Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Mobil SEO : Neden Bu Kadar Önemli ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / Mobil SEO : Neden Bu Kadar Önemli ?

Mobil SEO : Neden Bu Kadar Önemli ?

İnternet, günümüzden 7-8 sene kadar önce sadece bilgisayarlar aracılığıyla kullanılan bir hizmetti. Bu sebeple internet siteleri, tasarımlarını oluştururken ve çalışmalarını yürütürken ziyaretçilerinin tamamını bilgisayardan bekledikleri için tüm çalışmalarını bu alana yönlendiriyorlardı. Fakat günümüzde, internet kullanımının büyük çoğunluğu akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bilgisayar kullanımının git gide azaldığını, mobil ziyaretçilerin sayısının ise git gide arttığını gözlemleyebiliyoruz. Bu sebeple artık SEO çalışmalarını yaparken salt bilgisayar odaklı bir çalışmadan ziyade, daha kapsamlı ve mobil cihazları da içine dahil edebileceğimiz çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. Ancak bu şekilde projemizin SEO hedeflerine daha iyi ve başarılı şekilde ulaşmasını sağlayabiliriz.

Günümüz teknolojisinde artık insanlar televizyonda duydukları bir kelimeyi bile saliseler içerisinde mobil cihazlar aracılığıyla aratabiliyorlar. Bu sebeple mobil uyumlu bir sitenizin olması, anlık olarak sitenize tekil kullanıcı çekimine de fazlasıyla fayda sağlayacaktır.

Örneğin ;

Televizyonda latince bir çiçek ismi söylendi ve kullanıcı bunu merak etti. Hemen arama motorunu açıp telefonundan arama yaptı ve sizin siteniz en üst sırada görüntüleniyor. Sitenize giriş yaptı fakat siteniz mobil temaya tamamen uyumsuz, orantısız şekilde sergileniyor. Memnun kalmadı ve bir alttaki siteye girdi. Bu site tamamen mobil odaklı hazırlanmış, mükemmel okunaklı bir site. Bu ve bunun gibi birçok benzer olayla sitenizden birçok ziyaretçi kaybetmeniz muhtemel. O sebeple birinci sırada çıkmanız kadar, sitenizin mobil tasarımına verdiğiniz önem de fazlasıyla önemli.

Masaüstü SEO ve Mobil SEO Tamamen Farklı Mıdır ? 

Bildiğiniz üzere SEO açısından en önemli şeylerden bir tanesi içerik. Sitenize eklediğiniz her içerik, kullanıcı tatmini sağlamalı ve özgün olmalı. Sitenize arama motorları aracılığıyla gelen kullanıcılar, daha önce başka yerde görmedikleri özgün bir yazıyla karşılaşmalılar. Daha önce onlarca kaynakta yayınlanmış, sitenize kopyala yapıştır yöntemiyle eklediğiniz bir içeriğin arama motorları gözünde değeri olmadığı gibi, artık araştırma yapan birçok kullanıcı da bu durumu kolayca anlayabilmekte ve sitenizi terk edebilmektedir. Bu sebeple içeriğinizin özgün olması, hem arama motorlarındaki sıralamanızı değiştirir, hem de kullanıcıların sitenizden memnun ayrılmasını sağlar. Bu ve bunun gibi içerik, kalite ile ilgili SEO çalışmalarının tamamı Mobil ve Masaüstü SEO açısından ortak yönlerdir. İçeriğinizin iyi olması, iki çalışma açısından da sitenize artı değer katacaktır.

Mobil SEO İçin Neler Yapabiliriz ?

Öncelikle hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey var. Bilgisayar odaklı yaklaşımdan mobil odaklı yaklaşıma doğru yoğun bir geçiş var. Google de yeni güncellemeleriyle birlikte mobil cihazlara verdiği önemi git gide arttırıyor. Bu sebeple oluşturduğunuz yada oluşturacağınız web sitesinin mobil cihazlar için de uygun bir tasarıma sahip olması şart. Mobil cihazlardan sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, anlaşılabilir ve kolay bir tasarımla karşılaşmalı. İstedikleri içeriğe saniyeler içerisinde ulaşabilmeli.

Özellikle bir işletme sahibiyseniz, bir şeyi satıyorsanız yada bir hizmet sunuyorsanız konum bilgilerinizi Google ile paylaşmak zorundasınız. Google ile konum bilgilerinizi paylaşmak, insanların firmanıza çok daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

Sitenizi mobil cihazdan ziyaret ettiklerinde sitenizin masaüstü versiyonu görüntülenirse bu birçok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir. Kullanıcı istediği içeriğe kolay şekilde ulaşamayacak, karmaşık bir sitenin içerisinde kendisini bulacak. Bu sebeple hangi alt yapıyla sitenizi oluşturursanız oluşturun mobil olarak da kullanışlı bir tasarıma sahip olmanız şart. Sitenizi bir kez ziyaret edip aradığını bulamayan, karmaşık bir görüntüyle karşılaşan kullanıcı sitenizi bir kez daha ziyaret etmeyecektir. İnsanların kafasında sitenizin mobil altyapı ile uyumsuz olduğu fikrinin gelişip şekillenmesine izin vermeden tasarımınızı hemen düzeltmelisiniz.

 

 

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir