Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO : Düzenli İçerik Girilmesinin Önemi - Güncellik - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO : Düzenli İçerik Girilmesinin Önemi – Güncellik

SEO : Düzenli İçerik Girilmesinin Önemi – Güncellik

Google ve diğer arama motorları gözünde sitenize biçilen değeri arttıran unsurlardan bir tanesi de sitenizin güncelliğidir. Sitenize düzenli içerik giriyor, sürekli güncel tutuyorsanız sitenizin arama motorları gözündeki değeri her geçen gün artacaktır. Bu sebeple oluşturduğumuz siteye 1 haftada 1000 makale ekleyip daha sonra 1 ay yazı eklememek, oldukça başarısız ve anlamsız bir stratejidir. Bunun yerine 1000 makalenin yayınlanma tarihleri ayarlanmalı, gün gün bölünerek her gün siteye içerik girişi sağlanmalıdır. Böylece arama motorları sitemize her uğradığında, sitemizdeki değişiklikleri ve güncelliği fark ederek sitemize biçtiği değeri her geçen gün arttıracaktır.

Bu örneği şöyle pekiştirelim. Bir sınava hazırlanıyorsunuz, mesela KPSS. Bu sınava hazırlanıyorsunuz fakat tam da sizin hazırlanacağınız sene sınavın sistemi tamamen değişti. Müfredat, soru tipleri, konu başlıkları her şey tamamen farklı bir hal aldı. Böyle bir ortamda geçmiş senelere ait, eski müfredatlı bir KPSS hazırlık setini mi satın alırsınız, yoksa güncel olan, günün sınav sistemine uygun olarak geliştirilen güncel bir kitabı mı?

İşte arama motorları da yıllanmış sitelere önem verdiği ölçüde, o sitelerin güncellenmemesi durumunda o siteye verdiği değeri gün geçtikçe aşağıya taşımaktadır. Yani otoriter siteler dahi, belirli bir süre güncellenmedikleri takdirde alandaki liderliklerini kaptırabilirler. Bu da şu anlama geliyor. Eğer yeni bir site açtıysanız, sitenizle ilgilenmek hususunda kararlıysanız ve düzenli içerik girişi yaparak sitenizi geliştirmeye çalışıyorsanız mutlaka uzun vadede bunun sonucunu alacaksınız. Alanınızda sitesini güncel tutmayan, özgün içerik akışı sağlamayan, iç ve dış optimizasyonuna önem göstermeyen ve bunları güncel tutmaktan yoksun sitelerin sıralamalarda gerilemesi, sizin gibi özgün içerik yazan, sitesini güncel tutmaya önem gösteren kişilerin ise başarıya ulaşması mantıklı ve beklenen bir sonuçtur.

Arama motorlarının botları sitelerinize her geldiğinde aynı içeriklerle karşılaşırlarsa, bir süre sonra uğramamaya başlarlar. Bir komşunuz var haftanın her günü ziyaretine gidiyorsunuz fakat evinde yok. 1 hafta gittiniz, 2 hafta gittiniz hiçbir şey değişmiyor. Bu saatten sonra oraya çok daha nadir uğramaya başlarsınız, ya da hiç uğramazsınız. İşte arama motorlarının da mantığı tam olarak budur. Arama motorları evinize yani sitenize uğradığında sizi evde, yani güncel şekilde bulmak zorunda.

SEO dalları budakları oldukça uzun, komplike bir alan. Her geçen gün gelişiyor, değişiyor. Bu değişimi ve gelişimi takip edenler, her geçen gün kendini geliştirmeye çalışanlar bu alanda başarı sağlıyorlar. O sebeple bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, SEO kategorisindeki diğer yazılarıma göz atabilirsiniz. Ayırca alt tarafta bulunan benzer yazılar kısmından da ilginizi çekebilecek diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

 

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir