Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / Nasıl-Nedir ? / SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

SEO: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

SEO konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için öncelikle söyleyebileceğim şey bu sektörün temelini, mantığını anlayabilecek içerikleri okuyarak işe koyulmanız. Eğer sıfırdan bu işi öğrenmeye çalışıyorsanız internetteki yüzlerce kaynaktan arama motoru optimizasyonu ( SEO ) konusunda sizde temel oluşturabilecek kadar bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat bundan sonraki süreç çok daha önemli. Çünkü sizin bildiğiniz kadar bilgiyi herkes biliyor ve bu bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyor. Fark yaratmanız gereken nokta da tam olarak burası.

Piyasada kendisini SEO uzmanı olarak tanıtan birçok kişi, bu kaynakları okuyup genel bir bilgi edinmekten öteye geçememiş kişiler. Tek amaçları, herkesin ulaşabileceği basit bilgileri kullanarak sizin paranızı gasp etmek. Evet gasp etmek terimini kullanmaktan hiç kaçınmıyorum çünkü sektör böyle ilerliyor. Bir foruma üye olunur, 1-2 e-kitap satın alınır. Bunlar okunduktan sonra forumda SEO çalışması yaptıklarını iddia ederek sektöre hakim olmayan, acemi insanların bilgisizliklerinden faydalanarak paralarını alırlar ve bu döngü böyle devam eder.

Eğer siz, kendinizi geliştirmek ve fark yaratmak istiyorsanız kesinlikle fark yaratmak zorundasınız. Peki nasıl fark yaratabilirsiniz?

1 ) FARKLI DÜŞÜNÜN

Herkesin uyguladığı, düşündüğü ve evrensel optimizasyon uygulamalarının dışında fark yaratacak fikirler üretmeye çalışın. Örneğin bir dönem aktif olarak kullanılan, şuanda da dönem dönem başarı getiren bir teknik olarak paravan blog tekniği. Bu teknikte birçok blog açılır, bu bloglar büyütülür. Daha sonra bu bloglardan yükselmesini istediğimiz bloga link çıkışı, tanıtım yazısı gibi çalışmalarla destek olunur. Bu yöntem, ilk uygulandığı dönem için oldukça farklı ve etkili bir teknikti. Siz de bu teknik gibi teknikler geliştirerek fark yaratabilirsiniz. 

2 ) DENEME YANILMA YÖNTEMİNİ KULLANIN

Bu işin özünde deneme ve yanılma yatıyor. Çünkü kimse algoritmaları tam olarak bilmiyor. İnsanlar bir şeyler deniyorlar. Belki onlarca kez yanılıyorlar, belki de yüzlerce kez. Etkisiz tüm yöntemleri denedikten sonra etkili bir yöntem geliştirdiklerinde ise çok başarılı işlere imza atıyorlar. O sebeple okuduğunuz kaynaktaki şeyleri uygulayarak belirli bir yere kadar gelebilirsiniz. Çünkü bu kaynaklara herkes ulaşabiliyor, herkes sizin yaptıklarınızı yapıyor.

Fakat aylarca deneme-yanılma yöntemiyle çalışıp, farklı ve işe yarayan bir teknik geliştirerek piyasada kolaylıkla fark yaratabilirsiniz. Bu konuda söylenmiş özlü bir söz ile konuyu özetlemek istiyorum.

“Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.”

3 ) YABANCI SEO BLOGLARINI TAKİP EDİN

Eğer yeterli seviyede İngilizce sahibiyseniz, yabancı blogları takip etmeniz ufkunuzun genişlemesini sağlayacaktır. Böylece orada konuşulan, denenen yöntemleri kolaylıkla öğrenebilir ve kendi sitelerinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca her zaman biz sonuç odaklı çalışmalar gerçekleştirirken, Avrupa’daki insanlar yetişme tarzlarıyla da doğru orantılı olarak sistematik olarak, sabırlı şekilde çalışırlar.  O sebeple onların sabırla denediği sistemler üzerine bir şeyler öğrenmek, bunları sabırlı şekilde uygulamak size çok şey katacaktır. Türkçe blogların tamamı birbirinin kopyası gibi. Herkes aynı şeylerden bahsediyor, kimse farklı bir teknik yada yöntem açıklamıyor. Çünkü bilgi güçtür. Bir şeyi az kişi biliyorsa kolaylıkla bu paraya çevrilebilir. Fakat bir şeyi birçok kişi, hatta herkes biliyorsa o bilgi ele ayağa düşmüştür ve paraya çevrilemez. O sebeple başarılı insanlar bu konudaki tekniklerini kesinlikle kimseyle paylaşmazlar. Paylaştıkları tek şey backlink alın, özgün olun gibi bilgilerdir. Oysa SEO çok daha öte, bütünsel bir yaklaşım gerektirir.

Bu 3 tavsiyeyi göz önünde bulundurur ve sabırlı şekilde bu işe kafa yorarsanız, kendinize özgü bir stil geliştirebilir, başarılı işler çıkarabilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: WordPress mi Blogger mı daha avantajlı?

WordPress mi blogger mı daha avantajlı sorusu, bu sektöre yeni girecek olanların tamamının kafasını kurcalayan bir …

Çalışma motivasyonu nasıl arttırılır?

Çalışma motivasyonu, kişinin yaptığı işi huzurla ve başarıyla sürdürmesi için oldukça gerekli bir şey. Peki …

1 Yorum

  1. Yazınız için teşekkürler. Fakat her deneme yanılma yöntemi as sitelerde uygulanmamalı. Kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle hacklink ve blackhat gibi yöntemler internet üzerinde kolay erişilebilirken 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir