Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Noter'de Diploma Onaylatmak ve Aslı Gibidir Mührü - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Eğitim / Noter’de Diploma Onaylatmak ve Aslı Gibidir Mührü

Noter’de Diploma Onaylatmak ve Aslı Gibidir Mührü

Bazı üniversitelerden mezun olduğunuzda, üniversite size direk olarak orjinal diplomanızı vermiyor. Kendimden örnek vermem gerekirse İstanbul Üniversitesi’nden mezun olmamın üzerinden 16 ay kadar bir süre geçmesine rağmen hala orjinal diplomamı alamadım. Bu da çeşitli problemleri beraberinde getirebiliyor. Bu yazımızda sizden istenen noter onaylı diploma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi ve aslı gibidir mührünü nerelerde vurdurabileceğinizden bahsedeceğim.

Mezun olduktan sonra eğer size diploma yerine geçici mezuniyet belgesi veriliyorsa, bu belgeyi kesinlikle hiçbir kurumla paylaşmamalısınız. Çünkü bu belge bir sefere mahsus veriliyor ve orjinal diplomanızı yalnızca bu belgeyi götürerek alabiliyorsunuz. Bu belgeyi herhangi bir yere verirseniz okuldan diplomanızı alamazsınız, alsanız bile dilekçe yazmak ve savunma vermek gibi işlemlerle meşgul olmak zorunda kalırsınız. O sebeple yapmanız gereken şey geçici mezuniyet belgesinin fotokopilerini çektirerek öğrenci işlerinde ve fakülte sekreterliğinde ASLI GİBİDİR mührü vurdurmanız. Bu işlem için öğrenci işleri ilk sefer için genelde para talep etmez, daha sonraki işlemlerde ise 1-2 lira gibi cüzi bir miktar talep edebilir. Sizlere tavsiyem mezun olduğunuzda bu belgeden 4-5 tane çıkartın, elinizin altında bulunsun. Çünkü vize başvurusu, YL başvurusu veya çeşitli iş başvurularında bu belge mezuniyet belgesinin yerine geçtiği için talep edilebiliyor.

Eğer bunları yapmadıysanız ve okulunuz size bu konuda yardımcı olmuyorsa, noter aracılığıyla diplomanızın yada geçici mezuniyet belgenizin fotokopisini onaylatabiliyorsunuz. Fakat noter bu onay mührünü vurmak için 35 lira civarı bir para sizden talep ediyor. Bu bedel tek sayfa fiyatı, eğer birden fazla sayfa onaylatmanız gerekiyorsa fiyat daha da artıyor. O sebeple mezun olduğunuzda direk aslı gibidir onaylı 4-5 fotokopiyi ücretsiz şekilde öğrenci işlerinden talep etmek, bunları daha sonradan da kullanmak çok daha mantıklı.

Bunların yanı sıra bazı kurumlar aslı gibidir ibaresini de dikkate almadıklarını belirtmekte, sizlerden ayrıca bu belgeleri notere onaylatmanızı istemektedir. Bu da açıkça devletin sizin paranıza ve vaktinize göz diktiği anlamına geliyor. Çünkü okulunuzun onayladığı bir belgeyi bir de notere götürüp onaylatıp getir demek, sen notere para ödeyeceksin ki devlet işleri yürüsün demenin bir başka yöntemidir. O sebeple başvuracağınız kurumun sizden istediği belgeyi net olarak öğrenin, yok yere aslı gibidir onayı olan fotokopinizi bir de notere onaylatıp para ödemeyin.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

İnternet ile ilgili inanılmaz pratik bilgiler

Bu yazımızda, internet ile ilgili inanılmaz pratik bilgileri derleyip sizlerle paylaşacağım. Bu bilgiler gerçekten çoğu …

Askerlik : Usta birliğinde görev seçimi nasıl yapılıyor?

Genellikle askerliğini yapmış olanlar, acemi birliğini bitirdikten sonra usta birliğinde rahat edeceğinizi söylerler. Çünkü usta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir