Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Modem internetin hızını etkiler mi? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Teknoloji / Modem internetin hızını etkiler mi?

Modem internetin hızını etkiler mi?

Modem internetin hızını etkiler mi diye düşünüyorsanız bu düşüncenizin cevabı kesinlikle evet. Bir modem, varolan maksimum hız değerini arttıramaz fakat var olan hızdan optimum düzeyde faydalanmanıza olanak sağlar. Yani 16 megabit internet hızı almanıza olanak sağlayan bir alt yapınız var ise, en kaliteli modemi dahi kullansanız bu kadar hız alırsınız. Fakat modem, interneti kablolu ve kablosuz olarak doğru şekilde dağıtarak interneti kullanan herkesin verimli şekilde işini görebilmesine olanak sağlar.

Örneğin bende bulunan bir modem, kablo ile kullanınca son derece verimli işler çıkarıyor. Fakat aynı zamanda telefonumu WİFİ üzerinden bağlamaya çalıştığımda telefondan herhangi bir işlem yapmasam dahi internet hızım yarı yarıya düşüyor. Kablolu olarak da interneti verimsiz şekilde kullanmaya çalışıyorum. Sorun bu modemin dağıtımı düzgün şekilde gerçekleştirememesi. Modem değiştirdikten sonra bu problem tamamen ortadan kalktı ve şuanda oldukça verimli şekilde internetimi kullanabiliyorum.

Ayrıca internet alt yapınız üst düzey hızlara olanak sağlıyorsa fakat modeminiz bu hızları desteklemiyorsa da bu hızlara ulaşmanız mümkün değil. Örneğin ADSL modem kullanıyorsanız alabileceğiniz hız sınırları bellidir. Alt yapınız mükemmel bile olsa alacağınız maksimum hız değerleri 20-25 megabit arasındadır. Fakat 100 megabiti destekleyen bir alt yapınız ve tarifeniz var ise, ADSL modem kullanmak paranızı çöpe attığınız anlamına geliyor.

Çünkü elinizde Iphone X var iken Iphone 4 kullanmaya devam ediyorsunuz. Kaliteli, alt yapınıza uygun bir modem satın alarak üst düzey hızlara ulaşabilir, internetinizi verimli olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki kablolu bağlantı her zaman daha verimlidir. Özellikle oyun oynayanlar ping problemi yaşıyorlarsa kablolu bağlantıya geçmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü kablolu bağlantı, stabil bir hız sağlıyor. WİFİ saniyelik de olsa dalgalanmalara sebebiyet verebileceği için anlık ping problemleri yaşayabiliyorsunuz. O sebeple yeni bir modem almak yerine, kablolu bağlantıya geçip tekrar problemin devam edip etmediğini denemenizi tavsiye ediyorum. Eğer problem hala çözülmediyse, modem değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Eğer modem ve internet hızıyla ilgili başka problemleriniz var ise, bunları yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. Yaptığınız yorumlara en kısa sürede geri dönüş sağlanacağından emin olabilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Iphone hızını ve performansını arttırma yöntemleri

Iphone günümüzün en fazla kullanılan akıllı telefonlarından bir tanesi. Hemen hemen her evde, en az …

Iphone : Arka Planda Youtube Nasıl Çalıştırılır ?

Youtube, dünyanın en popüler sosyal platformlarından bir tanesi. Özellikle son dönemlerde Youtube üzerinden para kazanmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir