Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı? - Blog Aktüel - Aktüel bilginin adresi
AKTÜEL
Anasayfa / SEO / SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO: Siteye fazla içerik eklemek zararlı mı?

SEO açısından olmazsa olmaz kriterin özgün içerik olduğunu her yazımızda vurguluyoruz. Ayrıca sitemizi her daim güncel tutmamız da fazlasıyla önemli. Peki fazla içerik eklemek, arama motorları açısından herhangi bir sıkıntı yaratır mı? Bu sorunun cevabını bu yazımızda gelin birlikte irdeleyelim.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bahsedeceğimiz konu kesinlikle spam yada kopya içerik ile alakalı değil. Bu tarz içeriklerin azı da çoğu da bir. Kopyala yapıştır şeklinde sitenize içerik ekleyecekseniz bu yazıların miktarı pek önem taşımıyor. Az yada çok, spam içerik eklediğiniz siteden bir şey beklemeyin. Siteniz belki 1-2 gün aldatıcı şekilde arama motorları tarafından sıralamalara girebilir, az biraz organik hit toplayabilir fakat uzun vadede başarılı olması mümkün değildir.

Çünkü bir süre sonra arama motorları tarafından sitenize eklenen içeriklerin kalitesi net olarak tespit edilir. Sitenizde kopyalanan içeriklerin olduğu fark edildiği andan itibaren de siteniz sandbox dediğimiz spam kategoriye düşer. Sandbox dediğimiz şey, arama motorlarının bir filtreleme mekanizmasıdır. Kopya içerik üreten siteler bu kategoriye dahil edilir. Arama motorlarında ya hiç gösterilmezler, ya da çok alt sıralarda kendilerine yer bulurlar. Yani üst sıralara tırmanmak gibi bir amacınız varsa kesinlikle sitenizi bu kategoriye düşmekten korumalısınız. Bunu sağlamanın yolu da özgün içerik eklemekten, spam içerikten kaçınmaktan geçiyor.

Diyelim ki durum farklı. Binlerce makale hazırlattınız ve harekete geçirmek istediğiniz bir proje var. Bu projeden hızlı şekilde sonuç almak istiyorsunuz. Günde 10 belki de 20 içerik girişi yapmak istiyorsunuz. Bunun siteniz açısından herhangi bir sakıncası var mı?

Özgün ve bolca içerik eklemenin siteniz için herhangi bir zararı yoktur. Fakat benim tavsiyem yine de sitenizi yükseltmek için acele etmemeniz. İçeriklerinizi planlı ve düzenli bir şekilde sitenize eklemenizi öneriyorum. Zira bir bebeğin birden bire yetişkin olamayacağı düşünülürse, yeni açtığınız sitenizin de birden bire otoriter ve kaliteli bir site haline dönüşmesini bekleyemezsiniz. Gelişiminiz tıpkı bir bebeğin olgunlaşması gibi süreklilik gerektirir. Sürekli şekilde büyümeli, acele etmeden adımlar atmalısınız.

Benim şahsi kanaatim hazırladığınız makaleleri siteniz için planlayıp, bunları belirli bir zaman aralığında sitenize eklemenizin çok daha faydalı olacağı yönünde. Çünkü her ne kadar hazırladığınız yazılar organik, özgün bile olsa; arama motorları sitenizle ilgili şüpheye kapılabilirler. Zira pek az kişi ( e-ticaret siteleri gibi sistemler hariç ) sitesine bir günde 150-200 kadar içerik girer. Bu, şüphe uyandırabilecek bir sorundur ama daha önce yaptığım denemelerde arama motorları tarafından herhangi bir filtrelemeye tabi tutulmadım.

Ama benim kendime uygun bulduğum yol, yavaş ve sürekli şekilde büyümekten geçiyor. Başarılı olan tüm sitelerim, istikrarlı bir şekilde büyüdüler ve şuanki konumlarına ulaştılar. Yoksa siteye günde 50 kadar içerik üretip eklemek, pek zahmetli ve maliyetli bir iş değil. Tüm platformlarda uygun fiyata kaliteli içerik üretebilen arkadaşlar var. Başarının yolu bir günde binlerce yazı yayınlamaktan geçseydi, şuanda piyasada sadece parası bol olan, binlerce makaleyi bir günde yazdırıp sitesine ekletebilecek arkadaşlar başarılı konumda olurdu. Oysa ki baktığımızda birçok site yavaş ve istikrarlı büyümeyle bu günlere kadar gelmiştir.

Uzun lafın kısası; özgün, kaliteli içerik olduğu sürece siteye eklediğiniz yazı miktarının hiçbir önemi yok. Herhangi bir filtrelemeye maruz kalmazsınız. Fakat tavsiye edilen yöntem istikrarlı ve sürekli bir büyümeden yanadır.
.

Hakkında blogaktuel

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi - İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SEO: Profil backlink almak faydalı mı?

SEO açısından profil backlink ne gibi bir öneme sahip, almanın siteye faydası var mı gibi …

Blog yazıları için başlık seçimi nasıl yapılmalı?

Blog yazarken en fazla karşılaşılan problemlerden bir tanesi başlık seçimi. Çoğu kişi başlık seçimi yaparken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir