Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Özgün İçerik ve SEO İlişkisi - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / Özgün İçerik ve SEO İlişkisi

Özgün İçerik ve SEO İlişkisi

SEO yani arama motoru optimizasyonunun temel unsurlarından birisi özgün içeriktir. Özgün içerik derken neyi kastediyoruz isterseniz bundan bahsedelim. Özgün içerik, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış, organik içerik olarak adlandırılabilir. Yani copy/paste yapmanın tam zıttıdır. Bir konu hakkında oturup kelimeleri ardı ardına sıralamak, anlam bütünlüğü olan, anlatım bozukluğu ve imla hatası barındırmayan, kullanıcının işine yarayacak makale üretmektir. Peki bununla copy/paste içerik arasında nasıl bir bağ var bunu örneklerle açıklayalım.

SEO oldukça komplike bir kavramdır. Birçok özellik bir arada doğru şekilde kullanıldığı takdirde ancak optimizasyondan bahsedilebilir. Bu optimizasyonun mihenk taşı ise özgün içeriktir. Copy/paste site oluşturan birisi, yazılı sınavda yanındakine bakarak kopya çeken, onun kağıdını aynı şekilde kağıdına geçiren öğrenci gibidir. Özgün içerik ise tamamen kendi birikimini kağıda dökmüş, emek vermiş öğrencidir. Öğretmenin bu iki öğrenci arasında bir ayrıma gitmemesi söz konusu olabilir mi? Birincisi emek hırsızlığı yapmış, hiçbir çaba ve gayret göstermemiştir. İkincisi ise tamamen kendi emeğiyle ortaya bir şeyler koymaya çalışmıştır. Google mantığı da bu şekilde işler. Eğer özgün içerik üretirseniz, öğretmen yani google gözündeki değerini artar ve aramalarda siteniz üst sıralarda çıkmaya başlar.

O sebeple copy/paste yaparak site oluşturmak, boşa kürek çekmektir. Arama motorlarında sitelerinizin üst sıralarda çıkmasını sağlamak istiyorsanız kesinlikle özgün içerik üretmelisiniz. Özgün içerik tek başına yeterli değildir, bunu diğer SEO faaliyetleri ile desteklemek gerekir fakat mihenk taşının özgün içerik olduğunu söyleyebiliriz.

İçerik üretirken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise içeriği Google’nin gözünü boyamak için, kullanıcıların siteden aradıklarını bularak ayrılmalarını sağlamak için üretmektir. Yani sitenizde hiçbir aldatıcı unsura yer vermemeli, başlıkta insanlara neyi vaat ediyorsanız insanlar sitenize, içeriğinize ulaştığında vaat ettiğiniz şeyin tamamını sitenizden alıp çıkmalılar. Başlığa yazdığınız şey, tamamen içeriğinizle uyumlu ve %100 bağlantılı olmalıdır. Böylece insanlar istediklerine ulaşacaklar, sitede daha fazla vakit geçirecekler, belki de sitenizi sık kullanılanlara ekleyecekler, sitenizi sosyal medyadan takip edecekler. Belki de çok hoşlarına gidecek, sosyal paylaşım butonlarını kullanarak binlerce takipçi barındırdıkları sosyal medya hesaplarından sizin yazdığınız içeriği paylaşacaklar. Bu da binlerce, onbinlerce etkileşimi beraberinde getirecek. Siz sadece işinizi doğru yapın, özgün içerikli makaleler oluşturun, kullanıcı faydasını ön planda tutun. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

3 Yorumlar

  1. Blog yazarları özgün içerik ürettiğinde Google mutlaka ödüllendiriyor.Başarılı bir blog yazarının en belirgin özelliği özgün içerik üretmesi.Özgün yazılarımızda SEO kurallarını uygulayınca Google’nin yazımızı fark etmesini sağlıyoruz.Özgün içerik üretmekle ilgili çok faydalı noktalara değinmişsiniz.Emeklerinize sağlık 🙂

    • Teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için. Evet özgün bir şeyler üretmeyen, en azından çabalamayan kimsenin iyi konumlara gelemeyeceğini söyleyebilirim. Eskiden bu birçok yöntemle mümkündü, arama motorları aldatılabiliyordu. Ama günümüz algoritmaları oldukça geliştirildi, aldatmanın da ağır cezaları oluyor. O sebeple kimse bulaşmıyor diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir