Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi Retro Akımı Nedir ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Kültür / Retro Akımı Nedir ?

Retro Akımı Nedir ?

Retro akımı, kültürel olarak eskiye ait olan ve bir dönem moda olmuş şeylerin, günümüze uyarlanması şeklinde tanımlanabilir. Retro, kelime anlamı olarak da geriye dönüş anlamına gelmektedir. Yani eskiden modanın bir parçası olarak kullanılmış fakat dönemi geçtikten sonra gündemden çıkmış kıyafetlerin,parçaların ve kültürel ögelerin aktif duruma uyarlanmasıdır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Bundan 20 sene önce aktif olarak kullanılan arabesk tarzın, günümüze uyarlanması ve kullanılması retro akımının etkilerinden bir tanesidir.

 

Retro akımı sadece kıyafetlere ve giyim sektörüne indirgenemeyecek kadar geniş bir akımdır. Etkilerini otomotiv sektöründe de görmek mümkün. Örneğin 1980’li yıllarda aktif olarak kullanılan arabaların, günümüzde kullanılması da retro akımının bir parçasıdır. Otomotiv sektöründeki karşılığı aslında karışım şeklinde gün yüzüne çıkmakta. Eskiden arabalarda kullanılan çizgiler ve tasarımlar, günümüz modern arabalarında da kullanılarak retro akımına uygun bir hale getirilmesi mümkündür. Özetlemek gerekirse otomotiv sektöründe ya tam geleneksel araçların kullanılması, ya da geleneksel + güncel parçaların birleştirilmesi şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Görseldeki Wiesmann firmasına ait araç, retro akımının çarpıcı örneklerinden bir tanesidir.Retro kelime anlamı olarak astroloji biliminde de kullanılan bir kavramdır. Gezegenlerin geriye doğru hareket etmesi astrolojide retro olarak adlandırılır.

 

Bunun yanı sıra retro akımının saç stilleri, yaşam tarzı ve motifleri olarak da karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Bundan seneler öncesinde moda olan bazı saç stilleri, günümüz moda öncüleri tarafından kullanılmakta ve bu akım gün geçtikçe etkisini arttırmaktadır.

Yalnız burada ince ve dikkat edilmesi gereken bir çizgi var. Özellikle giyim, kuşam konusunda eski moda ve demode arasındaki sınırı iyi bilmek gerekiyor. Retro akımına uygun olarak gördüğümüz bazı kıyafetler, geçmişte ve günümüzde demode olarak adlandırıldığı için bu tarzın uygulanması pek de kolay değil. Retro akımına uygun kıyafetler satın alırken dikkat etmemiz gereken temel nokta alacağımız ürünlerin bir dönem modasına damga vurmuş, dönemin popüler ürünleri ve kıyafetleri olmalı. Yoksa demode kıyafetlerle retro akımına uygun kombinler oluşturulamaz.

 

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Gold Digger Ne Demektir ?

Gold digger kavramı, özellikle Kanye West’in şarkısıyla beraber çok daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Kelime …

Avşa Adası’na Gideceklere Tavsiyeler

Avşa Adası’na daha önce 3 kere gitmiş birisi olarak bu yazımda gitmeyi düşünen arkadaşlar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir