın yer alması iş arama sürecinizin çok daha az sancılı geçmesini sağlar. O sebeple kariyerinize ekleyebileceğiniz kaliteli, kurumsal firmalarda çalışmanız oldukça önemli.

Gelirinizi, giderinizi net şekilde hesaplayabilir ve yaşantınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Kurumsal firmalarda maaşın yatacağı gün ve miktarı bellidir. Hadi gel şimdi birazını vereyim, birazını da 10 gün sonra alırsın diye bir işleyiş söz konusu olmadığı için tüm sorumluluklarınızı tam olarak yerine getirebilirsiniz. Oysa kurumsal olmayan bir firmada çalışırken ödemelerde yaşayacağınız çeşitli sıkıntılar sebebiyle hayatınızda çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun okul taksidini ödeyemeyebilirsiniz, evinizin kirasını vaktinde ev sahibine ulaştıramazsınız. Bu ve bunun gibi sorunlar da insanları psikolojik olarak yıpratabileceğinden kurumsal bir firmada çalışmak oldukça avantajlıdır.

İnsanlar tarafından çalıştığınız kurum tanınan, bilinen bir kurum olduğu için insanlara yaptığınız işi anlatırken firmanın ismini ve çalıştığınız pozisyonu söylemek çoğu zaman yeterlidir. Ben reklam ajansında copywriter olarak çalışıyorum, creative ekibin bir parçasıyım gibi tanımlar maalesef toplumumuzda pek anlaşılır bulunmuyor. O sebeple ben bu kurumsal firmada şu pozisyonda çalışıyorum dediğinizde bu size bir sosyal statü kazandırır, insanların gözündeki saygınlığınız artar.

İşe girdiğiniz, işten çıktığınız saatler genel olarak bellidir. Uzun uzun mesailer, eve gece vakti gitmeler nadiren yaşanır. O sebeple insanların planlı, programlı ve düzenli yaşamaları adına da oldukça faydalıdır.

Eğer sizler de kurumsal firmada çalışmanın artı ve eksi yönlerine ekleme yapmak isterseniz, yorumlar kısmından fikrinizi bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir