Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO : Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO : Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür ?

SEO : Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür ?

Alexa’yı basitçe tanımlamak gerekirse Alexa bir sıralama sistemidir. Siteleri belirli kriterler dahilinde sıralar. Bu değer, özellikle internet sitesi sahipleri tarafından fazlasıyla önemsenmektedir. Çünkü bu değer eğer legal yollar ile düşürülürse, sitenin değerine artı bir puan olarak katkı sağlar. Özellikle insanlar sitelere reklam veya tanıtım yazısı verirken bu değeri kontrol etmekte, sitenin kaliteli olması halinde bu sitede reklamlarının veya yazılarının yayınlanmasını arzu etmektedir.

Ayrıca bu sıralamanın net şekilde SEO üzerinde herhangi bir etkisi yok gibi gözükse de dolaylı olarak sitenizin değerini bildirdiği için bu değerin düşük olması, sitenizin daha kaliteli olduğu algısına yol açar. Böylece arama motorları sitenizi daha sık ziyaret eder, aramalarda sizi üst sıralara taşır ve tekil ziyaretçi sayınız her geçen gün artmaya başlar. O sebeple bu değeri düşürerek index hızınızı artırabilir, sitenizi arama motorları gözünde daha cazip hale getirebilirsiniz.

Bu değeri öğrenmek için en kolay yöntem kullandığınız tarayıcıya Alexa eklentisini indirmektir. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız Alexa Traffic Rank adlı eklentiyi kurmanızı tavsiye ederim. Böylece ziyaret ettiğiniz sitelerin Alexa sıralamalarını anında kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kendi sitenizin Alexa sıralamasını da anlık ve güncel olarak buradan takip edebilirsiniz. Bir diğer yöntem de Alexa sitesine giriş yaparak oradan sitenizin sıralamasını sorgulamaktır fakat bu işlemi uygulamak zaman kaybına yol açacağından ben eklentiyi kurmanızı tavsiye ediyorum.

Öncelikle temel kriter sitenizi güncel tutmaktır. Güncel sitelerin Alexa değerleri her geçen gün daha iyiye gider. Güncellenmeyen siteler ise sıralamalarda her geçen gün düşüş yaşar. O sebeple sitenizi belirli bir noktaya getirdikten sonra dahi güncellemeyi bırakırsanız bu değer zamanla aşağıya doğru düşecektir. O sebeple sitenize her gün içerik girişi sağlayarak sitenizi güncel tutun.

Yukarıda bahsettiğim eklentiyi tarayıcınıza kesinlikle kurun. Bu eklentiye sahip olan tarayıcılardan yapılan ziyaretler Alexa sıralamasının düşürülmesine katkı sağlıyor. Buradan yola çıkarsak sitenize bu eklentiyi kullanan insanların girmesini sağlayın. Eğer benim gibi SEO, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya gibi alanlarda yazılar paylaşıyorsanız muhtemelen sitenize bu eklentiyi kullanan insanları çekmeniz daha kolaydır. Çünkü bu işlerle uğraşan kişilerin olmazsa olmaz eklentilerinden bir tanesidir.

Sosyal medya platformlarında sitenizde yayınladığınız içerikleri paylaşın. Ayrıca mail grubu oluşturarak oradan bir kitle edinin ve organik hit trafiğinizi arttırın. Bunlar da sitenizin Alexa sıralamasının düşmesine doğrudan katkı sağlayacak.

Diğer blog yazarlarıyla etkileşim içinde olun, bloglarına yorum bırakın. Onlar gelip sizin blogunuza yorum bıraksın. Etkileşim, Alexa değerinin düşmesinde güncellik gibi oldukça etkili bir faktör. Sonuçta yaptığımız işin doğasında etkileşim var. Sitemize içerik giriyoruz çünkü insanların bunlardan faydalanmasını ve onlarla etkileşime girmeyi amaçlıyoruz. O sebeple güncellik ve etkileşim kesinlikle bu değerin düşmesindeki kilit iki özellik.

Bu kriterleri uygular ve sabırla çalışmaya devam ederseniz, Alexa değerlerinizi istediğiniz seviyelere çekebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

1 Yorum

  1. Site sahipleri için faydalı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir