Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO : Kaliteli içerik üretimi için tavsiyeler - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO : Kaliteli içerik üretimi için tavsiyeler

SEO : Kaliteli içerik üretimi için tavsiyeler

Kaliteli içerik üretimi, blog yazarları için oldukça önemli. Çünkü bir blogun başarılı olması, tanınan, bilinen bir çehreye bürünmesi uzun süreli çalışmalar sonucunda gerçekleşiyor. Uzun süren çalışmalar sonucu kullanıcıların ürettiğiniz içerikleri kaliteli, faydalı bulması sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmelerini sağlıyor. O sebeple blog yazarıysanız kesinlikle kaliteli içerik üretimi yapmalısınız. Kalitesiz, spam içerik üretecekseniz kesinlikle blog yazarlığına kalkışmayın. Zira arama motorları gözünde yaptığınız işler hiçbir anlam ifade etmeyecek. Ayrıca kısa vadede bir şeyler başarsanız dahi uzun vadede başarıyı elde etmeniz mümkün olmayacak.

Kaliteli içerik üretmek için, yazacağınız konular hakkında donanımlı olmanız şart. Hiçbir bilginiz, donanımınız olmadığı bir konuda içerik üretmeye çalışırsanız ortaya insanların faydalanabileceği, kaliteli içerikler çıkması pek mümkün değil. Bu hayatta her insanın birbirinden farklı ilgi ve uzmanlık alanları yada hobileri mevcut. Siz de kaliteli içerik üretmek istiyorsanız kesinlikle sizin ilgi alanınız çerçevesinde bir şeyler üretmeye odaklanmalısınız. Örneğin çok iyi futbol oynuyorsanız yada biliyorsanız, futbol hakkında bir şeyler yazabilirsiniz. Kısa vadede yazdıklarınızı belki kimse okumayacak fakat uzun vadede kesinlikle siteniz, yazılarınız hak ettiği yere ve konuma gelecek. Çünkü günümüz web dünyası kocaman bir çöplüğe dönüştü. İnsanlar kaliteli ve eşsiz içerik okumak, kendilerine bir şeyler katmak istiyorlar. O sebeple kaliteli içerik ürettiğiniz sürece başarılı olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Donanımlı olduğunuz konularda yazmaya başladıktan sonra, yazılarınızın arama motorları açısından da kıymet görmesi adına bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Bu düzenlemelerin başında makale uzunluğu, dil ve imla kurallarına uygunluk, anahtar kelime yoğunluğu gibi faktörler geliyor. Yazdığınız yazılar, ilgili konuyu geniş çaplı olarak ele almalı, ziyaret eden kullanıcıya derinlemesine bilgi vermeli. Genel kabul gören kanılardan birisi yazıların en az 300 kelime civarında olmasının, siteniz açısından faydalı olacağı yönündedir. Çünkü 300 kelime altı bir yazının bir konu hakkında derinlemesine, akademik bilgi vermesi çok ekstrem durumlar hariç pek de mümkün gözükmüyor.

Ayrıca yazdığınız yazılar anlaşılır olmalı, noktalama işaretleri ve imla kurallarına uygun olarak üretilmeli. Örneğin SEO konusunda başlangıç seviyedeki insanları ilgilendiren içerikler üretiyorsanız bu kişilerin anlayabileceği dilde içeriğinizi üretmelisiniz. İçeriğinizi SEO uzmanlarının anlayacağı şekilde değil de, en basite indirgeyerek anlatırsanız ziyaretçileriniz ne anlatmak istediğinizi tam olarak algılarlar ve bir problemle karşılaştıklarında tekrar sizin sitenizi ziyaret ederek bilgi sahibi olmak isterler.

Bunların yanı sıra yazılarınız arasında bağlantılı linkler kullanmanız önemli. Bir konuda bilgi verdikten sonra, sizin sitenizden çok daha otoriter başka bir siteden konuyla ilgili aydınlatıcı nitelikte bir link paylaşmak oldukça önemli. Çünkü bunun anlamı şudur. Ben bir şeyler ürettim, bir şeyler anlatmaya çalıştım. Eğer siz daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız bunları da okumalısınız. Yani kullanıcı odaklı, kullanıcının bilgiyi elde etmesi odaklı bir iş yaptığınız arama motorları tarafından fark edilir ve yazınızın değeri, kıymeti artmış olur.

Bunların yanı sıra kendi alakalı yazılarınıza da link çıkışı yapmanız önemli. Örneğin SEO konusunda içerik üretiyorsunuz. Bir konu başlığında özgün içerikten bahsederken, bununla alakalı bir başka yazınız da mevcutsa yazınızın sonunda bu yazınıza da link vermelisiniz. Böylece bu konu hakkında derinlemesine araştırma yapan birisi, diğer linki de ziyaret ederek içeriğinizi okumaya devam eder. Bu hem kullanıcının memnuniyetini arttırır, hem de arama motorları gözünde değerlidir. Çünkü sitenizde insanların kalma süresi de arama motorlarının sitenize verdiği değeri etkileyen kriterlerden birisidir.

Örneğin bu konuyla alakalı olarak okuyabileceğiniz bir başka yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz : Özgün içerik ve SEO ilişkisi

Eğer bu konu hakkında sorularınız veya bizlere iletmek istedikleriniz var ise yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. Yazdığınız her yorum hassasiyetle cevaplanacaktır.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

1 Yorum

  1. uzun zamandır seo işine merak salmış biri olarak yazdığınız makale çok açıklayıcı oldu teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir