Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO: Profil backlink almak faydalı mı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi soruların cevabını bu yazımızda ele alacağız. Öncelikle profil backlink nedir bunu cevaplayarak başlayalım. Profil backlink, herhangi bir siteden üyelik oluşturulduktan sonra o sitedeki üyeliğimize ait sayfaya, web sitemizin linkini eklemek suretiyle alınan backlink türüdür. Yani bir nevi yorum backlink gibi bir mantıkla hareket edilir. Sayfa değeri yüksek bir siteden profil oluşturulur, web site kısmına site eklenir ve backlink elde edilir. Fakat bu backlink türünün ne gibi artıları ve eksileri var bunlardan bahsetmek istiyorum.

Bu backlink türünü kullanmak istiyorsanız, öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Profil üye sayfaları, sitelerin en değersiz, verimsiz sayfaları arasındadır. Eğer sitede aktif olarak içerik paylaşımı yapmıyor, sık sık mesaj göndermiyorsanız muhtemelen profilinize bir kişi dahi girmeyecek. O sebeple bu sayfa oldukça değersiz, kalitesiz bir sayfa olarak değerlendirilecek. Çünkü bir sayfanın arama motorları gözündeki değeri, ziyaret edilme sayısı ve sıklığıyla doğru orantılıdır. Eğer aktif olarak paylaşım yaptığınız bir site mevcut ise buralardan profil backlink almanız faydalı olacaktır.

Onun dışında sadece pagerank değeri yüksek diye ( her ne kadar şuanda pr değeri kullanılmasa da ), çöplüpe dönmüş sitelerden profil backlink alma girişiminiz muhtemelen hiçbir amaca hizmet etmeyen, vakit kaybından öteye geçmeyen bir davranış olacaktır. Çünkü arama motorları için kaliteli sayfalardan alınmadığı sürece bu tür backlinklerin hiçbir önemi yok. Hatta uzun vadede zararı bile var. Böyle kalitesiz, çöplüğe dönmüş sitelerde ve sayfalarda sizin sitenizin sergilenmesi, sitenizin arama motorları gözündeki değerine de uzun vadede gölge düşürür. Arama motorları, onu aldatmaya yönelik bu tür girişimleri hemen fark ederler ve gerekli yaptırımı uygularlar.

O sebeple illa ki para ödemeden backlink satın almak istiyorsanız, misafir yazarlık gibi sistemlerle kaliteli bloglara içerik üretebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde birçok blog, aramalarda üst sıralarda sergilenmeye başladı. Çünkü bu sayfalar binlerce kişi tarafından okunan, ziyaret edilen sayfalar ve buralarda sizin sitenizin paylaşılması, sitenize uzun vadede büyük katkılar sağlıyor. Eğer bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler varsa onları buraya alalım : KONUK YAZARLIK

Her zaman belirttiğim gibi, eğer bir şeyi arama motorlarını aldatmak için yapıyorsanız hiç yapmamanız daha hayırlı olur. Sırf edu,gov gibi kaliteli uzantılara sahip, yıllanmış sitelerden backlink alabilmek adına bu tür çöp sayfalara bulaşmanızın sitenize hiçbir katkısı olmaz. Fakat sürekli güncellenen, özgün içeriklerle ziyaretçilerinin faydası için çalışan sitelere konuk yazar olarak kaliteli backlink elde edebilir, uzun vadede mükemmel geri dönüşler sağlayabilirsiniz.

Son olarak şunu da belirtmek istiyorum. Piyasada para ile birçok profil backlink oluşturan program satılıyor. Sakın bu programlara bulaşmayın. Hele ki bunlara kesinlikle para ödemeyin. Bu profil backlink kasmak için oluşturulmuş programlar ile çıkarcı gruplar hem paranızı gasp ederler, hem de sitenizden olursunuz. Bu tür çöpe dönmüş sitelerden backlink alacağınıza sitenizi direk kapatıp çöpe atın daha iyi.

Çünkü arama motoru mühendisleri, tüm güncellemelerde özgünlüğe ve doğallığa vurgu yapıyor. Bu yapay durum, direk olarak tespit edilir ve siteniz spam olarak işaretlenir. Bırakın aramalarda üst sıralarda çıkmayı, bir süre sonra aramalarda bile çıkmamaya başlarsınız.

Bu konudaki görüş ve tavsiyelerinizi yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

3 Yorumlar

  1. güzel öğretici bir yazı olmuş , takipteyim.

  2. Backlink ile uğraştığım şu günlerde kafamda ki bir çok soru işaretini cevaplar nitelikde bir yazı olmuş, Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir