Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Neden herkes bayan eleman arıyor? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Genel / Neden herkes bayan eleman arıyor?

Neden herkes bayan eleman arıyor?

Neden herkes bayan eleman arıyor? sorusu son dönemde kafamı fazlasıyla kurcalıyor. Yeni mezun olarak iş başvurularına fazlasıyla vakit ayırmak zorundayım. Üniversite mezunu işsizler kervanına katıldığım bu zorlu dönemde, neredeyse tüm kariyer sitelerinde üyelik oluşturdum ve her gün ilanlara göz gezdiriyorum. Fakat gözüme takılan büyük bir husus var.

BAYAN ELEMAN ARANIYOR.

İlanı baştan sona kadar okuyorum, herhangi bir şekilde bayan olma zorunluluğu olmayan bir sektör ve çalışma ortamı. Fakat ilanın sonunda BAYAN ELEMAN yazıyor büyük harflerle. Şunu en başa yazın da bari yok yere insanlar tüm ilanı inceleyip, kriterlerin onlara uyup uymadığını tek tek kontrol etmek zorunda kalmasınlar. En başa, hatta başlık kısmına BAYAN ELEMAN diye yazın büyük harflerle. Nedir bu bayan eleman açlığı gerçekten çözebilmiş değilim.

Bazı sektörler, iş ortamları vardır ve oralarda bayan çalıştırmak daha uygundur. Örneğin tesettür giyim üzerine faaliyet gösteren büyük bir firmanın merkez ofisinde bayan eleman çalıştırılması politikasını anlayışla karşılıyor ve saygı duyuyorum. Ama ülkenin en büyük bankalarından birisinin neden tüm ilanlarında bayan eleman aradığını gerçekten çözebilmiş değilim. Bu fakültelerden sadece bayanlar mı mezun oluyor zannediyorlar? 

İş hayatındaki bu pozitif ayrımcılığa karşı olduğumu belirtmek istiyorum. Hayatın her alanında kadınlara karşı pozitif ayrımcılık yapılabilir, yapılmalıdır da. Fakat iş hususunda bayanlara bu derece öncelik tanınması, erkeklere oranla çok daha kolay şekilde iş bulabilmeleri beni sinirlendiriyor. O da benimle aynı fakültede, aynı sıralarda okudu ve mezun oldu. Onu benden ayıran sadece eşey kromozomlarının XX olması mı? Benim tek günahım XY eşey kromozomlarına sahip olmam mı?

İş başvurularına çok daha kolay dönüş alıyorlar, mülakatlarda her zaman onlar daha avantajlı. Bu sistem neden böyle dönüyor? Bence bir işi en iyi şekilde yapan yapmalı. Cinsiyet bu sürecin hiçbir yerine girmemeli spesifik durumlar hariç. Şirkette patron kadınları görmekten daha fazla mı keyif alıyor bilmiyorum ama son dönemde bu husus iyice can sıkıcı hale gelmeye başladı benim için. Artık kariyer sitelerine girmeye, ilanları açmaya bile çekinir oldum. Çünkü biliyorum ki tüm kriterleri okuyacağım ve en sonunda göreceğim ibare şu olacak : BAYAN ELEMAN ARANIYOR.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Hangi Celp Döneminde Askere Gitmek Daha Mantıklı ?

Askerliğinizin ne şekilde geçeceğini belirleyen temel faktörlerden bir tanesi de celp döneminiz. Bildiğiniz üzere 4 …

Clinomania : Sabah Kalkınca Neden Yataktan Çıkamıyorum ?

Sabah kalkınca yataktan çıkamamak ve bunun bir eziyet döngüsü şeklinde devam etmesi. Evet bu durum …

2 Yorumlar

  1. Tabi ki niyeti hiçbir zaman bilemeyiz. Ya çirkin bir niyet var, ya da şöyle düşünmek mantıklı ; mesela bir araba reklamında çekici bir bayan tanıtım yapıyor ya da arabadan daha ön planda duruyor. Sanki insanın o arabayı alınca, o kadınla da etkileşim halinde olacağı düşüncesi insanlara verilmeye çalışılıyor. Benim aklıma gelenler bunlar. Belki olumsuz düşünüyorum ama bulunduğumuz durum bana ne yazık ki bu düşüncelere sahip olmama neden oluyor.

    • Dediğim gibi, bazı sektörlerde ve iş yerlerinde bayan çalıştırmak çok daha mantıklı. Fakat bir bankada kurumsal iletişim departmanına illa ki bayan bir eleman arıyor olmak bana pek masumane gelmiyor. En iyi kim yapabilecekse o yapmalı bence bu işi cinsiyet ayrımı olmadan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir