Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Niche Siteler İçin Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / Niche Siteler İçin Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır ?

Niche Siteler İçin Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır ?

Niche siteler, belirli bir sektörde yada kategoride içerik üreten sitelerdir. Örnek vermek gerekirse sadece boğaz hastalıkları ile ilgili kurulmuş bir site niche örneğidir. İçeriği sadece boğaz hastalıklarından oluşur. Bu durumun bazı avantajları ve dezavantajları var. Niche sitelerin hedeflediği kitle dardır, ama site içeriği tek bir kategoride toplandığından ötürü reklamların tamamına yakını site kategorisiyle alakalı gösterilir. Bu sebeple siteye google aramaları sonucunda gelmiş insanların, boğaz ağrılarıyla ilgili bir ilacın reklamına tıklaması çok daha muhtemeldir. Fakat niche site oluşturmadan önce kategorinize, alanınıza anahtar kelime analizi yaparak karar vermeniz gerekiyor. Çünkü hangi niche kelimelerde rekabetin yüksek olduğunu, hangi niche kelimelerde rekabetin az olduğunu ancak analiz araçlarını kullanarak öğrenebiliriz. Ayrıca TBM açısından hangi değerler arasında tık başı ücret alacağımızı da anahtar kelime analizi yaparken görebiliyoruz. Bu sebeple hem rekabeti az olan, hem de TBM açısından yüksek kelimelerin seçilmesi sitenin geleceği ve getirisi açısından oldukça önemlidir.

Niche siteler için anahtar kelime analizi yaparken kullanacağımız araç Google Keyword Planner yani Anahtar Kelime Planlayıcı. Buraya tıklayarak anahtar kelime planlayıcı sayfasına ulaşabilirsiniz. Daha sonra sağ üstten oturum açın kısmına tıklayın ve oturumunuzu açın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Bu ekranda Ürününüz veya hizmetiniz kısmına araştırmak istediğimiz anahtar kelimeyi yazıyor. Fotoğrafta SEO kelimesi hakkında fikir alınmış bu kısma istediğiniz niche kelimeyi yazabilirsiniz. Gördüğünüz üzere SEO kelimesi ayda 45.700 kadar aratılan bir kelime. Rekabeti düşük gözüküyor. Tıklama başına da 2,33 gibi Türkçe bir kelime için gayet makul bir ücret ödeniyor.

Bu fotoğraf eski olduğu için bu bilgiler değişkenlik gösterebilir. Şuan sorguladığınızda farklı bir ekranla ve değerle karşılaşmanız mümkün. O yüzden değerlerden ziyade mantığa odaklanarak devam edelim.

Bu kısımda niche siteniz için sorgulatacağınız kelimelerde odaklanmanız gereken noktaları vurgulamak istiyorum. Eğer ben çok iyi bir SEO uzmanı değilim, web sitemi rekabeti yüksek kelimelerde zirveye oynatamam diyorsanız rekabeti düşük kelimeler arasından seçim yapmanız gerekiyor. Ben niche site konusunda ustayım, rekabeti yüksek de olsa arama motorlarında zirveye oynarım diyorsanız orta veya yüksek rekabetli kelimelerden seçim yapabilirsiniz. Ayrıca tıklama başı size ödeyeceği ortalama bedeli de dikkate alın. Burada yazan 2,33 rakamı şu demek değil, her tıklama başına size net olarak adsense 2,33 lira ödemeyecek. Bu sadece ortalama bir değer. Bazen 3 lira alırsınız, bazen 0,80 kuruş. O sebeple burada belirtilen rakamı sitenize almayı planladığınız tıklama sayısıyla çarpıp hesap yapmayın. Hesabınızı genel ortalamanın biraz aşağısından yaparsanız ilerde gelir ekranına girdiğinizde hayal kırıklığıyla da karşılaşmamış olursunuz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir