Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO : Sesli aramalar ile hedef kitlenize ulaşın - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO : Sesli aramalar ile hedef kitlenize ulaşın

SEO : Sesli aramalar ile hedef kitlenize ulaşın

Bu yazımda, SEO açısından kritik öneme sahip bir konudan bahsetmek istiyorum. Bu konu sesli aramalar. Bildiğiniz üzere sesli aramalar güncellemesiyle birlikte telefonunuzdan yada bilgisayarınızdan aramalarınızı sesli olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Peki bu durumdan nasıl faydalanabilirsiniz ve bunu nasıl avantaja çevirebilirsiniz bu yazımızda bundan bahsetmeye çalışacağım.

Sesli aramaların kullanıcı açısından birçok avantajı mevcut. Bunlardan birincisi vakit tasarrufu. Özellikle telefondan arama yapmak isteyenler için yazmak bazen zor olabiliyor. Örneğin otobüste seyehat ediyorsunuz, ayaktasınız ve yazmak için yeterli vaktiniz yok. Aklınıza takılan bir hususta arama yapmak istiyorsunuz. Yazmadan, sesli olarak istediğiniz kelimeleri yada konu başlığını arama motorundan aratabiliyorsunuz. Böylece hem vakitten tasarruf etmiş oluyorsunuz, hem de yazmaya gerek duymadan kolayca istediğiniz sonuçlara ulaşabiliyorsunuz.

Bu işin site sahipleri tarafından ise çok belirgin bazı avantajları var. Bildiğiniz üzere artık teknolojiyi 7’den 70’e herkes kullanıyor. Özellikle yeni jenerasyon, tabletleri ve bilgisayarları çok ufak yaşlarda kullanmaya başlıyorlar. Aynı şey okuma yazma bilmeyen yaşlılar için de geçerli. Herhangi bir görseli yada videoyu aratmak için sadece sesli şekilde arama yapmaları yeterli oluyor.

O zaman flash oyun sitesi sahibiyseniz ve hedef kitlenizin yaş ortalaması düşükse, yani okuma yazma bilmeyen bir hedef kitleye hitap ediyorsanız kesinlikle sesli aramaları avantaj haline çevirebiliyorsunuz. Örneğin 5 yaşındaki bir çocuk, flash oyun sitesinden araba oyunları oynamak istiyor. Telefondan yada bilgisayardan sesli arama özelliğiyle araba oyunları diyerek aramayı yapıyor ve listelenen sonuçlardan herhangi bir siteye giriş yaparak oyun oynamaya başlayabiliyor. Bu da sitenizin hedef kitlesine daha kolay ulaşmasını sağlayacağından, organik aramalarla sitenize giriş yapan insanların sayısını arttırarak sitenizin arama motorlarının sitenize verdiği önemi ve değeri arttırmasına sebep açıyor.

Ya da yaşlı bir insan, refleksleri zayıfladığı için klavye kullanımını zor ve gereksiz buluyorsa ulaşmak istediği bilgiyi direkt olarak sesli aramalar özelliğiyle aratıp istediği sonuçlara ulaşabiliyor. Ayrıca bu kitlenin bilinçli internet kullanıcısı olmadığını da dikkate alırsak, sitenizi ziyaret ettikten sonra reklamlara tıklama ihtimalleri de bir hayli fazla gözüküyor.

O sebeple sitenizi oluştururken, hedef kitlenize uygun şekilde iç ve dış SEO çalışmalarını gerçekleştirmelisiniz. Alt yapınız, sesli aramalarla ulaşabilecek insanların da işlerini halledebileceği kadar sade olmalı.

Örneğin flash oyun sitesine giriş yapan 5 yaşındaki çocuk, direk fare yardımıyla istediği oyunu seçerek direkt olarak oyuna ulaşabilmeli. Zira çocuk siteye girdikten sonra onun okuma yazma bilmesini gerektirecek herhangi bir detayı da siteye eklerseniz, çocuk istediğine ulaşmayı başaramayacağı için bir daha sizin sitenizi ziyaret etmeyecektir. Fakat kolay şekilde sizin sitenizden oyunlara erişebildiyse, aynı aramayı tekrar tekrar yaparak sitenizi düzenli şekilde ziyaret etmeye başlayacaktır.

Bu yazımızda, sesli aramaların işleyiş mantığına değinmeye çalıştım. Sizler de hedef kitlenize uygun tasarım ve optimizasyon çalışmalarıyla sesli aramalar özelliğini kendi lehinize çevirebilirsiniz. Bu konudaki yorum, görüş ve önerilerinizi bizlere yorum yaparak iletebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel …

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

2 Yorumlar

  1. Sesli aramaya hiç bu açıdan bakmamıştım. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir