Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO: Fazla etiket kullanmak zararlı mı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO: Fazla etiket kullanmak zararlı mı?

SEO: Fazla etiket kullanmak zararlı mı?

Fazla etiket kullanımı ile ilgili birtakım söylentiler mevcut. Bazıları girdikleri her içerik için onlarca etiket giriyor, kimisi ise fazla etiket kullanımının zararsız olduğunu savunuyor. Öncelikle bu konuda hem genel görüşleri, hem de kendi görüşlerimi değerlendireceğim. Ayrıca hepsini harmanlayarak bir sonuca ulaşmayı, bu konuyu zihninizde çözüme kavuşturmayı amaçlıyorum. O zaman başlayalım.

Öncelikle etiket sisteminin ne olduğundan bahsedelim. Bildiğiniz üzere WordPress,Blogger gibi alt yapıları kullananlar, sitelerine yeni bir yazı, içerik eklediklerinde etiketleme sistemini de kullanıyorlar. Yazıyı ve başlığı yazdınız, her şey tamam sıra etiketlere geldi. Burada yapmanız gereken şey çok basit. Konuyu açıklayan, konuyla tamamen alakalı, arama motorlarını aldatmaya yönelik olmayan 2 yada 3 etiketi girmelisiniz.

Bu konu başlığından örnek verirsek ben bu içeriği siteme eklerken etiketleri şu şekilde girdim. Hem olması gereken, hem de olmaması gerekeni paylaşıyorum kafanızda daha doğru canlanması için.

fazla,etiket,kullanmak,zararlı,mıdır,arama,motoru,google,optimizasyon,hit,arttır >>>> YANLIŞ
seo,fazla,etiket >>>> DOĞRU

Konu başlığında yazan tüm kelimeleri ardı arkasına sıralamak, sizin için çok da faydalı bir şey değil. Çünkü arama motorları bu gibi içerikleri spam olarak algılayabiliyor. Konuyu da etiketlerle açıklamanıza gerek yok yanlış örnekte olduğu gibi. Siz zaten başlığa konunun tam içeriğini yazdınız. Etiketler kısmından tek yapmanız gereken şey konuyu özetleyen 2-3 anahtar kelime kullanmak.

Fakat benim yaptığım şeyden de sizlere bahsetmek istiyorum. Ben etiketlerin, google tarafından indexlenmesini istemediğim için onları index’e kapattım. Bunun sebebi ise fazla index = hazla hit gibi bir anlayışın yanlış olduğunu düşünmem. Google son yaptığı açıklamalarla sitedeki gereksiz indexlerden kurtulmamızı, sitemizi ferahlatmamızı istediğini açıkladı. O sebeple girdiğim binlerce etiketin, gereksiz yere sitemin index sayısını arttıracağını düşünerek tamamen kapattım.

Fakat yine de konuyu açıklayıcı 2-3 etiketi içerik eklerken kullanıyorum. Ayrıca şahsi fikrim Google aramasından sizin etiket indexiniz ile siteye giriş yapan insanların da siteyi anında terk edeceğinden yana. Çünkü o konuyla ilgili bir içeriğe değil, sadece bir etikete geldiği için aramadığını bulamayacak ve siteyi terk edecek, o içeriğe ulaşmak için çaba göstermeyecek.

Bu da sitenizin hemen çıkma oranını arttırabilecek faktörlerden olduğu için sitenizin arama motorları gözündeki değerini düşürebilir.

SEO‘ya uygun etiketleme sizce nasıl olmalı? Yorumlar kısmından görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

4 Yorumlar

  1. Fazla etiket kullanmak zararlı olabilir. En nihayetinde google herşeyin abartısını ve fazlasını sevmez. Ben en fazla 3 etiket koyma taraftarıyım. Zararını görmedim.

  2. Delikizinbohcasi

    Konuyla ilgilibirkac etiket bence de yeterli.

  3. Evet konuda da yazıldığı gibi fazla etiket o konunun, hatta aşırıya kaçıldığı taktirde sitenin spama düşmesine neden olmaktadır. O yüzden dikkatli davranılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir