Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi LSI - Semantik SEO tekniğiyle üst sıralarda yer alın - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / LSI – Semantik SEO tekniğiyle üst sıralarda yer alın

LSI – Semantik SEO tekniğiyle üst sıralarda yer alın

SEO alanında yeni çalışma yapan arkadaşların pek bilgi sahibi olmadığı bir konudan bahsetmek istiyorum. Bu konu LSI tekniği. Bu teknik, özellikle içerik üreticilerinin bilmesi ve uygulaması gereken bir teknik. Zira bu teknik bilinmeden oluşturulan içeriklerin arama motorları gözünde pek de değeri olmuyor. Zira arama motorlarını aldatmaya çalışmadan, kaliteli içerik üreten kişilerin zaten bilmeden kullandığı bu tekniği en anlaşılır şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Yeni çıkan bir telefonun özellikleri hakkında içerik ürettiğinizi düşünelim. Markanın adı X olsun. Yazınızın şu şekilde olduğunu varsayın :

” X markası gayet kaliteli telefonlar üretiyor. Mutlaka X markasını satın alın. X markasından daha iyi bir telefon piyasada yok.”

Yazıyı bu şekilde uzatabilirsiniz. Gördüğünüz üzere X markasının özellikleriyle ilgili herhangi bir bilgiyi bize sunmuyor. Sadece boş ve kuru laf kalabalığı yapılmış. Yani arama motorlarını kandırmak, aldatmak adına anahtar kelime spamı dışında bir şey yapılmamış. Kullanıcının faydalanacağı herhangi bir bilgi yok. Her geçen gün gelişen arama motoru algoritmaları sizce bu numarayı yer mi? Tabi ki de yemez.

Bu konuda üretilen içerik şu şekilde olmalıdır :

“X markasının ön kamerası 8 mpx, arka kamerası ise 16 mpx. Telefon yaklaşık 120 gram ağırlığında ve el ile mükemmel uyum halinde. Retina ekranı ise onu serideki diğer telefonlardan ayırıyor.”

Gördüğünüz gibi başlıkta anlatmak istediğimiz şeyi ikinci örneğimizde anlattık. İkinci örnekteki yazıdan, telefonun özellikleri hakkında bilgi edinebiliyoruz. Yani kullanıcı için yazılmış, arama motorlarını kandırma hedefi gütmeden oluşturulmuş bir içerik olduğu bariz. Arama motorları da bunu net şekilde anlayabiliyor. O sebeple içerik üretirken ikinci örnekteki gibi içerik üretilmeli. Yani arama motorları için değil, kullanıcı için içerik üretilmeli.

LSI tekniği tam olarak bu iki örnekteki farkı anlatıyor. İkincisini yapın, ilkini yapmayın diyor. Peki bunu nasıl yapıyor?

LSI tekniğinde arama motorları, ilgili kelimelerin yazı içerisinde geçip geçmediğini net şekilde algılayabiliyor. Örneğin “X marka telefonun özellikleri” dediğinizde diğer telefon özelliği anlatan yazılarda sık sık kullanılan “kamera,megapiksel,retina ekran” gibi alakalı kelimeleri google kolay şekilde algılayabiliyor. Bu sefer bir telefonun özelliklerini anlatan bir yazı yazıldığında, içerisinde bu alakalı kelimeleri de arıyor. Yanı anahtar kelimeyı bol bol kullanmak yerine, alakalı kelimelerin kullanımı arama motorlarında ön sıralarda yer almanızı sağlıyor.

O sebeple her zaman bahsettiğimiz gibi arama motorları için değil, kullanıcılar için içerik üretmelisiniz. LSI tekniği de tam olarak bunu anlatmaya çalışıyor aslında.

Eğer bu konuda sorularınız, görüşleriniz ve önerileriniz varsa yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir