Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO: Site hızının arama sonuçlarına etkisi - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO: Site hızının arama sonuçlarına etkisi

SEO: Site hızının arama sonuçlarına etkisi

SEO konusunda en önemli kriterlerden bir tanesi de sitenizin hızıdır. Site hızı, arama sonuçlarındaki sıralamanızı doğrudan etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Google, resmi blogunda yayınladığı yazılarda da bu durumun üzerinde ciddiyetle durmakta.

Bildiğiniz üzere arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyen birçok önemli faktör var. Bu faktörlerin başında da sitenizin hızı geliyor. Google, hızlı sitelere diğer sitelere oranla sıralamalarda daha yukarıda yer verir. Bunun sebebi de gayet açıktır. Günümüz çağında, insanlar bilgiye hızlı şekilde ulaşmayı amaçlamaktadır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan sitelere göz atma fırsatı bulursanız bu sitelerin tamamının temiz bir kodlama yapısına ve hızlı tepki verebilmesi için gerekli alt yapı unsurlarının tamamına sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Eskiden SEO çalışmalarında hız hususuna günümüzdeki kadar fazla önem verilmezdi. Özgün içerik ve backlink odaklı yapılan SEO çalışmalarıyla siteleri belirli bir sıralamaya ulaştırmak mümkündü. Fakat günümüzde insanlar bilgiye ulaşmak için fazla beklemeyi sevmiyorlar. Şöyle ki arama sonuçlarındaki sitelerden aramalarına uygun olan sonuçlardan bazılarını yeni sekmede açıyorlar, bunlardan hangisi en hızlı şekilde yüklenirse bilgiyi oradan elde ediniyorlar ve diğer sekmeleri büyük ihtimalle kapatıyorlar. Yani insanların beklemek için tahammül seviyesinin düştüğünün Google da farkında ve bu doğrultuda hızlı siteleri her zaman bir adım önde tutuyor.

Sitenizin hızına katkı sağlayabilecek pek çok unsur var. Bunların en başında temiz bir kodlamaya sahip, gereksiz ayrıntılardan arındırılmış temalar yer alıyor. Eğer temanızda onlarca gereksiz ayrıntı bulunuyorsa sitenizin yavaş açılması muhtemeldir. O sebeple ya mevcut temanızı günümüz gerekliliklerine uygun olarak düzenlemeli, ya da kaliteli kodlanmış lisanslı bir tema satın almanız gerekiyor.

Bunların yanı sıra kullandığınız sunucu da doğrudan site hızınızı etkileyen faktörler arasında. Eğer kullandığınız sunucuyu düzgün seçmezseniz, sitenizde ağır açılma, sayfaların yüklenme süresinin uzaması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. O sebeple sunucunuzun beklentilerinizi karşılayacak niteliklere sahip olduğundan emin olmalısınız.

Ayrıca WordPress alt yapısını kullanıyorsanız, gereksiz eklentilerin tamamını kaldırmanızı tavsiye ediyorum. Sitenizde olmazsa olmaz eklentiler dışında eklenti kullanmayın. Böylece sitenizin yavaşlamasının önüne geçmek için değerli bir adım atmış olursunuz.

Ayrıca CPU problemleri gibi sorunlar yaşıyorsanız, bunları WordPress uzmanlarına başvurarak çözüme kavuşturmalısınız. Çünkü bu ve bunun gibi site hızını etkileyen faktörler SEO kriterleri açısından üzerinde durulması gereken şeyler. Eğer sitenizi uzun vadede başarılı bir konuma ulaştırmayı amaçlıyorsanız hızlı tepki veren, kullanıcıyı anında bilgiye ulaştıran kaliteli bir sistem oluşturmak zorundasınız.

Sitenizin hızını ölçmek için birçok araç mevcut. Bu araçlar arasından dilediğinizi seçip site hızınızı değerlendirebilirsiniz.

Google Page Speed adlı uygulama benim tavsiye ettiğim hız ölçüm araçlarından bir tanesi. Bu araca aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilir, site hızınızı test edebilirsiniz. Ayrıca sitenizde yer alan mevcut sorunları da sizlere sunduğu için problemleri net olarak görmenizi sağlayan faydalı bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Google PageSpeed

Bu konudaki görüş, öneri, tavsiye ve sorularınızı bizlere yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

2 Yorumlar

  1. Faydalı bir paylaşım olmuş.Emeğine sağlık.Teşekkür ederim.Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir