Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Mevkilere göre krampon seçimi nasıl yapılmalı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Nasıl-Nedir ? / Mevkilere göre krampon seçimi nasıl yapılmalı?

Mevkilere göre krampon seçimi nasıl yapılmalı?

Krampon seçerken birçok kriteri bir arada değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü krampon seçimi oldukça önemli bir husus. Çoğu kişi sadece rengine yada fiyatına bakarak krampon seçimi yapar. Oysa ki krampon seçerken dikkat edilmesi gereken çok daha önemli bir husus vardır. O husus da hangi mevkide oynadığınızdır.

Mevkilere göre tercih etmeniz gereken ayakkabı türlerini, örneklerle birlikte açıklamaya çalıştık.

MEVKİLERE GÖRE KRAMPON SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Futbol ile halı saha boyutunda yada lisanslı olarak ilgileniyor olabilirsiniz. Fakat halı sahada da oynasanız, lisanslı olarak bir sporcu da olsanız bir mevkiniz mutlaka ki vardır. En azından keyif aldığınız, oynamak istediğiniz mevki bellidir. O sebeple mevkinize uygun şekilde krampon satın almanız, kaliteli oyun deneyimi yaşamanız için kritik bir öneme sahiptir.

1.A ) STOPER

Şöyle ki eğer stoper olarak görev yapıyorsanız tercih etmeniz gereken kramponun özellikleri sert, dayanıklı ve güçlü olmasıdır. Kırılgan, en ufak darbede bağcığı açılabilen, en ufak darbede yırtılabilen kramponları tercih etmemeniz gerekiyor. Çünkü stoper bölgesi, sert olmayı gerektiren, agresif mücadele isteyen bir bölge. Rakiple maçın başından sonuna kadar temaslı mücadele sergilemeniz gerekiyor. O sebeple ayakkabınızın dikişleri, yapısı oldukça dayanıklı olmak zorunda.

Yoksa en ufak bir ikili mücadelede, karşılıklı ayağa basma gibi bir durumda ayakkabınızın derisinde soyulma, önünde açılma gibi problemler yaşayabilirsiniz.

O kadar anlattın, birkaç örnek ver de gözümüzde canlansın dediğinizi duyar gibiyim. Mevkilere göre kafanızda canlanması için birkaç krampon önermek istiyorum. Bu kramponların tamamı benim de kullandığım kramponlar, o sebeple şüpheye düşmeden bu kramponları kullanabilirsiniz.

Adidas markasının, Kaiser 5 adlı modeli olan bu ayakkabı tam bir savunmacı ayakkabısı. Ayakkabıyı giydiğiniz anda mükemmel bir rahatlık ile karşılaşıyorsunuz. Bu rahatlığı, muhteşem bir dayanıklılık destekliyor. Günümüz estetik görünümlü ayakkabılarına talebin artmasıyla birlikte bu tarz kramponların kullanılmasının azalmasına açıkçası ben üzülüyorum. Çünkü bu krampon ve buna benzer birkaç model, tam anlamıyla mükemmel konfor, dayanıklılık sağlıyor.

Fiyatı da benzeri ayakkabılara göre biraz daha düşük ama pek ucuz sayılmaz. Copa Mundial ve World Cup modellerini de fiyat aralığınıza göre tercih edebilirsiniz.

1.B) ORTA SAHA

Orta saha oyuncularının tercih etmesi gereken ayakkabı türü oyun yapısına, stiline göre değişkenlik gösterir. Şöyle ki her stoper savaşçı, müdaleci olmak zorundadır. Fakat bazı orta saha oyuncuları stil olarak sadece mücadeleye dayalı oyun sergilerken, bazı orta saha oyuncuları da teknik becerileriyle ön plana çıkmaya çalışırlar. O sebeple savaşçı orta sahalar, stoperler için tavsiye ettiğimiz dayanıklı ayakkabı modellerini tercih edebilirler.

Fakat teknik orta saha oyuncuları; top tutuşu, ilk dokunuşu mükemmel yapabilecekleri ayakkabılarla oynamak zorundadır. Çünkü bu tür ayakkabılar özel yapıları sayesinde topu çok daha düzgün yumuşatabilme, ikinci hamleyi de yumuşak şekilde gerçekleştirebilme imkanı sunarlar.

Bu kategoride sizlere tavsiye edebileceğim ayakkabı türü ise Nike CTR 360 tarzı ayakkabılar. Bu kategoriye dahil olan başka bir ayakkabı da Tiempo’dur. Tiempo’nun en büyük özelliği çok yönlü bir krampon olması. Hem stoperler, hem de orta saha oyuncuları tarafından tercih edilirler. Genellikle de arkadan iyi oyun kurabilen, kaliteli ayaklara sahip stoperler tarafındna Tiempo modeli tercih edilir.

1.C) HÜCUM OYUNCULARI

Hücum oyuncularının krampon seçerken dikkat etmesi gereken temel kriter ayakkabının hafif olması, bileklere tam anlamıyla hükmetmenizi sağlaması ve patlayıcı hızınızı destekleyici niteliklere sahip olması. Çünkü bir hücum oyuncusu için en önemli olan şeylerden birisi süratli olmaktır. Patlayıcı hızı tetikleyen yeni nesil kramponlar ile hücum oyuncuları ayaklarında krampon yokmuş gibi rahat hissedebiliyorlar. Bu şekilde bileklerine ve oyuna çok daha iyi şekilde hükmetmeleri de mümkün oluyor.

Hücum oyuncuları için bilek hakimiyeti sağlayan, patlayıcı hızı destekleyen ve bitirici vuruşları yaptırabilecek ayakkabılara ihtiyacınız var. Bu konuda da bir başka kullandığım ayakkabıyı sizlere tavsiye etmek istiyorum. Nike Hypervenom Phantom 3. Bu ayakkabı tam bilek kavrayışı sağlar, hafiftir ve süratinizi kullanmanıza müsade eder. Ayak içiyle ve üst iç kısımla mükemmel şutlar atmanıza olanak sağlar.

Size bu özellikleri sunabilecek aynı tür başka kramponları da tercih edebilirsiniz. Fakat sonuç olarak bilinmesi gereken şey, doğru krampon seçimi oyun kalitenize katkı sağlasa da en önemli şey sizin mevkinizle aranızdaki uyumdur. Fiziksel olarak süratli olmaya, atletik yapıya uygun değilseniz bu kramponları da kullansanız maalesef bir şey değişmez. Fakat süratliyseniz, sizi bir adım daha öne taşıyacağını söyleyebilirim.

Yani kramponu düzgün seçmenizin özünde, kendi oyun karakterinizi ve fiziksel yapınızı iyi anlamanız yatıyor. Kendinizi iyi tanımlarsanız, kendinize en uygun kramponu da kolaylıkla seçebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir