Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO : Odak Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır ? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO : Odak Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır ?

SEO : Odak Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır ?

SEO konusunda kendini geliştirmeye çalışan, bir şeyler öğrenmek için çabalayan arkadaşların en büyük sorularından bir tanesi de bu. Sitemin anahtar kelimelerini nasıl ve neye göre belirleyeceğim? Bu sorunun cevabını bulmak aslında zannedildiği kadar zor değil. Bu yazımızda odak anahtar kelime seçiminin nasıl yapılması gerektiğini, nelere dikkat edilirse başarılı sonuçlar elde edilebileceğinden bahsedeceğim.

Öncelikle çalışmaya karar verdiğiniz bir sektör var, bu sektörde birçok anahtar kelime var. Bu anahtar kelimeler arasından hangisi üzerine yoğunlaşacağınıza karar veremiyorsanız bazı araçlardan yardım almalısınız. Bu araç tabii ki de Google Keyword Planner. Yani Anahtar Kelime Planlayıcı. Eğer anahtar kelime odaklı çalışmalar yapıyorsanız anahtar kelime planlayıcıyı mutlaka kullanmak zorundasınız. Çünkü anahtar kelimenizdeki rekabet durumunu buradan kolayca sorgulayabilirsiniz. Ayrıca reklamverenlerin tıklama başına sizin anahtar kelimenize ne kadar ödedikleri gibi birçok bilgiye de buradan erişebiliyorsunuz.

Anahtar Kelime Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Odak Anahtar Kelime seçerken dikkat etmeniz gereken şey, sektördeki rekabetin az, reklamveren rekabetinin iyi durumda olması. Böylece sektördeki rekabetin az olmasıyla birlikte kısa sürede sitenizi yukarılara taşıyabilir, reklamveren sayısının fazla olması ve tıklama başına yüksek ücret ödemesiyle birlik de sitenizden gelir elde edebilirsiniz.

Örneğin sağlık ile ilgili bir site oluşturmak istiyorsunuz. Direk sitenizi genel sağlık sitesi olarak oluşturursanız okyanusun içinde ufak bir balık olarak okyanusu ele geçirmeye çalışıyorsunuz diyebiliriz. Çünkü sağlık oldukça kapsamlı bir kelime. Oldukça otoriter ve zorlu sitelerle rekabete girmek zorundasınız ki bu rekabetten galip ayrılma şansınız %3 bile olsa bunu başarmanız yıllarınızı alabilir.

O zaman yapmanız gereken şey, Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak daha az kapsamlı bir kelime bulmak. Sağlık yerine Kulak Burun Boğaz rahatsızlıklarına odaklanan bir site oluşturmak çok daha mantıklı olur. Hatta ben birinci sırada yer almak istiyorum, sektördeki rakibim de yok denecek kadar az olsun diyorsanız kulak rahatsızlıklarına odaklanan bir site açmayı deneyebilirsiniz ki böyle açtığınız bir sitede bile zirveye çıkmak 6-7 ay gibi bir sürenizi alabilir. O sebeple bu sektörde sabır çok önemli. Sabır edip, azimle çalışırsanız emeklerinizin karşılığını elbet alıyorsunuz.

Anahtar Kelime Planlayıcı ile mutlaka bir sektöre girmeden önce geniş çaplı kelime-rekabet analizi yapın. Uğraşlarınızın karşılığını verecek kelimelere ve sitelere odaklanın ki çabalarınızın boşa gitmediğini, geri dönüş alabildiğinizi fark ederek çalışma azminizi tekrar ve tekrar tetikleyebilin. Çünkü bu sektörde emeğinin karşılığını almak insanın motivasyonunu fazlasıyla arttırıyor. Ve bilgi birikim olarak da kendinizi ufak çaplı projelerde geliştirerek daha büyük çaplı projelere doğru adım adım ilerlemelisiniz.

Şunu da belirtmek istiyorum. Bu Anahtar Kelime Planlama aracı dışında bu işi yapan 10-15 kadar daha araç var. Fakat bizim işimiz genellikle Google ile ve onun araçlarını kullanarak ulaşacağımız sonuçların, başlangıç seviyede bu işe merak saran arkadaşlar için yeterli olacağına inanıyorum. Daha ileri seviyeler için, tek kelime odaklı değil de daha uzun kelimelerden oluşan bir anahtar kelimeye odaklanacaksanız farklı araştırma sistemleri ve araçları da mevcut. Bunlara da ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir