Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO : Hemen Çıkma Oranını Azaltmak İçin Tavsiyeler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO : Hemen Çıkma Oranını Azaltmak İçin Tavsiyeler

SEO : Hemen Çıkma Oranını Azaltmak İçin Tavsiyeler

SEO açısından kritik öneme sahip unsurlardan bir tanesi de kullanıcıların sitenizde geçirdiği zaman. Eğer kullanıcılar sitenize girdiklerinde sitenizde vakit geçiriyor, sitenizdeki diğer yazıları da okuma ihtiyacı duyuyorlarsa bu durumun SEO açısından sitenize büyük katkısı olacaktır. Ayrıca Alexa gibi değerleri düşürmek için de siteden hemen çıkma oranını azaltmak büyük önem taşımaktadır. O sebeple bu yazımızda kullanıcıların sitenizde kalmalarını, sitenizden hemen çıkmamalarını sağlamak adına yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle hemen çıkma oranıyla kastedilen şey, kullanıcıların sitenizdeki bir yazıyı okuyup bir başka yazıya geçmeden çıkmaları demek değildir. Kullanıcılar sitenize organik bir arama sonucunda giriş yaptılar, ilgili içeriğe ulaştılar fakat aradıkları içeriği bulamadılar. Siteniz, arama motorlarını kandırmaya yönelik başlıklar ve çalışmalar ile sıralamalarda yükselmiş bir siteyse kullanıcılar ilgili içeriğin alakasız olduğunu fark edip hemen siteyi terk ederler. Hemen çıkmadan kastımız budur.

Bir başka örnekte kullanıcı aramayı yaptı, sitenize giriş yaptı ve 2-3 dakika yada daha uzun şekilde yazdığınız yazının tamamını okudu, belki de bir yerlerde paylaştı ama başka bir sayfaya giriş yapmadan sitenizi terk etti. Bu, hemen çıkma olarak algılanan bir şey değildir. Yani asıl amaç, sitenizde kullanıcının vakit geçirmesini sağlamak. Peki bunu başarmak için neler yapmak gerekir adım adım ilerleyelim.

HEMEN ÇIKMA ORANI NASIL DÜŞÜRÜLÜR ?

1 ) FAYDALI İÇERİK

Arama motorlarının, sitenizde dikkat ettikleri en önemli unsur faydalı içeriktir. Kullanıcıların da girdikleri siteden beklentileri aynıdır. O sebeple Google her fırsatta, arama motorlarında sitenizi yukarıya taşımak istiyorsanız kaliteli ve özgün içerik üretin, kullanıcılara yönelik ve onların faydasına çalışın diye bas bas bağırmaktadır. Siz faydalı içerik üretmek yerine arama motorlarını kandırmayı seçerseniz ki bunu kısa bir süre için başarabilirsiniz, bir süre için sitenizde yükseliş sağlayabilirsiniz. Fakat bu yükseliş suni bir yükseliştir, kısa bir süre sonra arama motorları tarafından darbe yemeniz kesine yakındır.

Fakat siz sitenizi istendiği gibi kullanıcı faydasına odaklı şekilde oluşturur, sitenizdeki yazıların tamamını kullanıcılarınız için üretirseniz sitenizin arama motorları gözündeki değeri her geçen gün artacaktır.

O zaman mantık çok basit. Faydalı içerik üretirseniz, kullanıcılar sitenize aramalar sonucunda ulaştıklarında sitenizdeki içerikten memnun kalırlar. Sitedeki yazının tamamını okurlar, belki de başka yazılarınızı da okumak isterler. Yani sitenizde fazla zaman geçirirler ve sitenizin hemen çıkma oranının düşmesine katkı sağlarlar. Bu da SEO açısından olmazsa olmaz unsurlardan bir tanesidir.

Özgün İçerik ve SEO Arasındaki İlişki adlı yazımıza göz atarak bu konuyu zihninizde tam anlamıyla pekiştirebilirsiniz.

2 ) BENZER YAZILAR

Kullanıcılar genellikle arama motorlarında bir konuda araştırma yaptıklarında, bu araştırmaların ardı arkası kesilmez. Benzer konularda başka yazılar da ilgilerini çekmeye başlar, konuyu enine boyuna öğrenmek için diğer konulara da göz atmaya başlarlar. Buradan yola çıkarsak sitenizde SEO kategorisinde yayınladığınız yazılardan birisine giren bir kullanıcı, SEO açısından faydalı bir başka makaleye de göz atma ihtiyacı duyacaktır. O sebeple sitenizde benzer yazılar kısmının bulunması oldukça önemli.

WordPress alt yapılı sitelerde kullanılan birçok temanın tasarımında doğrudan bulunan bu özellik olsa da, eğer sizin temanızda doğrudan bu özellik yoksa telaş etmeyin. Bu konuda birçok faydalı eklenti var. Bu eklentilerden bir tanesini sitenize kurarak siz de benzer yazılar kısmını sitenizde göstermeye başlayabilirsiniz. Sizlere tavsiyem benzer yazılar eklentisini kurduktan sonra bu yazıların görüntülenme kısmını yazılarınızın sonu olarak ayarlamanız. Çünkü faydalı içerik üretiyorsanız kullanıcı yazınızı okur, sizin faydalı içerik ürettiğinize kanaat getirir ve yazı sonlandığında yazının hemen sonunda gördüğü bir başka benzer yazıya tıklayarak okumaya başlayabilir. Bu da hemen çıkma oranını azaltacağından, oldukça faydalı bir özelliktir.

3 ) YAZINIZIN İÇERİSİNDEN DİĞER YAZILARINIZA LİNK VERMEK

Güzel bir içerik oluşturdunuz. Kullanıcılar için gayet faydalı bilgiler içeriyor, organik aramalar sonucunda sitenize giren herkesin memnun ayrılacağına kesin gözüyle bakıyorsunuz. O zaman bu durumu biraz daha avantaja çevirebilirsiniz. Oluşturduğunuz yazının içerisinden diğer faydalı yazılarınıza da konusu geldikçe link vererek kullanıcıları o yazınıza da gönderin.

Örneğin SEO kategorisi altında bir yazı paylaştınız bu yazının adı daWordPress İçin En Önemli EklentilerolsunBu yazıda gerekli eklentileri güzelce anlatırken, içeride belirttiğiniz eklentilerle ilgili sitenizde yayınladığınız yazılar var ise her eklenti tanıtımında o yazınıza da link verin. O eklentiye ilgi duyan ve daha fazlasını öğrenmek isteyen kullanıcıları o eklenti ile ilgili yazılarınızı da okumaya teşvik edin. Eğer bunu başarılı şekilde uygularsanız sitenize faydalarını uzun vadede çok daha net görebilirsiniz.

4 ) SİTENİZİN HIZI

Site hızı SEO konusunda çok önemli bir yer tutar. Eğer siteniz hızlı değilse, hem arama motorları tarafından hem de kullanıcılar tarafından pek fazla değer görmez. Biz şuanda kullanıcı kısmıyla ilgileneceğiz. Kullanıcı organik bir arama yaptı ve sitenize ulaşmak için google aramasında tıkladı. Fakat sitenizin yüklenmesi 60 saniye sürdü. Siz kullanıcı olsanız, kendi sitenize bu şartlar altında giriş yapmayı bekler miydiniz ?

Beklemezdiniz çünkü aynı konuda yazı paylaşan binlerce içerik üreticisi mevcut. O sebeple hemen geri yapıp başka bir siteye girmek kullanıcıya çok daha makul gelebilir. Sitenize daha tam anlamıyla giriş yapmadan çıkan bu kullanıcı da sitenizin hemen çıkma oranını yükseltecektir. O sebeple sitenizi hızlandırmak için kaliteli bir sunucu, kaliteli bir altyapı ve kaliteli bir temaya ihtiyacınız var. Sitenizi hızlandırmak, doğrudan doğruya hemen çıkma oranını azaltan faktörlerden bir tanesidir.

5 ) YERİNDE POP-UP KULLANIMI

Yerinde diye belirttim, özellikle bu kısma odaklanmanızı istiyorum. Çünkü özellikle Türkiye’de insanlar reklamlarını sergilemek adına kullanıcıları canlarından bezdiren bir politika benimsemekte. Sitenizde pop-up kullanmanın çok ince bir çizgisi vardır. Eğer kullanıcıyı rahatsız edecek şekilde kullanıyorsanız bu sitenizin değerini düşürür.

Fakat benzer yazılar, bu da ilginizi çekebilir gibi eklentilerle pop-up kullanımını düzgün şekilde düzenlerseniz kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kilit nokta şu, siz kullanıcı olsanız rahatsız mı olursunuz yoksa hoşunuza mı gider. Sitenizde de pop-up uygularken kesinlikle empati kurarak hareket edin. Nerede ve ne zaman kullanacağınızı çok doğru seçmeniz gerekiyor.

Bu yazımda, elimden geldiğince, halk diline indirgeyerek hemen çıkma oranını nasıl azaltabileceğinizi örnekler üzerinden anlatmaya çalıştım. Eğer SEO konusuna ilgi duyuyorsanız, SEO kategorisindeki diğer yazılarıma da göz atarak siteniz için faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir